Izrada leda donjeg kuhinjskog elementa?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Izrada leda donjeg kuhinjskog elementa?

Post by savage1337 »

Zanima me koja je praksa kad radite donje kuhinjske elemente, dali za leda stavite samo lesonit 3-4mm, ili ojacate leda sa poprecnim daskama?

Znaci solucija 1 sa ojacanim ledima:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... /image.png

Ili solucija 2 samo lesonit na ledima:
https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... /image.png

Koja je praksa, mislim da bi i bez ojacanja bilo dovoljno cvrsto, ali cisto me zanima kako iskusni stolari rade?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izrada leda donjeg kuhinjskog elementa?

Post by mbole »

Ledja su tu samo da ukrute element da ne moze da se krivi iz vinkle.
U sustini.. veca visina lesonita, dobro pricvrscena za osnovni korpus ce to bolje raditi nego dve relativno uske "letve".
Razmisli koja opterecenja trpe ta ledja...
Ova dva ojacanja, u sustini ne nose nista. A vertikalna dimenzija im je mala da sprece krivljenje.

Varijanta sa ojacanjima a bez ledja ide samo kod sudopera i tome slicnog, gde imas gomilu prikljucaka na zidu, pa ti treba veliki otvor.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Re: Izrada leda donjeg kuhinjskog elementa?

Post by savage1337 »

Tako sam nekako i mislio, da se ne pojacavaju elementi sa tim letvama. Ustvari prvi primjer ne vidi se na slici, ali ima i letve i lesonit, al mislim da to stvarno nema potrebe jer kad se elementi medusobno povezu to bude dovoljno cvrsto. A i gubi se tako dodatnih 18/19mm dubine elementa, plus 5mm za razmak lesonita plus 4mm lesonita ispadne 28mm gotovo 3cm dubine elementa se gubi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izrada leda donjeg kuhinjskog elementa?

Post by mbole »

Meni se nikada nije nesto preterano svidjao sistem sa utorom u koji se ubace ledja.

Mislim da jednostavno nema dovoljno cvrstu vezu izmedju korpusa i ledja, plus je mnogo zaguljeniji da se izvede kada to radis rucnim alatom.

Ako bas hoces da "izgleda lepo", ukopaj zadnju ivicu sa unutrasnje strane, za debljinu lesonita, i 2/3 debljine boka.
Onda srafcicima 3X20 3X25... prisrafis lepo ledja za korpus i to je to. Ne ekserima... ekseri ne drze u iverici.
Ako se taj zadnji deo ne vidi (a u gomili slucajeva se ne vidi), ne moras ni da ukopavas. Napravi ledja sa par mm manja nego sto je spoljasnja dimenzija korpusa, i samo prisrafi.

Gomila ljudi kopira industrijske varijante, ne razmisljajuci zasto je ta industrijska varijanta tako napravljena. A veoma cesto je to ustvari samo zbog ustede vremena/materijala/manuelnog rada... Uopste ne znaci da su te varijante "bolje" u smislu konacnog proizvoda koji je cvrsci, kruci, teze ce se ostetiti...
Ti kao neko ko pravi pojedinacni komad, nemas potrebu za tim, a mnoge industrijske varijante su tebi mnogo slozenije za izradu.
Post Reply