Celije za akumulatorsku busilicu

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Celije za akumulatorsku busilicu

Post by drBouz »

Imam izmedju ostalih ovu busilicu https://www.alatshop.rs/pr/Bosch/gsr-12 ... sional/148 , i koliko vidim, jedna baterija je upustila svoju plemenitu dushu usled nerada zapravo :(
I sad, otvorio sam bateriju, otprilike je od 10 celija od po 1.2v. Pitanje - da li se neko zezao sa svojim baterijama - da li ima preporuku, gde kupiti samo celije? (Posto je stvarno ocas posla zameniti ih).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by maricaiivica »

Čime ćeš da punktuješ kontakte?
--------------------------- spojene poruke


Baterije...prvo treba videti koje su.
Ja sam pravio valjane pakete od baterija iz drugih srafilica, iz racunara,...
Samo istrazi konkretnu celiju pre nego je ugradis u srafilicu, max struja praznjenja, kapacitet i sl.
A normalno, batery shop ima resenje. Jedan ti je u komsiluku, negde blizu Delte
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by drBouz »

Pa ne moras da ih punktujes, mislim, nije obavezno. "Onoj mojoj" sam napakovao neku metlu na bateriju, 6 onih malih elemenata AA velicina. Bas me davi ovih dana da joj kupim tu istu, posto je ta upustila dushicu, prozujao je pogonski plasticni zupcanik, nebitno, uglavnom, znam da je rekla da je ta baterija koju sam joj napravio od aa punjivih bolja od one koja je bila isporucena, u smislu kapaciteta/samopraznjenja. Koliko se secam zalemio sam bio kontakte. Mislim da je zgodnost ovih traka kojima je to sve povezano u tome sto su tanke, pa se spakuje kompaktno. Doduse, ako bas mora, naci cemo vec nekog. Ako znam nekog ko zna nekog ko se video sa tri americka i jednim ruskim predsednikom, onda svako od nas zna i nekog ko ima punkt aparat :)
*aha, evo mislim da sam nasao tu neku firmu oko delte. Bas cu da se prosetam ovih dana da vidim sta/kako. Fala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by mbole »

Lemljenjem ces ozbiljno ugrejati bateriju, a one to nikako ne vole.
Punktovanje se upravo koristi zato sto je grejanje okolnog materijala minimalno. Ugreje se u sustini samo tacka koja se punktuje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by maricaiivica »

Moze lemilica, naravno.
Treba ti jaka lemilica kojom ces sto brze da zagrejes i zalemis. Nemoj ni pokusavati sa lemilicama od 40 ili 60 W
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by drBouz »

Pa ish'o sam u Teslu i u vishu et., cak sam jedina meni poznata osmica iz el.t.materijala, sto sam skontao kad sam dosao kuci, posto sam razorio, i bilo je podrazumevano da je 10tka cista ko suza. Bilo mi smor da sedam nazad na devetku gore do Vozdovca da ga trazim i da se svadjam :)
Mislim da se punkt aparat koristi zato sto je jeftiniji od lemljenja, pa kad imas trilijardu pec-eva koji su prosecno jeftiniji 0.0neshto od lema - usteda (odnosno povecanje profita) je "neshto". Isto ona metalna plocica kojom su zapunktovane je sigurno jeftinija od bakrene zice, tako da mislim da je to osnovni razlog tog tehnickog resenja, mada moje misljenje je bas onako u svemirskim konstelacijama mnogo jedan bitan faktor :)
p.s. za "nas" lemilica od 40w nije lemilica, nego furuna/let lampa :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by mbole »

Punkt jeste jeftiniji, ali nije osnovni razlog.
Prvi je upravo sto manje grejanje
Drugi... povrsine baterija cesto imaju neku galvansku prevlaku, koja bas i ne voli da se lemi.
Treci... koji jeste bitan u mas proizvodnji... brzina. Sto mozes da posmatras i kao nizu cenu...

PS
200W Weller lemna stanica nema bas nikakvih problema sa najfinijom stampom :)
Kao ni 50W magnastat od pre 40 godina, uz izbor odgovarajuceg vrha i tinola za dati posao...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by drBouz »

Pa da. MIslim svodi se na to - "jeftinije" (brze = jeftinije). Ne treba ti kalaj, zavarivanje je momentalno, sto sa lemljenjem ide malo sporije itd. nego nisam 'teo da detaljisem. Kad sam isao u skolu, i nabavis onu veler stanicu onda si "burzuj" klasican :)
Prilicno sam siguran da sva ekipa koja je ostala u elektronici, i koja je tada pokupovala velere - i dalje ih ima, i i dalje rade.
Tamo u tvb(gd)-u na praxi kad smo bili, oni frajeri uredno tektronix osciloskopi, rca komponente, fazon... ovo ni tito bre nema :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Celije za akumulatorsku busilicu

Post by drBouz »

Nesto kasnije... -prosetah se dakle do ove radnje gorepomenute, imaju celije svakojake, okvirno 350ak kinti/kom su. Cela baterija gotova 5000. Fin&ljubazan neki cova radi :)
Post Reply