Aventus HF i medijapan

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Aventus HF i medijapan

Post by Martin Mystere »

Postovanje svima!

Ne znam da li sam postavio pitanje na pravom mestu ali se nadam da sam pogodio i da cu dobiti odgovor...:)

U najskorije vreme me ocekuje useljenje u stan koji sam kupio i isplanirao sam ugradnju kuhinje po meri u kojoj su frontovi od medijapana sa folijom (posto, za ne poverovati, nigde u Beogradu nisam uspeo da nadjem lakirani medijapan!) i ono sto mi pravi problem jeste viseci deo na jednom zidu! Naime planirao sam da na njemu ugradim jedna lomljiva vrata dimenzija 1800x800 mm sa mehanizmom Aventus HF!
Image

Na sajtovima i u radnjama pise da taj mehanizam moze da se ugradi i koristi sa vratima dimenzija 1800x1040 mm ali ne pise i za koji materijal.
Ono sto mene interesuje jeste da li bi jedan set mehanizma Aventus HF sa najvecim faktorom snage koji sam nasao a to je 9000-17250 mogao da bez problema radi sa vratima viseceg dela pomenutih dimenzija (1800x800 mm), posto sam trazeci mehanizam cuo razne komentare - od onih da nece biti problema pa do onih koji ne kazu eksplicitno da nece ali sumnjaju da je to veliki zalogaj za taj mehanizam!

Btw. kolika bi mogla biti tezina jednog m2 medijapana i ako neko zna mozda bi mogao da mi kaze gde bi u Beogradu mogao da nadjem lakirani medijapan visokog sjaja i po kojoj ceni, ako je on bolje resenje od medijapana sa folijom (a cini mi se da jeste - bar vizuelno).

Hvala najlepse na odgovoru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14961
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gustina MDF-a je oko 750-Kg/m^3, pa preracunaj prema debljini koju ces koristiti.

MDF visokog sjaja: http://www.artinvesthome.com/katalog.php?catID=1242

Pored toga, uvek moze neko da ti lakira MDF.

PS
Nema svrhe postaviti isto pitanje u dve razlicite teme. Neces brze dobiti odgovor.
Druga tema je naravno obrisana.

PPS
Upisi u profilu lokaciju (pravila foruma).
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

mbole wrote:Pored toga, uvek moze neko da ti lakira MDF.
evo. recimo taj neko je kolega singer :) dobra cijena a jos bolji kvalitet a gratis dobijes dobre i strucne savjete :prsgore:
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Post by Martin Mystere »

mbole wrote:Gustina MDF-a je oko 750-Kg/m^3, pa preracunaj prema debljini koju ces koristiti.

MDF visokog sjaja: http://www.artinvesthome.com/katalog.php?catID=1242

Pored toga, uvek moze neko da ti lakira MDF.
Gledao sam u Artinvestu na Kanarevom Brdu i tamo sam nasao neki medijapan za koji decko koji je tada prodavao nije bio bas najsigurniji jel lakiran ili sa folijom i kaze da je lakiran mada meni licno ne deluje bas tako. Drugi problem je sto je "beli" medijapan tamo neke zuckaste boje i pise obavestenje da "medijapan od stajanja dobije drugaciju nijansu i da po osnovu toga ne primaju reklamacije"! Ne znam koliko bi morao da stoji da bi dobio onakvu nijansu ali ono je sve samo ne belo.

Takodje, isti taj prodavac mi je rekao (u konsultaciji sa nekim telefonom) da Aventus HF moze da izdrzi sirinu od 1800 mm ali, bez da se neko naljuti, nije mi bas delovao ubedljivo i kao neko ko sa sigurnoscu zna o cemu prica. Zato sam i pitao ovde i to je moje osnovno pitanje i dilema za koje mi treba odgovor (Moze li mehanizam Aventus HF da podrzi medijapan vrata dimenzija 1800x800 mm) - sve ostalo sto sam pitao bilo bi OK da znam ali cak i ako ne dobijem odgovor nije strasno.
mbole wrote:PS
Nema svrhe postaviti isto pitanje u dve razlicite teme. Neces brze dobiti odgovor.
Druga tema je naravno obrisana.
Izvinjavam se na tome, ali posto u startu nisam video da postoji i podforum "Gde da kupim" postavio sam to pitanje ovde pa sam ga kasnije postavio tamo gde treba, ali neka je obrisano - dosta je i na jednom mestu...
mbole wrote:PPS
Upisi u profilu lokaciju (pravila foruma).
Upisao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14961
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Potpuno se slazem sa tislerom, obrati se singeru. (kontakt imas na njegovom sajtu: http://www.saerwood.com/)

Dobices i konkretna iskustva za taj okov, a i ekstra lakirano, po savim pristojnoj ceni.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa gde mu se isplati za dve daske da ide u Novi Sad...
Ima i u Bg lakirera, ako mu treba dacu mu ja kontakt telefone od par dobrih, nije problem.
A za nosivost tih sarki treba videti sta pise na njihovom sajtu, ima pdf. Meni je net spor pa nisam mogao da pogledam:
http://www.blum.com/us/en/01/10/10/#BROCHURE0

Sto se tice zutila na belom laku, to im izbija odozdo, nesto nisu uradili kako treba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14961
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo pronasao kalkulatore za aventos (nema ga izgleda na evropskom vec samo na USA sajtu), i na prvu loptu kaze da moze HF da tera te dimenzije.
Kalkulatore imas ovde: http://www.blum.com/us/en/02/20/10/ (excel fajlovi, dozvoli im da pokrenu makroe)
Malo moras da prevodis iz milimetara u ince i iz kilograma u funte, al nije tako strasno.

A nije NS tako daleko. Ja obicno brze stignem do NS-a nego do Vozdovca :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam kacio univer 1600x780 i mislim da si tu negde maksimalne dimenzije.
Postojalo je neko uvijanje po duzoj strani koju vlasnik (srecom) nije primecivao a krila su se mogla lepo ustelovati.
Nakon skoro godinu dana, nema reklamacije :)
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Post by Martin Mystere »

Videcu sutra da pogledam te excel fajlove i da probam da proracunam mada mi ti prevodi nisu bas nesto najsrecnija opcija posto ni na srpskom bas nisam siguran sta ponesto znaci...

Za lakirani medijapan sam pitao ako ima negde da se kupi vec gotov proizvod a ako nema nije problem.

Sto se tice pozutelog medijapana u Artinvestu nije problem samo sa cisto belim koji je pozuteo vec i sa belim sa cveticima koji je isto dobio slicnu zuckastu nijansu sto samo ukazuje da je problem sa belim malo siri.
Gledao sam u Bjelogrlicu, na severnom bulevaru ali tamo mi ne deluje kao visoki sjaj, za razliku od recimo Dipoa gde je isto sa folijom ali je sjaj daleko izrazeniji. Sad me interesuje da li taj sjaj medijapana sa folijom zavisi od proizvodjaca ili bi to kod svih takvih proizvoda trebalo da bude isto?

Btw. bez prometala sam tako da mi NS ne bi bio ni tako blizu.
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Post by Martin Mystere »

maricaiivica wrote:Ja sam kacio univer 1600x780 i mislim da si tu negde maksimalne dimenzije.
Postojalo je neko uvijanje po duzoj strani koju vlasnik (srecom) nije primecivao a krila su se mogla lepo ustelovati.
Nakon skoro godinu dana, nema reklamacije :)
U skladu sa tim sto si naveo mislis li onda da je ovo prevelika duzina ili ne, narocito sto bi MDF trebao da je tezi od univera (ili mozda gresim), ili mislis da bi moglo da se odradi bez nekih problema?

Da li bi mozda tu moglo da se primeni neko resenje sa recimo nekom dodatnom teleskopskom rukom, vise sari ili nesto trece ako je ovo nedovoljno?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije samo "zutica" problem koji se javlja na folijama losijeg kvaliteta.
Kada bi zaturio jedan komad u mraku a jedan ostavio na dnevnom svetlu par meseci i onda se zagledao u njih, svasta bi video na tim povrsinama. Srecom to primeti manje od 1% ljudi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Verujem da bi to tebi "bolo oči" a da bi svakom drugom "obicnom kupcu-investitoru" bilo VRH. Ovo zakljucujem po "suvišnim" pitanjima. :)
Problem se javlja kada su vrata skroz otvorena i ti ih pogledas odozdo. Vidis da su ona gornja uvijena.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3698
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A uvijanje bi moglo da se resi sa dodatnim ucvrscivanjem nekim lajsnama i ako se dese.
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Post by Martin Mystere »

maricaiivica wrote:Verujem da bi to tebi "bolo oči" a da bi svakom drugom "obicnom kupcu-investitoru" bilo VRH. Ovo zakljucujem po "suvišnim" pitanjima. :)
Problem se javlja kada su vrata skroz otvorena i ti ih pogledas odozdo. Vidis da su ona gornja uvijena.
Sta znam, ja sam perfekcionista po prirodi i stvarno bi mi bolo oci kad bih pogledao odozdo i video nesto sto nije ravno vec je pocelo da se uvija, isto kao i kada bih pogledao u nesto sto sam kupio kao belo a ono je sve samo ne belo, kao da je armija duvandzija drzala tu sastanke... I da se pitam zasto moje belo nije belo kao tvoje belo...;)

A ni one dodatne lajsne mi se ne cine bas kao vizuelno najsrecnije resenje ali ako bi moralo - sta da se radi...

Inace gledao sam one excel fajlove sa linka iznad i u sustini nisam Bog-zna sta uspeo da izracunam jer me zezaju neke stvari kao npr. sta da odaberem u prvom koraku Flat panel, Raised door ili Slab panel!?

Za Slab door mi izlazi da su mase oko 15 kg, za Raised door oko 14,5 kg dok mi za Flat panel nije moguce izracunati.

Za dimenzije 1800x800 mi za Opruzni mehanizam (Lift mechanisam ste required) - 20F2800.N5 - 3 mech

U sustini sad sam jos zbunjeniji nego sto sam bio...
Last edited by Martin Mystere on 21 Oct 2012 11:46, edited 1 time in total.
User avatar
Martin Mystere
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 20 Oct 2012 21:18
Location: Beograd

Post by Martin Mystere »

Kako sam racunao sa tecinom MDF od 15 kg/m2 faktor snage za vrata je 17280 a mehanizam sa najvecim faktorom snage koji bih kupio je 9000-17250 sto znaci da malo prelazi preko granice i trebalo bi 3 mehanizma, odnosno 2 seta. Sa tezinom MDF ispod 15 kg/m2 (po 750 kg/m3 tezina MDF od 18 mm je nesto preko 13,5 kg/m2) se dobija manji potrebni faktor snage i odgovarao bi jedan set sa dva mehanizma.

Sad se pitam da li da rizikujem sa jednim setom i ako moze- super a ako ne moze stavicu jos jedan mehanizam (resio sam da stavim jos jedan vertikalni deo u unutrasnjosti po sredini - za svaki slucaj), ili da idem odmah na dva seta sa manjim faktorom snage sto mi je mozda nepotrebno a u krajnjem ishodu ispada skuplje ali mi je zato sigurnije.
Ja sam nekako na granici da ipak rizikujem u startu sa jednim setom...
Post Reply