Stočić na tockovima

Pokažite nam nešto što ste radili i sa čim ste ponosni. Poželjno je da svaki majstor otvori posebnu temu sa svojim radovima kako ne bi došlo do mešanja i zabune.
Post Reply
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Stočić na tockovima

Post by LepoJeBitiFin »

Image
Na zahtev servisa ( biciklistički ) sklopljen stočić koji me je mnogo više namučio u bravarskom nego u stolarskim smislu .
Možda još nekome dodje korisno kao ideja
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Što za bicikliste

Post by mbole »

:prsgore: lep
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Stočić na tockovima

Post by LepoJeBitiFin »

Za biciklistički servis sklopljen stočić sa njihovim motivima .
Nije bilo nekog zahtevnog posla sa drvetom ali me je zato bravarija nadula . Valjda zato sto nisam varioc a niko od iskusnih bravara nije hteo nesto ovako sitno da Pecka .
Ploca stola je od obične iverice jer na nju ide samo lepljivi tapet sa bajk motivima .

P.s postavio sam greškom i u drugoj temi pa ako je prisutan neko od modova neka obrise poruku

Image

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stočić na tockovima

Post by mbole »

Evo prebacene poruke ovamo, da ih ne brisemo...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Stočić na tockovima

Post by drBouz »

Sto nisi okantovao ivice gore, kad je vec ovo dole postolje vidna finija masina (ruter)? Kada se zalepi folija, na tim ostrim mestima / ivicama ce se bez izuzetka posle nekog vremena rasusiti i pocepati, neko ce kad-tad prosuti nesto i kad se voda podvuce tu -zadici ce se, i bice ruzno.
Ovi dole srafovi kojima si fiksirao (beli) odudaraju koloritom od crne i drveta, a i mogao si da upustis rupe da glave upadnu a ne da strce ovih par mm koliko strce. Ili mala tufnica crne na ovako kako su.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stočić na tockovima

Post by mbole »

Meni bi ovde cak lepse izgledale one sesiraste/slepe matice nego srafovi, naravno u crnoj boji (tipa: Image ).

A to upustanje rupa mi oduvek bode oci :)
Ljudi to ili ne rade uopste, ili rade vecom burgijom, ili nekim "univerzalnim" upustacem koji ima gomilu ostrica i precnik "pola metra"...

A cak i najjeftinija kineska garniturica "pravih" upustaca, koja kosta tipa 1900 din, i radi taj posao neopisivo bolje i lakse.
Nesto tipa:
set-upustaca-za.jpg
Najpre.. srafovi imaju konus od 90 stepeni, dok burgija ima konus od 118 stepeni. To onda mora da "zeva" na ivicama, i jednostavno ne naleze kako treba. Burgija sa svoje dve ostrice je nestabilna sve dok ne udje u materijal punim obimom, kreira ovalan konus, "preskace"...

Dalje... prosirivanje konusa da bi glava legla ravno sa povrsinom je isto tako ruzno.
Upustaci se prave namenski tacno za velicinu glave srafa, i kreiraju mali cilindricni upusteni deo na vrhu.

Upustaci sa brdom ostrica, lose skidaju materijal, ostavljaju "talasastu" povrsinu, pogotovu kada se kombinuju sa prevelikim brojem obrtaja.

Ovi sa tri ostrice, kada se poteraju na manjoj brzini, ostavljaju cist rez, glava naleze "pasent", nema ruznog prosirenja konusa po milimetar oko srafa...
Bez problema se koriste i za metal i za drvo...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Stočić na tockovima

Post by LepoJeBitiFin »

Hvala na sugestijama .
Redovan sam posetilac tog servisa ( i bifea ) i vise nisam mogao da vrdam njihove zahteve za necim slicnim .
Odavno sam negde ( na slici ) video ovako nesto pa sam po secanju na brzinu sklopio ovo .
Trebalo je gornju plotnu da izrundiram ( ivicu ) zbog samolepljive folije a i svidja mi se ova ideja sa sesir maticama .
Sada im samo naviru ideje kako bi jos moglo ovo i ono , razne ( desetine ) kombinacija sa bajk delovima i drvetom kao napr . ovo :
Image
Sto se mene tice ove stvari su interesantne ali nisu isplative jer bi malo ko pravilno vrednovao ulozen trud .
Post Reply