Abrihter-diht

Formatizeri, abrihteri, frezeri...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

Kod tih jeftinih moras da korigujes frekvenciju u zavisnosti od opterecenja, sto je u ovakvoj primeni malo komplikovanije.
Ovo pricam iz skromnog iskustva, u pokusaju da napojim trofazni motor monofaznom strujom. Nisam imao prilike da testiram razlicite frekventne regulatore, samo jedan koji sam dobio.
Za konstantno opterecenje, nema problema.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by DataS »

Zakomplikovali ste sa ovim frekventnim regulatorima. Njihova osnovna namena je potpuna regulacija brzine vrtnje, a ostale mogućnosti se samo dobar dodatak osnovnoj nameni.
Da je u pitanju neka druga mašina, npr. frezer, pa da pokretač teme ima koristi od mogućnosti regulacije brzine motora, moža bi mu FR bio alternativa.
Za mašinu koju hoće da nabavi, to mu verovatno ne treba.
Uz malo truda, može pronaći odgovarajući motor i rešiti problem na najednostavniji način.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

Ne, njihova osnovna funkcija je da fiksni ulazni napon i frekvenciju pretvaraju u promenljive. Za sta ces to koristiti, nema ogranicenja.
Cinjenica jeste da se masovno koriste za regulaciju broja obrtaja motora ali se koriste i za neke druge stvari.
Veoma cesto se koriste za regulaciju ili odrzavanje konstantnog obrtnog momenta, koriste se za "meke startove", za promenu smerova, za zaletanje bez prekoracenja zadate struje,... Sve su to specificne aplikacije a ne usputne mogucnosti.
Ali se slazem sa tobom da je u ovom slucaju verovatno pametnija opcija kupovina monofaznog motora. Da je covek vest u zice, imalo bi svakog smisla i jos dosta primene, ovako,...
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by DataS »

U automatizaciji se koriste dosta motori, a osnovni problem je regulisati brzinu trofaznog motora kad imas konstantan napon i frekvenciju mreže. Već znaš kakva su rešenja sa remenicama, reduktorima.
Kad ne možeš da dobiješ određenu brzinu motora koju zahteva neki proizvodni proces, onda ti ne treba ni motor, ni meki start ...
Osnovna definicija frekventnog regulatora jeste regulacija brzine vrtnje motora. Pogledaj bilo koje objašnjenje šta je frekventni regulator.
Naravno, kad se omogući osnovna funkcija, FR omogućava i eliminisanje drugih neželjenih efekata koji se javljaju, i promenu režima rada kako samog motora tako i uređaju koga on pogoni, a sve u cilju da im se produži vek trajanja ili omogući specifična funkcija u radu.
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

I ja mislim da je najbolje rešenje kupiti motor istih karakteristika kao trofazni i završiti posao 😂 😂
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

Da li neko imao iskustva sa ovakvom mašinom, slična je kao Bugarka ili mi se čini?
Da li neko imao iskustva sa ovakvom mašinom, slična je kao Bugarka ili mi se čini?
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Abrihter-diht

Post by Milan195 »

Screenshot_20211012_032502.jpg
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Abrihter-diht

Post by J.Vlada »

Pomoću frekventnog regulatora moguće je menjati brzinu motora u vrlo širokom opsegu koji odgovara opsegu promene frekvencije izlaznog napona.
Promenom frekvencije moguće je postići da frekvencija klizanja pri polasku motora bude mala,
tako da je višestruko veću polaznu struju motora moguće smanjiti na nazivnu vrednost.

Pored toga, moguće je proizvesti veći polazni momenat ili čak momenat pri nultoj brzini. Promena smera obrtanja je takođe značajno olakšana. Obično se postiže promenom dve faze na priključcima motora. Kod invertora je dovoljno promeniti redosled upravljačkih impulsa u softveru mikrokontrolera

Skinuto sa neta...
mikellli
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2022 10:50
Location: Melenci

Re: Abrihter-diht

Post by mikellli »

Da li može jednostavan odgovor na pitanje, da li monofazni motor može da pokreće diht-abrihter širine 300mm sa tri noža. Hteo bih da kupim delove, a imam u kući monofaznu struju.
--------------------------- spojene poruke


Evo i fotke.
PSX_20220117_201350.jpg
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by maricaiivica »

Jednostavan odgovor bi bio da moze. I odgovor je tacan.
Da bi malo zakomplikovao pricu, moram dodati i ovo: kod tebe na instalaciji verovatno ne.

Koliko ampera mozes "opredeliti" za taj motor?
mikellli
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2022 10:50
Location: Melenci

Re: Abrihter-diht

Post by mikellli »

Glavni osigurač je 25 ampera. Do radionice je dovučen nov kabel direktno iz sata alu 4x16 kvadrata. Ne znam da li ti ove informacije nešto znače. osigurač na njemu je 16 ampera.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by singer »

Trebao bi ti motor od 2,2-3kw
mikellli
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2022 10:50
Location: Melenci

Re: Abrihter-diht

Post by mikellli »

Hvala na direktnom odgovoru.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Abrihter-diht

Post by singer »

Zaboravih da dodam,naravno tzv. brzi(2820-2880rpm)
Odnos remenica da na glavi abrihtera bude od 5200-5600rpm.
mikellli
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 13 Jan 2022 10:50
Location: Melenci

Re: Abrihter-diht

Post by mikellli »

Pronašao sam u oglasima neke jeftine kineske motore. Cena motora od 2,5kw je oko 100 evra. Da li je neko imao iskustva sa ovim motorima, valjaju li šta? Da li bi mogli pokretati diht od 30cm?
Post Reply