Ima interesantnih projekata sa furniranjem pomocu vakuum prese. Stim u vezi sam nabavio jednu prepotopsku vakuum pumpu koju sam repartirao ovih dana. Evo slike:
Ono sto mi nije jasnoje podmazivanje. Postoji regulator (ventil sa zastakljenim delom ) kojim se podesama kolicina ulja koje ulazi u pumpu. Pitanje je: koliko treba da curi (kaplje) ulje u pumpu? Kad je veliki protok ulja pumpa prestane da vuce vazduh, kao da prokliza. kada je masina u praznom hodu ulje uopste ne ulazi jer pumpa vuce samo vazduh posto su na istoj grani. Najbolji zvuk sam postigo sa protokom od oko 1 kap/sekundi. Evo krupni plan tog dela:
Molim kolege koje su se susretali sa ovim pumpama da mi pomognu. Interesuju me jos neke stvari oko regulacije, ventila merenja i slicnog, ali otom-potom
Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Dobra tema. Video sam one reklame za spejs šiti beg na tv shopu, i naravno, kako me ne zanima smanjivanje zapremine odeće, odmah mi je pala na pamet ideja da se ova vreća koristi kao presa za furniranje. Nevermajnd, jel kupuješ furnir, ili ga sečeš, ili tek planiraš da radiš sa furnirom?
pa da vidimo: protok ulja se šteluje prema specifikaciji proizvodjača, npr 10 kapi u minuti.razlog za podmazivanjem vakum pumpi tog tipa je u tome što kad bi je otvorio video bi da joj je srce turbina koj je satavljena od neke vrste fiberglasa( zato ti se i dešavalo proklizavanje o kome si pisao.Pogledaj joj oznake proizvodjača pošto je praiskonska da nije moža alfa-laval?
Ne , to je neka italijanska, ne secam se, ali nesto kao "fabrika masina za fotografije" ili nesto slicno u prevodu. Tu masinu je davno neko doneo iz neke stamparije i sluzi za podizanje listova papira. Inace, dobio sam na poklon. Hvala za info o podmazivanju. Mislim da je podmazivanje vezano i za jacinu vakuma.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
A ne jačina vakum proizilazi iz konstrukcije turbine. A što se tiče prevoda naziva, batali ga tebe zanima original naziv sa pločice kako bi mogao dapokušaš da nadješ informaciju na net a ako ne obratiš se direktno proizvodjaču.
Nisam na to mislio. Meni je maksimalni vakum -990 mb. Meni je to za furniranje mnogo. Recimo da mi treba -700mb. Koji ventil da koristim za regulaciju i da li onda treba da pustim 7 kapi u minuti?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
pa da se ne bi izlagao troškovima kupovine specijalnih finih pneumatskih ventila, pokušaj da problem rešiš sa kugla slavinom ( imaš ih u svakoj radnji koja prodaje vodovodni materijal);)
velja wrote:Nisam na to mislio. Meni je maksimalni vakum -990 mb. Meni je to za furniranje mnogo. Recimo da mi treba -700mb. Koji ventil da koristim za regulaciju i da li onda treba da pustim 7 kapi u minuti?
Bojim se da ventilom ne mozes regulisati pritisak, nego samo protok.. odnosno brzinu uspostavljanja odredjenog pritiska...
Sto se tice "kugla slavina"... postoje ventili sa kuglom sa teflonskim dihtunzima... i ti mogu da rade na vakuum pumpi... ali ne za regulaciju pritiska.. kako vec rekoh.
boggy wrote:Bojim se da ventilom ne mozes regulisati pritisak, nego samo protok.. odnosno brzinu uspostavljanja odredjenog pritiska...
Sto se tice "kugla slavina"... postoje ventili sa kuglom sa teflonskim dihtunzima... i ti mogu da rade na vakuum pumpi... ali ne za regulaciju pritiska.. kako vec rekoh.
Na vakum pumpama se pritisak javlja kao poledica usisa, tj iste ne "nabijaju" prave pritisak nego usisavaju, rade po principu usisivača.Zato i imaju turbinu sa perima od neke vrste pertinaksa.Na primer najednostavnije objašnjenje je kućni usisivač i klapna na rukohvatu kojom možeš smanjiti sanagu ususa, znači potrebno je da povlači i "falš vazduh. Pa po tome Veljo stavi slobodno kugla ventil na sledeći način na izlaznom crevu( vakuma) veži spoj T- komada u koji je ušrafljen kugla ventil i time postižeš smanjenje vakuma.
Last edited by Misko on 07 Feb 2008 12:36, edited 1 time in total.
Misko wrote:....znači potrebno je da povlači i "falš vazduh. Pa po tome Veljo stavi slobodno kugla ventil na sledeći način na izlaznom crevu( vakuma) veži spoj T- komada u koji je ušrafljen kugla ventil i time postižeš smanjenje vakuma.
Da se bolje razumemo falš vazduh puštaš recimo kod dele creva gde je izlaz creva iz pumpe za vakum ( znači gde se vrši vakumiranje,tj gde ti uvlači vazduh). Recimo isečeš vakum crevo na jedno desetak santima od izlaza i tu montiraš T- komad sa kugla ventilom( slavinom), preko koga izazivaš manji stepen vakumiranja,kao na usuisivaču.