Tema je pocela sa malo cudnim pitanjem, nalik na budzenje djunte.
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=lO9LoB61QEk[/youtube]
Umesto da mu damo odgovor ko gore, nek ti to nabudzi ko je rekao da moze, odosmo dalje.
Dakle, postoji prilicno nacina da se napravi ploca stola od masivnog drveta, a da se ne pokrivi. Pre svega moraju da se zadovolje dva osnovna uslova.
1. Drvo mora da bude suvo
2. Godovi u dasci moraju da budu kako treba, sto blize radijalnom secenju.
Cak i sa ova dva preduslova, drvo ce da radi sa promenom vlage u vazduhu, a onda eto belaja. Koliko ce da radi, moze da se vidi na ovoj temi.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7282
U sustini, na sirinu stola od metar, ploca moze da se prosiri i nekoliko santimetara. To sirenje ne moze da se zaustavi pa onda konstrukcija mora da bude prilagodjena tome da se omoguci sirenje drveta, bez promene geometrije.
(Lazem kao pas, moze, stabilizacijom, al kosta ekstremno posteno, i to niko tako ne radi. Recimo da bi colovaca, metar puta metar, stabilisana bila nekoliko stotina eura samo materijala, bez cene koriscenja vakum i komore za pecenje, a i onda radi, samo znatno manje)
Ako je zadovoljen uslov 1. vrsta drveta je odgovartajuce odabrana, i zadovoljen je uslov 2, postoje svi preduslovi da se takva daska ponasa na predvidiv nacin, a da se konstriukcijom omoguci njeno pomeranje. Ako daska ne zadovoljava neki od uslova, onda je cela prica nategnuta, i ne postoji nacin da rezultat bude pouzdan.
Pravilnih konstrukcija ima malii milion, nepravilnih jos vise. Svaka konstrukcija kod koje se jedna daska poduzno postavi upravno na drugu, a spojene su fiksno na vise od jednog mesta, vodi u propast. Spoj mora da bude takav da omoguci dasci da menja sirinu, bez pomeranja po drugim pravcima.
Samo nekoliko primera
1. (po meni nesretan i los) srafovi, tako da sraf nije tanak, donja povrsina glave je ravna, tj ne radi se u upustenom srafu, da se ne bi zaklinjavao, kroz dasku blize glavi postavljen u rupi koja je izdiuzenog oblika, tako da je njena duzina malo veca od racunske duzine za koju ce se element prosiriti ili skupiti. Samo jedan sraf na celoj diuzini poprecnog elementa se postavlja tako da bude fiksan.
2. Poprecni element postavljen u kanalu oblika lastinog repa (Ovo se zove kusak) i drzi se samo mehanicki, tj nema lepljenja. Najefikasniji nacin, ali i majstorski najzahtevniji.
Za ilustraciju, video. Od 5:25
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=x51zMg7roIs[/youtube]
3. Ceona daska, okrenuta porecno na ostatak. Mana ovog nacina je sto on nije sretan izbor za savremene stanove, sa centralnim grejanjem, posto ce u nekom delu godine da se pojavi velika razlika izmedju duzine ceone daske, i sirine poduznie povrsine stola. Sustina je ista, ucvrscuje se drvenim klinovima, koji idu u izduzene proreze na cepovima napravljenim u poduznim daskama. Rupe na poprecnoj ceonoj dasci su okriugle. U sustini, resenje bolje nego prvo i trajnije, no sa dodatnim manama. Zahteva malo manje truda i vestine nego prethodno.