bukva ili jasen

Sve o obradi drveta
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

"Evo cenovnik za rezanu gradju i furnire iz Drvotrade, pricao sam njima uradice novi sajt sa svim podacima smile

Furniri: https://file.io/5bdxHFADS2Ur
Rezana gradja: https://file.io/m88IEC6nbWxN\"


File is deleted

Jest ti traj´ooo
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

sonus70 wrote:"Evo cenovnik za rezanu gradju i furnire iz Drvotrade, pricao sam njima uradice novi sajt sa svim podacima smile

Furniri: https://file.io/5bdxHFADS2Ur
Rezana gradja: https://file.io/m88IEC6nbWxN"


File is deleted

Jest ti traj´ooo
Izmenjeno ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

drBouz wrote:... jaguar recimo jeste. pa ga kupio mali wagen ako mi je dobro ostalo u memoriji. ...
Lose ti je ostalo :)
Jag je zajedno sa Landroverom prvo kupio Ford, negde krajem 90-tih, pa ga je onda prodao Tati (indijskoj) negde 2008.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Izvinjavam se, ali moram - citam ovo za jovu i kesten, i prva pomisao - kako sta ces sa kestenom iz decije sobe - pa napravis lep prut za decu...

BR, ovo sto pricas ima smisla ali nema svako prostora. Evo recimo ja sam klasican horder (nekih stvari) - i od kad sam zakljucio da cu da pojacam zezanje zdrvcima, velika je sreca sto recimo nemam prostora (tipa sto mi vikendaja nije kuca u kojoj zivim :) ) -posto kontam da bi je do sada, figurativno oblozio vec kojekakvim drvecem, onako k'o iglo u crtanom filmu bi izgledala.

Mada, kapiram i da zavisi od nacina posvecenosti drvoradu. Neko se bavi i kreativnim delom (u, gle fino drvce, sad i ko zna kad... daj ga vamo sinuce mi vec nesto), a neko se bavi bas onako u smislu zanimanja - dakle lager, a narocito onaj koga uvek ima - samo oduzima zivotni i / ili radni prostor od momenta kupovine do (mozda nikada) momenta upotrebe.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re:

Post by mbole »

MJ wrote: 03 Feb 2021 14:42
mbole wrote:JAF je u Pazovi.
Cene su im dosta visoke, ali im je roba kvalitetna (barem ono sto sam ja probao), i imaju solidan izbor egzota.

Drvotrade me nervira zbog samo jedne stvari: cenovnik je drzavna tajna :)
Evo cenovnik za rezanu gradju i furnire iz Drvotrade, pricao sam njima uradice novi sajt sa svim podacima :)

...
Evo... malo fali od 9 meseci...
Vidim ja da je taj cenovnik ko Georgina...
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Re: bukva ili jasen

Post by nele »

Maaaalo je potrajalo, ali zavrsio sam ovu biblioteku. :clap:

Evo par slika kako je sve ispalo.

Image

Image

Image

Odlucio sam se za bukvu, premaz je Osmo.

Hvala jos jednom svima na savetima i sugestijama.

Pozdrav,
nele
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: bukva ili jasen

Post by maricaiivica »

Lepo je ispala ta biblioteka.
Nego, kakvo ti je ono oruzije na njoj?
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Re: bukva ili jasen

Post by nele »

Kćerkin luk :)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: bukva ili jasen

Post by drBouz »

Oee (za luk - trecih, zaboravio sam koliko par-stoja evrica sa kojima ne znam sta cu, ce biti luk - to mi je zelja jos od kad sam bio klinac, al' nikako da dodje na red...).
Ajde malo da pametujem, dugo nisam :)
off/delimicni/topic: -ako puno citate u kuci - topla preporuka amazon kindle ili kobo reader. Mi smo jedan sahranili (ustvari sahranila ga je meteorologija provincije Guangdong :) ), i imamo dva u kuci. Od kada ih imamo, procitao sam vise knjiga, za ovih mislim sedam godina, nego za prethodnih 20, usteda u parama je sigurna (posto inace ne bi ni kupio knjige, verovatno), a usteda na prostoru - to bukvalno ne moze da se iskaze. -posto "ova moja" ona sve svoje vreme slobodno maltene pilji u kindle. I imala je obicaj da kupuje knjige kad ima para (eno ih najveci deo kod mojih, ima ih nesto i ovde gde smo - rado bi ih postreljao :) ). - E sad, ovo sto je do sada procitala na kindlu, to bi se napunila jedna mala soba - a nije se napunilo nista.
on topic: okej je, me-dju-tim - obrati paznju recimo na vizuelno otvorene delove - znaci ovi koji su skroz otvoreni, i ovi koji su zatvoreni staklom. I sad, uporedis te sa ovima koji su zatvoreni.
To "zatvorena kutija" (sifonjer, kredenac, stagod...) - u svojoj nekoj nomenklaturi, au lepoj mojoj glavi zelenookoj, zovem "majstorski pristup dizajnu". A majstori, jbg, nisu dizajneri (mislim, mogu da budu, ali onda mora u glavi da se izadje iz okvira koje je postavio da li majstor-ucitelj, da li skola, da li generalno vaspitanje, drustvene norme, i tako dalje - svejedno).
I sad, majstor se dakle bavi uglavnom onim sto je vec naucio, dakle najcesce zadatak pokusava da podvede pod stecene vestine, dok sa druge strane, dizajner se bavi, well - dizajnom (dakle smisljanjem necega, pa tek onda pristupanju resenja problema - mada, time se neretko ni ne bave - to uvale majstorima da rese :) - recimo kuvanje / savijanje drveta, prilicno sam siguran da je smisljeno jer je neki dizajner necega, za nekoga - ko je prepun para, i nije navikao na rec "ne/ne moze" -nesto izdizajnirao - sa krivim linijama - i svi su se slozili da na papiru to stvarno izgleda lepse nego kutije u vinkli - i onda se neko dodsetio da kad je pek'o kobaje na raznjicu na izletu, koji je ubrao odma tu - kad se ugrejalo ono sveze drvo koje je jos puno vode - da se mashala savilo, a da nije puklo. Znaci majstor razmislja "da napravim to i to", a dizajner razmislja " da smislim to i to - ali da bude dooo-sviiih-jaaja". Slicno kao kad ti zena iz gimnazije/ekonomske predlozi neka tehnicka resenja po kuci -evo sad sam bio odsutan 3 nedelje, hop, vratim se, i vidim spicic na ikea-omiljenom-nozu sa kojim najvise radim po kujni je kriv. Posto "znam coveka" - verovatno nije mogla da otvori neku teglicu, pa je noz bio prvi pod rukom, i kao aj' malo da otpustimo vakuum chepa - ili joj je deknuo na pod "na nos". I eno spicic malo savijen. Mislim nebitno, i zanimljvo "nemam pojma, nisam umesana u dogadjaj".
Uglavnom - ono sto sam skontao je da kada se ne zivi u gajbi od 500kvm, 200-300 dnevni boravak :) - svaki takav, zatvoren predmet trajno odgrize prostor. Znaci iako su knjige recimo u obe kockice - i otvorenoj, i zatvorenoj - vizuelno ima se osecaj dubine prostora/sirine na tim otvorenim, dok ovi sa vratancima - to je trajno, zauvek odgrizeno to parce zapremine prostora.
Recimo u gajbi u kojoj sam ima neki plakar, i u kuhinji su oni elementi "k'o i kod svih" - mislim, to je vlasnika gajbe koji mi renta. Sve ostalo je otvoreno, i iako mala gajba - ona se cini maltene tolika kolika i jeste -dok recimo u prethodnim nekim zivotima sam imao te neke ormane i tako to - i to je ovo sto sam vec rekao - trajno oduzet prostor. E sad, kad je to (kao sto mi je bilo pre nekoliko gajbi) u spavacoj sobi - aj' to me nesto ni ne tangira toliko - posto tu odem i knjavam - a kada je u prostoru u kome provodim budno vreme, subjektivni osecaj skucenosti/sabijenosti prostora, o kome vecina nas verovatno nikad ni ne razmislja (majstori - vinkla/kutija/sifonjer - nikad) je uvek prisutan. *pada prasina svugde... -to nije argument. Posto cak i ako stvarno ima prasina - potrosis neko malo vreme da je uklonis, a ostatak zivota provodis u prostoru (sirem), a ako je sve sa vratima - opet moras s vremena na vreme da uklonis prasinu - a ostatak zivota provodis u subjektivno skucenom prostoru (sto se dalje sigurno reflektuje i na generalno raspolozenje i tako dalje...) . Oduzih ja, standardno za mene, al' nadam se da se konta poenta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: bukva ili jasen

Post by mbole »

Oooo... pada prasina je i te kako argument :dada:
Vreme utroseno na ciscenje prasine je izgubljeno vreme koje vise nikada ne mogu da vratim. A mogao sam mnogo pametnije da ga utrosim, znas vec... Dunav... :pivo: ... drugari...

Uz to... video bih te da zivis na 500m od obliznjih njiva. Pa kolicina prasine u vazduhu nije ni priblizno ista.
Posmatraj to otprilike ovako:
Centar Zemuna - ciscenje racunara jednom u godinu-dve
Nova galenika - 6 meseci do godinu dana
Bataja - 3-4 meseca.

Dizajneri su u 90% slucajeva likovi koji prodaju maglu, tj sminkaju mladu za udaju (a kad skine sminku, prepadnes se, ili ne moze da otkljuca telefon).
Bitno je da "izgleda" i "da bude drugacije", a sto ne radi.. jbg.. sta sad...
Davno je umrla bauhaus skola.

Uz to.. gresis sto se tice savijenih oblika.
Ljudi su upravo pomenuti luk savijali toplotom i vlagom pre x iljadica godina :deda:
Tvrdim da prvi astal nije napravljen od rezane gradje proterane kroz abrihter i diht, vec od komada grana kakve su nadjene u sumi, sa svim svojim krivinama.
Pa smo ukapirali kako da to ispravimo, da stvari budu zgodnije za upotrebu.

E onda su dosli dizajneri udruzeni sa marketingom i poceli da prodaju ono za ono :doh:
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: bukva ili jasen

Post by drBouz »

Mislim, kad kazem dizajner, stvarno mislim na dizajnera - dakle neko ko se suoci sa resavanjem realnog problema, a onda i u uzem smislu - vizuelnom/estetskom.
Pa evo kod mene na 18 spratu, a u rupi gde noon-stop duva vetar - doduse i kod mojih na 3. gde je manje vetar - kolicina prasine je neuporediva recimo sa bivsom babinom kucom (selo/njive okolo/srem), ili sa ovo gde sam sad bio na fruskoj gori (dobro to je ususkano drvecem - al' dobacuje sa njiva i te kako). - recimo tastaturu sa lapica topica usisam onim usisivacicem tipa jednom nedeljno, nema greske.
Recimo bas ta bauhaus ekipa je bila vrhunska - po meni (i jos imajuci u vidu sa kog su geografskog prostora - da covek ne poveruje :) ).
Ovo za savijanje sam rekao figurativno - cisto da podrzim teoriju. -naravno da je prvo bilo tako, a onda je neko izmislio testeru/cirkular, skontao da je em mnogo brze, em preciznije tu i tamo, cak neretko bolje drzi statiku itd - pa ubedio raju "e to je to". A onda je dosao neki Nadavuhodonosor, i rek'o - 'ocu do jaja, ako mi se ne svidi - secem jaja - vama oooo carski majstori.
Dakle razlika je izmedju palamuditelja i stvarnog dizajnera (primer: vidjali ste svi zenski svet koji nosi obucu starke-sa-stiklom. -tu su naravno svi u lancu, od prve preliminarne ideje, pa do nenormalnog potrosaca koji je fakat dao svoje novce za to - za streljanje (po meni :) ). -a vidljali smo i recimo adidas terrex goretex paape (zapravo ih gledam na sebi skoro sve vreme dok sam budan). - batica koji je smislio goretex membranu je otacbogroditelj recimo, a ponekad naprave i adidasu patike u kojima stvarno moze i da se hoda). U tom smislu sam mislio.
Pa u tom i za ovo za otvorena polica vs zatvoreni sifonjer. -covek se naprosto oseca prijatnije u prostoru koji nije "zakrcen" predmetima (opet - i tu treba neki, well, dizajner/dekorater/blablabla - posto nije sad bas da je prazna fabricka hala, s' jednom stolicom (ili vec namestaj po zelji) za svakoga najprijatnije mesto za boravak :))
off: bas je kul ovaj neki moj brat deda-blizanac: :deda:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: bukva ili jasen

Post by mbole »

Bauhaus jeste bio top ekipa, al danas smo se sveli na...
0-02-0b-512c64c7542d0d229921b6837a0d22f8c1876d87db82ed80c99612f8b78aeee9_8fdb7bad32bbc573.jpg
ili kad pocnu da mi prodaju ono za ono...
0-02-05-f45b09b9b16f719360b108bb585565bc476ea91a351ff43394a40490ac00774b_354c420fe80871cc.jpg
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: bukva ili jasen

Post by drBouz »

Da ovo su klasicne palamudarije i prodaja magle ljudima bez mozga, obrazovanja, stava i licnosti. (sve ono sto kapitalizam zeli, i na cemu u nemaloj meri prakticno i funkcionise, i zbog cega se tu i tamo jos nije razleteo u paramparcad, iako je u recesiji vec prilicno dugo).
*off: udjem u frankfurtu u neki trzni centar, istog momenta kazem "ovoj mojoj" -ovo nisu nemci napravili, ovo je neki zabar, ovo je do jaja. -Na sta mi moja drugarica sa kojom sam bio, vajarka kaze - da da, i ja mislim da je bas italijan, ima na internetu, pogledacemo posle... -kad mi tamo, a ono medjutim glavni arhitekta italijan. Estetika, funkcionalnost, sve je za "baci petaka care".
Post Reply