Stolne stege

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Stolne stege

Post by franko ri »

Evo jedno jeftino i jednostavno riješenje stolnih stega od mene.Pozdrav.
www.youtube.com/watch?v=Aql_f39lOpk
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Odlična ideja :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni se uopste ne svidja. Jako lose resenje, koje se klima, klati, i preskupo je za to sto nudi. Odlicna stolarska tezga sve sa stegom moze da se napravi za maltene pare koje kostaju te dve stege.

Mene uopste ne odusevljavaju oni koji probaju da izmisljaju toplu vodu. Stolarske tezge i stege postoje koliko i civilizacija, i tokom tog vremena se razvio milion jeftinih i kvalitetnih resenja. A onda neko, ko nema pojma ni o cemu, i ne zanima ga da malo procita, misli da je sposoban da napravi bolje resenje. Na zalost, to je stranputica.

Skoro sam crtkao jednu jeftinu tezgu baziranu na tradicionalnim nordijskim tezgama, sa stegama, koja sve sa kompletnim priborom ne prelazi nekih 9 hiljada dinara Citavih 75 eura. A zahteva minimalni alat za izradu, jednu rucnu testeru, jedno rende, jedno dleto, cekic, dve burgije, turpiju i raspu, ugaonik i olovku, bonsek i to je otprilike to. Za nekih 200 eura em moze da se dobije tezga, em moze da se pocne sa stolarijom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Skoro sam crtkao jednu jeftinu tezgu baziranu na tradicionalnim nordijskim tezgama, sa stegama, koja sve sa kompletnim priborom ne prelazi nekih 9 hiljada dinara Citavih 75 eura. ...
Pa podeli crtez s nama :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada ga prebacim u 3D hocu. Zato sam ga i poceo.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BR wrote:Kada ga prebacim u 3D hocu. Zato sam ga i poceo.
U kojem programu to crtas?
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

BR wrote:Meni se uopste ne svidja. Jako lose resenje, koje se klima, klati, i preskupo je za to sto nudi. Odlicna stolarska tezga sve sa stegom moze da se napravi za maltene pare koje kostaju te dve stege.

Mene uopste ne odusevljavaju oni koji probaju da izmisljaju toplu vodu. Stolarske tezge i stege postoje koliko i civilizacija, i tokom tog vremena se razvio milion jeftinih i kvalitetnih resenja. A onda neko, ko nema pojma ni o cemu, i ne zanima ga da malo procita, misli da je sposoban da napravi bolje resenje. Na zalost, to je stranputica.

Skoro sam crtkao jednu jeftinu tezgu baziranu na tradicionalnim nordijskim tezgama, sa stegama, koja sve sa kompletnim priborom ne prelazi nekih 9 hiljada dinara Citavih 75 eura. A zahteva minimalni alat za izradu, jednu rucnu testeru, jedno rende, jedno dleto, cekic, dve burgije, turpiju i raspu, ugaonik i olovku, bonsek i to je otprilike to. Za nekih 200 eura em moze da se dobije tezga, em moze da se pocne sa stolarijom.
Slažem se da postoje bolja riješenja i bolji stolovi ali za moj prostor ne.Ja ispod ovog stola držim cirkular,stol za frezu i debljaču-ravnjaču(stol se podiže na zid) jer imam mali prostor za rad oko 18m2.Ove dvije stege su slomljene tj iz kante za smeće.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jesi li bas siguran da u tvom prostoru ne moze bolje? Na mestu na kome si postavio tu tezgu mogla je da stane i daleko ozbiljnija, koja se sklanja. Zahteva samo da se potrosi vise vremena. A kada imas tezgu koja se ne uvija, onda i ono na cemu radis izgleda barem delom urednije.

Karatas, koristim Sketchup. Godinama sam koristio neke druge softvere, imam cak i svoju licencu za softver koji kosta koliko i auto, ali nisam u njemu radio zadnjih deset godina, i ne insipirise me da opet pocnem da radim. Za ono sto meni treba sketchup radi dobro, mada me izludjuje sa nekim glupostima, koje nisu po industrijskom standardu, na koji sam navikao. No, pre svega je dzabe, i zavrsava posao bez previse potrosenog vremena.

Pocecu novu temu za tezgu, posto je crtez trenutno na nivou da moze da se razume. Jos se malo zezam sa listom za secnje matrijala, i spiskom alata, posto mi je ideja da ova tezga bude za pocetnike, koji pocinju od nule, i hoc da uzmu minimum alata koji bi im omogucio da nesto naprave. I gornja ukupna suma za sve ne bi trebala da bude vise od 200 eura, sve sa alatom.
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Ispod su strojevi koje nemam kamo maknuti a i ozbiljan stol je za sada zelja koja ce sacekati bolji prostor.ispred stola je 1 m prolaza a i pravi stol je tezak i sam ga nebi mogao micati
Image
Last edited by franko ri on 16 Sep 2015 20:01, edited 1 time in total.
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Da ne otvaram novu temu evo ovdje jedna idea kako rezati tanke materijale ubodnom pilom.Jedino sam trebao ići na krajnju rupu,imao bi bolji manevar sa materijalom.

www.youtube.com/watch?v=Nlw9oojtYEw&feature=youtu.be
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

franko ri wrote:Da ne otvaram novu temu evo ovdje jedna idea kako rezati tanke materijale ubodnom pilom.Jedino sam trebao ići na krajnju rupu,imao bi bolji manevar sa materijalom.

www.youtube.com/watch?v=Nlw9oojtYEw&feature=youtu.be
Meni je ovo vrlo neprakticno rijesenje. Kad trebam nesto rezati takvo stavim siropor od 5cm i direktno u njega rezem. Na taj nacin ti je cijeli obradak cvrst i ne moras balansirati ovako. Je da unistis siropor ali izdrzat ce on dosta toga...
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

јма на нету примера како су људи убодну монтирали под сто па секу
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

znam,ima i stol za kupiti gdje se ubodna montira od ispod.ovo je jedna ideja za brzo odrezati neku sitnicu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je ovde mnogo vise poenta na TANKOM materijalu.
I kad montiras ubodnu ispod stola, i dalje imas problem kada je materijal tanak, posto hoce da vibrira, da ga zakaci list kada ide na dole (u tom slucaju na gore) i pogura, a posto je tanak ne mozes lepo da ga drzis pritisnutog.
Ovako ga stopa ubodne drzi pritisnutog o povrsinu stola, i samo jako mali deo unutar proreza stope je "slobodan".

Mozda nije najspretnije resenje, i meni se djurina ideja vise svidja, al radi.
Post Reply