Izrada tokarskog stroja

Sve o tokarenju - radu sa strugom
Post Reply
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Izrada tokarskog stroja

Post by riba »

Namjera mi je napraviti manji tokarski stroj za drvo i razmišljao sam napraviti našto slično kao ovaj djedica ovdje - link

Trenutno sam na početku i već trebam dodatno mišljenje.

Image

Za sada sam napravio ovo gore i zadovoljan sam što se tiče čvrstoće i krutosti, ali bokovi (rezani ukoso) mi se ne sviđaju. Trenutno je namazano ljepilom u svrhu učvršćenja, ali nisam baš siguran da li će biti dobro.

Razmišljam o 2 varijante.
Prva bi bila da na gornji dio zaljepim šper kao na slici debljine po potrebi i rezan ukoso. (slika je samo primjer gdje bi išao).

Image

Ili da ga zalijepim na rubove kao ovdje.

Image

Ili kao najjednostavnije rješenje na rubove zalijepim kant traku?

Å per je brezov i nije nimalo tvrd dok bi kant traka bila glađa na površini i mislim u konačnici dosta čvrsto rješenje.

Mišljenja?
Last edited by riba on 23 Mar 2017 07:23, edited 1 time in total.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Mislim da kant traka ne bi bila dobar izbor, ipak je to klizna površina.

Ja bih išao sa daščicama najtvrđeg drveta koje možeš da nađes ili neki lim, sa sve tri strane.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Malo sam kemijal - sve samo za probu.

Image

Image

Image

Kosine su rezane na ~+1mm - namjera je bila da kad se ljepilo posuši poravnam, ali sad sam ostao iznenađen kako dobro ovo lovi. Još ništa nije poljepljeno, a samo stezanjem matica M10 s prstima toliko prime da nije moguće pomaknuti budući "suport ili konjić"
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Mislim da je greska sto si isao sa iveralom, umesto sa tvrdjim sperom od bukve ili tzv blazujkom, koja bi se odlicno pokazala ovde i bez dodataka dascica, koje pominje @IvanR, ali ajd' sad.
Ukoliko je stanje kako jeste, onda bez tih dascica nema nista. Raspasce se na prvi udar prilikom obrade na strugu.

Ajd sad ja jos malo da pametujem - a zasto nisi pravio ono sto je uradio Matthias Wandel ovde:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UFhgCT6cp7E[/youtube]

ili ovaj cika:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bsYAHJMazAU&t=19s[/youtube]

A ima dosta primera kako se to radi. Jer ukoliko striktno pratis ovo tvog dekicu - stonu busilicu pretvaras u strug, a sta ces kad ti i ona paralelno zatreba? Jel imas dve stone busilice ili ces da koristis rucnu, koja ruku na srce, nema tu preciznost?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Ova bušilica ima puno previše lufta u pinoli, malen hod i plan mi je bio da iz nje napravim tokarski stroj, tak da sam nabavio novu. Pinola se jednim vijkom stegne i tada nema nikakvog hoda ni lufta tak da je za ovu namjenu solidna.

Image

Znam da iverica nije neka sreća i ni sam nisam siguran da li će sve to raditi kako je zamišljeno pa pokušavam, barem u početku potrošiti čim manje novaca.
To su sve resli koje imam doma i koštaju me samo šrafi.
Ukoliko se pokaže dobrim tada se može razmišljati o kvalitetnijim materijalima i po potrebi većom radnom duljinom.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Bio si u pravu. Iverica, koliko god da sam "pojačal s ljepilom nije dobra. Å to se klizanja tiče nema nikakvih problema, ali je previše "elastična" i kad se stegne konjić pritiskom na njega se odiže od osnove.

Kako si rekao stavio sam bukove letvice.

Image

Image

Å iljak na konjiću planiram napraviti s ovim vijkom.

Image

Još imam pitanje.
Koje se brzine koriste prilikom tokarenja?
Ima li neki izračun ili odnos broja okretaja u odnosu na promjer obratka?
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja sam odavno radio sa tim strugom i moje iskustvo, koliko se secam, je da sam redukovao brzinu motora od 1400 na 700 rpm, ali mi je bila potrebna i dodatna regulacija brzine - za deblje komade treba manja brzina, a za tanje - veca. O ovim brzinama ce neko drugi da ti objasni.

Ali jedno sigurno znam - kais preko koga sam prenosio obrtaje od motora ka strugu morao je da bude optimalno zategnut. Ako je premalo - proklizava pri svakom vecem zahvatanju materijala, sto i nije strasno, zategnes ga malo. Medjutim, ako je previse zategnut - mnogo tesko proklizava u remenici i veoma povecava opasnost da ti komad izleti iz struga i da znas - tada OBAVEZNO ide u tvoju glavu po nekom nepisanom pravilu. Zbog cega - ne znam, ali glava mu je sigurna meta.
Ako to optimalno zatezanje mozes da postignes sa ovom tvojom stonom busilicom onda OK, ali ako ne mozes - bolje trazi neki drugi elektromotor ili se mani corava posla.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Nisu baš podaci iz knjiga, ali za početak

Image

U principu svuda gde sam čitao dođeš do ovog (s tim što ovo ne važi za lamelirane elemente i komade sklone raspadanju):

Maksimalna brzina: 9000 / prečnik obradka (u inčima)
Minimalna brzina: 6000/ prečnik obradka (u inčima)

Evo i malo opširnije:

http://www.docgreenwoodturner.com/lathespeed.html

http://blog.woodturnerscatalog.com/2012 ... he-speeds/
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Zahvaljujem.

Radi. Sad dolazi vrijeme učenja i prakse.

Image

Konjić radi odlično.

Image

Pogonski šiljak (ne znam kak se to zove, ali nadam se da je jasno) sam napravil kao ovaj lik - Link, ali nisam zadovoljan. Najvjerojatnije budem moral do susjeda da mi nešto istokari na pravoj mašini.
Post Reply