Ubodna testera

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Za tebe nije los zeleni bosch sada su one oko 39 eura ali preko 50 eura neverujem da su znaci to moze da bude maksimum, ja sam licno radio sa zelenim bosom(ubodnoom) i bogami radili smo dosta dana i sekli i gredice :) i nije se pokvarila nijednom , takodje mozes da pogledas i od skila,
Ja imam AEG iz 1988 god radi jos kao zmaj :cool: a imam i jednu STAYER u rezervi
A inace ako ti to namerasvas za pravolinijske rezove bolje uzmi cirkular ali svejedno moras imati i ubodnu ako mislis da baratas sa drvetom :)

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Gde nađe tu od 39 €? :P [url]http://www.bosch-do-it.de/boptocs2-de/Heimwerker/Werkzeuge/DE/de/hw/Stichsägen/95250/index.htm[/url]
Jedino neka rasprodaja. Cene sa nemačkog sajta su otprilike i kod nas, za Bosch.

Tip:
Ja kad me zanima neka cena ukucam u Gugletu "NEKI MODEL I OZNAKA preis" i dobijem cene u Nemačkoj. Sa "price" dobijam cene u funtama i dolarima, što me ne zanima jer je to poseban svet.
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Moram da se ubacim u ovu temu sa jednim poredjenjem, iako pricate o jeftinijim modelima. Pre izvesnog vremena kupio sam Bosch ubodnu, na zalost sad ne mogu da se setim tacne oznke modela ali u pitanju je plavi Bosch jacine 720W i kosta oko 200eur. U principu sam jako zadovoljan alatkom i stvarno je svasta u stanju da uradi, jaka je, moze da sece debele daske bez ikakvog osetnog napora, nije bucna... Preciznost manje vise, uvek mora malo da se priteze tockic koji sluzi za stezanje osovine na kojoj se podesava ugao... Uglavnom, poenta je da je drugar kupio Makita ubodnu u istoj klasi, isto 720W, ista cena... Cim sam prvi put uzeo sa njom nesto da isecem odmah sam osetio razliku, masina sama sece! Mislim da je bas bolja od Boscha! Mana je sto je malo teza, robusnija, i sto podesavanje ugla secenja nije pojednostavljano kao kod Boscha (na polugicu i tockic), nego se steze na inbus kljuc, sto mozda predstavlja i prednost, jer u toku rada i vibracije ne moze da se olabavi pa da se izgubi ugao od 90 stepeni... Toliko.
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Uglavnom, poenta je da je drugar kupio Makita ubodnu u istoj klasi, isto 720W, ista cena... Cim sam prvi put uzeo sa njom nesto da isecem odmah sam osetio razliku, masina sama sece!
Testerice? Ako je tolika razlika u osećaju možda je razlog pogrešan izbor testerice. Ja imam tu Bosch sa kontrolom preciznosti i prezadovoljan sam. Ne dešava mi se često da moram nešto da je štelujem. Pogotovu ne u toku rada. ne znam kako si podesio taj točkić i polugicu o kojima pričaš, ali kod mene treba prilična sila da se polugica opusti/zategne. O labavosti nema ni reči. Papučica stoji ko da je iz komada sa telom. Čak ima i jedan zubić koji se zaglavi na 90 stepeni tako da je prilično teško, da ne kažem nemoguće, omanuti prav ugao.
(Ako ti nešto znači, ova je Swiss made )
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Testerice smo koristili iste, tako da nije u tome pitanje... Ne znam kakva je ta kontrola preciznosti, ali sto se tice polugice i zubica to je to, isto kao kod mene, i sa zadnje strane ispod rukohvata ima onaj plasticni tockic kojim se zlebic na ploci priteze na taj zubic, to se ponekad malo olabavi pa se samo malo pritegne... Ali imam utisak da taj zubic u zljebu malkice ima lufta, tako da ja uvek izmerim ugao izmedju ploce i testerice, pa ako nije bas 90 onda na tockicu malo otpustim, namestim ugao pa ponovo pritegnem, ne diram polugicu... Ma masina je super, stvano se na zalim, sluzi me vise nego dobro, ali kazem ti kad sam uhvatio ovu Makitu stvarno sam osetio razliku. Ima jos dve stvari kod nje, ima onaj ne znam kako da ga nazovem, al' recimo lagani start, ne pocne odmah da radi punom brzinom kad se ukljuci, nego krene polako pa za sekund-dva ubrza do zadatog broja obrtaja... I sto mozda zvuci banalno, ali stvarno znaci, ima lampicu ispred futera koja osvetljava rez cim se upali testera. Stvarno zgodna stvar. Testerice su iste one krstaste, na "klik", s tim sto kod nasih ubacis, klikne, i stisnes ono dugmece koje stegne sa dve polugice sa stran testericu. Kod Makite je neka varijanta da se okrene kao caura koja je oko futera, ubaci se testerice pusti se ta caura da se vrati u prvi polozaj i to je to.... Misli, nijanse su u pitanju, ali stvarno sam ih osetio! :)
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Testerice su iste one krstaste, na "klik", s tim sto kod nasih ubacis, klikne, i stisnes ono dugmece koje stegne sa dve polugice sa stran testericu.
Na to sam mislio kad sam rekao "kontrola preciznosti". Jeftiniji modeli nemaju tu caku. Za obične rezove, koji ne trebaju vrhunsku preciznost, ja tu funkciju uopšte ne aktiviram. Rez je i dalje kvalitetan, ali je napredovanje mnogo brže.
Ali imam utisak da taj zubic u zljebu malkice ima lufta, tako da ja uvek izmerim ugao izmedju ploce i testerice, pa ako nije bas 90 onda na tockicu malo otpustim, namestim ugao pa ponovo pritegnem, ne diram polugicu...
Možda tu grešiš. Ja otpustim polugicu, namestim papučicu, pritegnem točkić "skoro do kraja" i onda, na kraju, sve dotegnem polugicom. Nakon toga, sve je k'o skamenjeno.
I sto mozda zvuci banalno, ali stvarno znaci, ima lampicu ispred futera koja osvetljava rez cim se upali testera.
Nije banalno sve što pomaže. Mada, mislim da je sasvim dovoljna i mogućnost uključivanja "duvača" koji čisti liniju reza pre testerice.
Misli, nijanse su u pitanju, ali stvarno sam ih osetio!
Ne sumnjam, Makita je Makita :cool: razlike zato i postoje da bi se majstori opredeljivali za ovu ili onu varijantu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Geldas pogresan woby sajt :)
Ovde imas cene:
http://www.wobyshop.com/
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Eno ona PST 650 kosta 49 Eura :) na tu sam mislio znam da sam je jednom video negde za 39 verovatnoj e bila neka rasprodaja,

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Ja imam Bosch PST 650 ali Svajcarske prizvodnje i mnogo lepo radi ne znam kakve su ove Madjarske.Svajcarski zeleni Bosch je zaostatak nekadasnje proizvodnje ustvari profesionalne serije koja je samo bila zelena.:)
Last edited by ArtCool on 27 Jun 2009 03:19, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Mada sta je profesionalno sta je danas amatersko, jos pogotovo dali danas alat zavredjuje visoke cifre ko da je to nesto posebno napraviti,
ne znam.Mozda je bolje vise komada jeftinije pa ako crkne crkne.
Meni se kvarilo i dobro i lose.
U proseku po nekim mojim saznanjima profi alat zavisno od frekfentnosti upotrebe traje 3-5 god.Posle mora neki servis: lageri,cetkice dihtunzi redje da crkne bas motor.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Ja bih preporucio Bosch,Makita,Festo kao normalne komercijalne firme kojih ima na trzistu ima i drugih tipa Mafel,Kress,Aeg,Hitachi itd ali tesko naci i servis je muka.
Jos bolje Wurt kada crkne odma donesu novu dok nepoprave staru ali to iz starta naplate kroz cenu masine pa sad ko moze...
Last edited by ArtCool on 27 Jun 2009 03:53, edited 1 time in total.
User avatar
pajko
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Jan 2009 01:47
Location: pancevo

Post by pajko »

ja bih ti preporucio makitu 4329 model, kosta 109 eur. u katalogu i odlicno se pokazala :)
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

A jos bolja je ova 4340 a skuplja se samo koji eur
Image

pozdrav
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ja nasao

Ubodna testera Makita 4329 10% popust +majica 7.610,00(bez PDV) din
na http://www.lastadoo.com/?s=proizvodi&kat=106

ali ovu 4340 nisam,ima li je negde konkretno??
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14954
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je mozda jos bolja ponuda, samo je pitanje kako se ukalapa u neciji budzet:
http://www.lastadoo.com/?s=proizvod&id=202
19950+PDV=23500 ali za ubodnu (vec ozbiljan alat) i kant frezer zajedno.
Post Reply