Ciscenje alata

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Ciscenje alata

Post by velja »

Postovane kolege,
Interesuje me cime da cistim testere i frezere? Posle rada sa hrastom ulepi se nesto sto nije smola, ljuska se, braon je boje. Deluje kao da je nastalo od paljenja drveta zbog velike brzine. Probao sam uljima, acetonom, terpentinom, razredjivacem ali samo mehanicki se skida. Sta je to, nije smola da se lepi kao od nekih cetinara. Da li se neko sretao sa tim?

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znam sta je, al ni ja ne znam cime da ga ocistim.
Video sam na par stranih sajtova (recimo CMT) neka sredstva koja su namenjena bas za ciscenje glodala, ali to nikada ovde nisam nasao.
Recimo:
http://www.cmtusa.com/store/index1.ihtm ... sories.jpg
ili
http://www.mtmc.co.uk/product.asp?numRe ... PT_ID=5596
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

video sam i ja to sredstvo za ciscenje glodala ali ga nema u prodaji.ja cistim to sto se nalepi cetkicom i petrolejom pa predjem finom belegijom.To vazi samo za glodala dok je na testerama tesko al ostar alat je pola majstora !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad procitah u jednom od brojeva Shop Notes, da neko koristi "Oxi-Clean" rastvoren u toploj vodi. Ako se ne varam to je isto sto i ovdasnji Ace ili Vanish (u sustini srestvo za uklanjanje mrlja sa odece na bazi kiseonika).
Bas sam hteo da probam, ali mi nisu glodala pri ruci (u garazi su kod kuma). Cim probam javljam rezultat.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Ne znam cime bi se to moglo ocistiti, ali ako treba i mehanicki da se tretira mozda nije lose za to koristiti ultrazvucnu kadicu, i s obzirom da velicinu glodala, mozda bi dobro radila posao i ona zubarska za ciscenje proteza... samo nagadjam, nisam probao.

pozdrav

bogi

p.s. od agresivnijih organskih rastvaraca znam za trihloretilen... izuzetno opasan, rastvara skoro SVE organskog porekla... zahteva pazljivo rukovanje...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ultrazvucna kadica bi verovatno to odradila, jedino sto su dosta skupe.
Trihloretilen (TCE) se gotovo nigde vise ne koristi, posto je karcinogen. Zamenio ga je perhloretilen (PCE). Nazalost ne pomaze za ovo. Inace je fenomenalan za odmascivanje. Moze da se nadje po radnjama za hemijsko ciscenje (to je onaj karakteristican miris). Obicno nije problem da vam prodaju litar ili dva za neke male novce (reda 200-300 dinara). Jedino sto ne bih rekao da je bas toliko agresivan, a dosta sam radio sa njim (i svojevremeno sa trihloretilenom dok ga je bilo da se nadje, koriscen je za odmascivanje fine mehanike, recimo sivacih ili pisacih masina, a koristio se i pre farbanja u autoindustriji).
Recimo jedan od nacina da se "izvuce" masinsko ulje iz drveta je da se napravi retka "pasta" od samlevene krede ili talka i PCE-a. Time se premaze drvo, i saceka da se prosusi (dosta brzo) i onda iscetka. PCE ili TCE rastvori ulje, a talk upije rastvor. Radi se parce po parce, male povrsine. Ovo se recimo radi sa starim kundacima, koje su gazde vremenom natopile uljem. Proces se ubrzava ako se drvo zagreva (PAZNJA NE OTVORENIM PLAMENOM!)
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:.... Jedino sto ne bih rekao da je bas toliko agresivan....
Moj prvi (fizicki) dodir sa trihloretilenom je bio prilicno .. hm.. neprijatan... da tako kazem, pogotovo sto je do tada, zbog mog skromnog iskustva, najjaci rastvarac koga sam u zivotu imao prilike da koristim bio aceton :lol:

Polazeci od toga da na forumu mozda ima posetilaca sa slicnim predrasudama... kao sto sam ih imao ja... nije lose navesti da je opasan... mada ima neorganskih hemikalija dostupnih ljudima koje su daleko agresivnije od trihloretilena... i s tim se slazem.... jedino sto mislim da ni ovu prljavstinu na alatu takodje ne mogu da ociste... obaska bi nagrizle i metal...

Izvinjavam se ako sam preterao, iako mislim da opreznosti nikada nema dovoljno.

pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 22 Jan 2008 03:05, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm, cekaj, nesto se ovde ne slaze. Radio sam dosta sa trihloretilenom pre jedno 20-tak godina, i nisam imao nikakvih problema (barem ne vidljivih posto se u to doba nije znalo da je karcinogen, a ocigledno sam imao srece posto bi do sad vec odavno mirisao cvece odozdo da me je dokacila ta njegova osobina).
Jedino kad sam stvarno preterao (drzao sam ruke u njemu jedno 20-tak minuta, ne pitaj sad zasto, mladalacke gluposti), je pocelo da pece. I to je bio "proanalisum" odnosno onaj cisti iz hemijske laboratorije.
Trihloretilen, ima isti miris kao i perhloretilen, odnosno tipicni miris radnje za hemijsko ciscenje. Samo da potvrdimo da pricamo o istoj stvari.
Kakvu neprijatnost ti je izazvao?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:....
Kakvu neprijatnost ti je izazvao?
krenuo da mi rastvara kozu moju rodjenu na prstima :lol:

hvala, ali ne hvala... ja to vise ne pipam prstima...


pozdrav

bogi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

mbole wrote:Sad procitah u jednom od brojeva Shop Notes, da neko koristi "Oxi-Clean" rastvoren u toploj vodi. Ako se ne varam to je isto sto i ovdasnji Ace ili Vanish (u sustini srestvo za uklanjanje mrlja sa odece na bazi kiseonika).
Bas sam hteo da probam, ali mi nisu glodala pri ruci (u garazi su kod kuma). Cim probam javljam rezultat.
Sad sam probao sa Vanish-om, i RADI :)
Tecni Vanish i topla voda (sipao sam odokativno pa ne znam koji je tacno odnos, a zena je imala samo tecni pa sam probao sa njim).
Potopio i nakon desetak minuta istrljao cetkicom za zube. Ko nov.
Jedan "tezi slucaj", je morao iz par puta. Evo kako izgleda na pola ciscenja. Vidi se crn deo pri vrhu gde je jos uvek prljavo, a odmah do njega je ociscen deo. Inace pola ostrice je ibilo iste boje kao i vrh.

Image


Nakon toga sam dobro isprao pod tekucom vodom, obrisao i premazao sinolom (ulje za oruzje). Moze i sa WD-40 ko nema sinol.

Inace probao sam da cistim i sinolom (ko velim ako moze da rastvori sagoretinu od baruta, valjda ce i ovo). Radi ali ne tako dobro kao Vanish. Treba vise da se trlja, i treba mu duze vreme i vise premaza (nisam imao dovoljno sinola da ga potopim).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Brate.... Venish radi kao lud! Eto, ne mora sve da se kupuje napolju.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Pozdrav za sve! Mozda malo blesavo pitanje ali ja na isto ne znam odgovor pa bih molio za pomoc?! Na engleskom se ta sprava naziva miter gauge,a kako je domaci izraz nisam siguran ali mislim da to stolari zovu firung. E u toku je izrada firunga a posto za isti nisam uspio pronaci aluminijske profile odgovarajucih dimenzija i cvrstine odlucio sam se za zeljezo. Sad je pitanje kako odrzavati zeljezo,da ga bojim nema svrhe jer bi usljed trenja boja spadala ili mozda ima neko takvo rijesenje,u sustini zanima me cime i kako odrzavate radne povrsine na masinama,jeli dovoljno samo povremeno nanositi ulje ili ...???
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Gde nema trenje premazes bojom,gde je trenje samo naftom(ja).
User avatar
pinokio
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 31 Dec 2007 19:30
Location: Bijeljina

Post by pinokio »

Hvala Dule! U tom smijeru sam i razmisljao i po svoj prilici tako ce i da bude. Nezgodan stolarski zanat,sa alatom se mora kao sa oruzijem,redovno krpica i ulje pa to kao da sam u vojsci:)
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

koristim vec par godina Virtovu kiselinu namenjenu za te stvari - to je to, potopim alat i za sat vremena je kao nov, sve otpadne samo
Image
Last edited by pajja on 03 Mar 2008 22:12, edited 1 time in total.
Post Reply