Sanke koje omogucavaju koriscenje dihta kao abrihtera

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Sanke koje omogucavaju koriscenje dihta kao abrihtera

Post by BR »

Na forumu sam vec pominjao sablon koji omogucava da se diht koristi kao abrihter, a cini mi se da o njemu ima postavljnih i nekoliko linkova na sajt casopisa FWW. Na pocetku ideja mi je bila da napravim identican sablon, ali mi se nikako nije svidjao nacin njegovog stelovanja, i zato sam smislio svoju verziju, koja je znatno jednostavnija.

Image

Sablon je dugacak 190 cm, i omogucava avnanje jedne strane daske dugacke 186 i siroke do 30 cm. Sablon omogucava cvrsto fiksiranje daske kolikogod ona bila upredena ili iskrivljena, i formiranje ravne strane.

Na originalnom sablonu, letve na koje se oslanja daska se oslanjaju na klinove preko kojih se podesava njihov nagib, a uz sablon ih drzi gumena traka, prcvrscena kukama. Kod mene, u sablon su postavljene trio matice, koje sa spoljne strane imaju navoj za drvo, a sa unutrasnje masinski navoj. Porecne letve, na koje se oslanja daska su zabusene, i postavljam ih onoliko koliko je dugacka daska koju hocu da obradim.

Uvrtanjem i odvrtanjem masinskih srafova poprecne letve mogu da se podese tako da daska za obadu bude cvrsto oslonjena na sablon.

Image

U sablonu iz casopisa, fiksiranje daske na sablon je izvedeno uz pomoc trenja, lepljenjem smirgle, sto je jos jedno resenje koje mi se nije svidelo. Zato sam smislio da na prednjoj strani postavim poprecni oslonac, koji je visi za 15mm od najnizeg polozaja letve. Ne planiram da ravnjam daske tanje od 2cm, tako da je ovo sasvim dovoljno. A i moze da se skine po potrebi, posto je opet montiran trio maticama.

Image

Naravno, sve izgleda naopacke, posto su nozevi gore, pa pocetak ravnanja dask izgleda ovako.

Image
Last edited by BR on 08 Aug 2014 09:57, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Bravo majstore
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Za svaku pohvalu.
Par pitanja
Dasku koja se obrađuje ništa ne drži, sem ove daske naprijed?
Å telovanje šarafa, odnosno letvi se vrši odozdo?
Da li baš svaku dasku koja se obrađuje potrebno pomoću ovog šablona potrebno sajedne strane izravnati?
Ako se daska samo "iskoritila" a nije se usukala da li se može bez ovoga dovesti u paralelu dihtom?
Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozes da je dovedes u paralelu, ali ne mozes da je dovedes da bude ravna, a to su dve razlicite stvari.

Abrihter ravna u dve dimenzije (po duzini i po sirini). Diht ravna u sustini samo po sirini. Dihtu nije problem da bez ovoga poravna po sirini, ali ne moze bez ovoga da ravna po duzini.

Daklem dobices dasku koja je popreko ravna, al je po duzini i dalje savijena.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Jasno mi je to.
Možda sam ja bio nejasan. Daska je po dužini ok. Ravna
Ali se po širini iskoritila kao slovo U
Ako je okrenem naopačke. Naopačke U I puštam kroz diht da li mi tada treba ovaj šablon ili ne.
Meni je logično da ne treba jer će nakon par prolaza da se
izravna sa gornje strane a onda je okrenem I odradim drugu stranu.

Nisam siguran u ovo ali meni je logično :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Srafovi se podesavaju sa donje stane. Cucnes pored, i prokontrolises da li daska lezi na svim osloncima kako treba.

Daska nikada nece da se samo ukorita u obliku slova U, nego ce uvk da ima neki nagib po duzini. Idealni slucajevi ne postoje u realnosti. Prema tome, ako hoces da diht koristis kao abrihter, ovakav ili slican sablon su neophodni.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Sablon je pojednostavljen taman koliko treba. Posto i ja slicno planiram naleteo sam skoro na slican sablon. U sustini nozevi guraju dasku napred, a valjci odozgo tako da je ucvrscivanje samo prednjom letvom taman koliko treba. Razmak izmedju donjih letava je pretpostavljam oko 20-25cm da se tanje daske ne bi ugibale pod pritiskom valjaka. Ova makita deluje kao fina masina i nadam se da vredi tih 800 eura.

Da dodam i ja jos koju recenicu da pgaletu bude jasno. Daska se ne koriti svuda jednako. Za prolazak kroz diht mora sa donje strane da naleze na podlogu bez klackanja. Podesavanje srafovima i letvama omogucava naleganje neravne daske na donju podlogu. Ukoliko bi stavio ukoricenu dasku bez ovog sablona ona bi klackala tako da bi rezultat obrade bio los, a mislim i da je nebezbedno.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Hvala na objašnjenju.

Zlatno pravilo kad daska ulazi u diht donja strana mora biti ravna I po širini I po dužini.

Sanke su tu da glume tu ulogu dok ne dobijemo jednu stranu ravnu.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Hvala za ideju.Posto imam istu masinu moracu da napravim i ,,Sanke" za isprvljanje dasaka.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sablon je u sustini torziona kutija, napravljena od sper ploce. Najbitnije od svega je da ova torziona kutija bude apsolutno ravna, i to jedino moz da se postigne lepljenjem iste na potpuno ravnoj podlozi. Sve ostalo je nevazno.

Na projektima koji su po netu dostupni za oakav sablm, daska se na letvama fiksira smirglom koja je zalepljena na njihovu gornju stranu. To je po meni jako lose resnje, posto pre svega abraziv sa te smirgle otpada, pa ce kad tad zavrsiti u nozevima, a uz to, daska ce kad tad prklizati i napraviti kermes. Ovako sa prednjom letvom, u pravcu u kojem dasku na sablonu guraju valjci dita, nema mogucnosti za gresku. Bitan deo sistema su i valjci ispred i iza, posto ceo sistem nije bas lagan. Obicno ga postavim pod vrlo blagim nagibom, tako da sanke + daska sami klize u masinu, umsto da valjci vuku prilicno tezak paket. Tako se stede valjci i mehanizam za povlacenje, a meni nije preterano tesko da vratim sve na pocetak.

Makita je odlicna, a taj model se nije promenio od 2003 godine. Prodaje se po celom svetu. To amo govori o tome da li vredi dati pare za njega. Ima jednu jedinu bubicu, koja se manifestuje kliktanjem prilikom prolaza daske, a u stvari se radi o odvijanju zavrtnja koji drzi zupcanik mehanizma vlajaka. Cim se zategne nema vise problema. Jednostavno ga ne zategnu dovoljno u fabici.

Za azliku od ostalih koje sma gledao, Makita me je odusevila jednostavnoscu izrade, i time sto svaki deo moze da se naruci posebno. Kod Metaba je situacija potpuno drugacija, posto glavni sklopovi dolaze kao moduli, i pojedini delovi ne mogu da se poruce pojedinacno.
User avatar
radojicic
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 21 Jan 2021 13:40
Location: Cacak, Srbija

Post by radojicic »

Pozdrav @BR da li mozete ponovo okaciti slike sablona znam da je odavno bilo ali sada slike na linkovima nema? Voleo bih da vidim vasu ideju

unapred hvala
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upisite lokaciju u profilu, obavezno je.
User avatar
radojicic
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 21 Jan 2021 13:40
Location: Cacak, Srbija

Post by radojicic »

BR wrote:Upisite lokaciju u profilu, obavezno je.
uneo, da li mozete da postujete slike sablona za diht kako ste napravili?
Post Reply