Necemo o politici.
A kao neko ko je direktno radio sa uvozom slazem se sa BR-om.
Ne mozes da zamislis sa koliko troskovi transporta ucestvuju u nabavnoj ceni kada se radi o malim kolicinama. A na nasem trzistu su sve kolicine ovakve robe male (i uopste tehnicke robe).
Zasto mislis da su cene na pijaci "naredjene"? Pa svi su kupili robu po istim cenama na istom kvantasu. I svi su na ivici rentabilnosti. Nemaju prostora da spuste, a ako neko podigne, niko nece kupovati kod njega. Ili i ako imaju prostora da spuste, sto bi spustali, kad iovako sve prodaju, samo vise zarade?
Iz ljubavi prema gradjanima? Daaaaj... Oni su tu da zaradjuju, ne da se bave socijalnim radom.
Prosta 2+2 ekonomija, batali teorije zavere.
Pre bih pomislio da se trgovci na pijaci dogovaraju kolika ce biti danasnja cena i prate jedan drugog.
Reebok...
Ne razumem se u cene patika, ali znam ponesto o cenama racunarskih delova, a sustina je ista. Svi uvoznici nabavljaju u sustini sa istog mesta. Svi imaju jako slicne ulazne cene. Onaj ko nabavlja najvise ima najnizu nabavnu (posto su mu ostali troskovi raspodeljeni na vise robe).
Trziste moze da proguta X cenu (naravno da svaki trgovac hoce da postigne najvecu mogucu). I svi prodaju po X ceni, izuzev u specijalnim slucajevima (poremecaj na trzistu, manjak obrtnog kapitala...).
Sledeca ruka, to jest maloprodaja, kupuje od uvoznika, po istoj X ceni.
Cela prica se ponavlja.
Ne formira ce prodajna cena po sistemu: ovoliko sam platio, zelim ovoliko posto da zaradim. To je karikatura koja zivi samo u glavama onih koji se nikada nisu bavili trgovinom.
Formira se po principu: trziste moze da plati ovoliko. Ako ne mogu da nabavim jeftinije od toga, onda to ne radim (osim ako je u sklopu necega drugoga gde pokrivam gubitak). Ako mogu da nabavim mnogo jeftinije, savrseno, zaradicu puno
