Pomoć oko izbora šablone i alata za tiplanje

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Pomoć oko izbora šablone i alata za tiplanje

Post by savage1337 »

Zanima me koji alat i sablone koristite za tiplanje.
Zelim kupiti sablonu a ne znam stvarno sto je kvalitetno i dobro a kod nas doatupno?
Koju bi mi sablonu predlozili? Isplati li se kupovati sablonu ili je bolje traziti bravara pa napraviti po svojoj mjeri?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Tiplovi za obelezavanje su sjajna stvar
http://iverpan.hr/alati-i-sablone/sablo ... c-za-tiple
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Crtači ili kako ih zovu - kirneri su najjeftinijije rješenje. Traže malo prakse ali čim se skontaš ide kao podmazano.

Image

Izgledaju ovako, možeš ih naći u Obiju, Merkuru ili sličnim marketima. Nisu nešto skupi, a mogu ti trajati dugo. Ja ih imam par koji su srati 20ak godina i ništa im nije. Jedino što ćeš usput izgubiti pokoji. :)

Kvalitetan šablon za tiplanje je preko 50 eura (koliko se sjecam) i ima dosta ogranicenja. Jeftini su oko 15ak eura ali su spori za rad. Sa nekih desetak crtača si pokrio sve što ti je potrebno za tiplanje, a kostaju par eura komad. Samo pazi da uzmes one za tiple od 8mm, te su najbolje za ivericu.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

ovo mi se cini zgodno, ali nemam stupnu busilicu, i bojim se da bi meni rupe bile bar malo pod koso i da to nebi bilo dobro na kraju.

Kako vam se ovo cini: http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html

Jel mozete nabrojati te kvalitetne sablone od 50 eura? Koji su kvalitetni proizvodaci kod nas dostupni?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ima li negde da se kupi busilica sa libelom??? :)
To cu pod hitno sebi da napravim,posto redovno radim sam....
Last edited by nikola28 on 29 Nov 2016 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikola :) Ustvari i ima, vidio sam ih par dosad
Savage, preko 50 eura sam rekao jer se ne sjecam tacno koliko kosta (mozda su i oko stotinjak), bilo je linkova do sada na temama. Wolkraftov sa linka izgleda ok, ali bi ti sa njim trebalo dosta vremena. Ja sam ga mislio kupiti, cisto da mi je lakse raditi jednu vrstu drvenih vrata za kuhinje, inace ga ne bih koristio.
Mozda da pokusas sa par crtaca i nekoliko otpadnih komada iverice, cisto da vidis kako se snalazis za pocetak . Mislim da na netu ima clanak kako se koriste. Ako ne nadjes, javi, naci cemo ga negdje. (Ne bih sad bas isao tiplati nesto, udario minus navece, a nemam grijanja u garazi :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam ovaj wolfcraft, samo od neke druge firme (cini mi se KWB). Radi sasvim lepo, mada ga jako retko koristim (uglavnom ili srafim ili keksam). Daleko bolje od obelezivaca. Naravno i skuplji je od njih, ali nije da nesto grdno kosta.

Imam negde i jedan koji je kao sina, koji nisam upotrebio godinama, mislim da mi je kod brata. Radi odlicno, ali mora da se vodi racuna oko toga kako se okrece, posto je pravljen za 19mm ivericu, pa na 18 rupa nije na sredini boka.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Najbolje je koristiti kombinaciju prikazane šablone i obilježivača. Pomoću šablone prvo bušiti rupe na kantu, zatim pomoću obilježivača prenijeti poziciju rupa na bok. Na kraju uz pomoć šablone bušiti rupe na boku. Ne treba stupna bušilica. Ovo zadnje može i "iz ruke".
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hvala svima na odgovorima, znaci nesto od ovo dvoje:
http://www.bosch-pt.com/hr/hr/accocs/Pr ... -za-tiple/
http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html

plus obiljezivaci su mi dovoljni za precizno tiplanje.

Ovaj prvo od boscha mi se svida, jer bi sa njim mogao i busiti pilot rupe, koliko vidim moze ga se podesiti recimo na 9mm i busiti u kant, pogledat cu oba...

Sad to kupujem, i zelim kupiti odmah iz prve kvalitetno i dobro, da mogu sa tim radit, ne volim kupovati jeftino i onda kadnije opet moram kupiti dobro drugi put :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da bas ovaj boskov imam.

Jedino sto ja radim samo sa njim, to jest ne koristim i obelezivace. Nisam za sad imao problema.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Imam ja baš taj Wolfcraft i stvarno radi ok. Osim punog drveta spajao sam i pločaste materijale 2x18mm duple ploče u 2 reda. Ako si pedantan, ne promašuje. Kod svih ovih jig-ova iliti pomagala, a imam ih nekoliko, najveći problem je da držite bušilicu vertikalno. Rupe za bušenje na Wolfcraftu imaju malo lufta pa treba biti oprezan, mada ja nisam imao problema.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ovo je zakon a kosta najmanje(da se napravi) ;)

https://www.youtube.com/watch?v=v6fIrMNPwqk
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pa zar vi svi koristite šablone??????
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Ja isto imam wolcraftov i neznam zašto netko kaže da si spor s tim sablonama kad mi je s njim raditi toliko jednostavno da nemam nikakvih problema...za ove male crtače ebay 2E 8 kom...koristim ih samo kad moram prenijet rupe za tiplove na gornju plocu stola, mogu i bez njih ako izračunam sve točno, no s njima je jednostavnije.
Post Reply