Moj sto sa epoksi smolom

O radu sa epoksidnom smolom i slicnim materijalima.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Jel moze i jedna slika kako je ispalo na kraju. Deluje bas dobro
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

Fica wrote:Jel moze i jedna slika kako je ispalo na kraju. Deluje bas dobro
Naravno. Nedelja ili ponedeljak vadimo iz kalupa. Ali dobićemo slike i kad se sve završi.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

Naša smola, rad Branislav Bane Simić. Orah i epoksi smola sa sedefastim pigmentom. Prečnik stola 120 cm, debljina 4 cm i završna obrada, poliuretanski lak 30% sjaj.

ImageImageImage
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Zdravo, svaka cast, radovi su lepi, nema tu sta.

Nego, razmisljam naglas, recimo ovaj sto od 4 metra ili onaj sa ivicom pod 45 stepeni, jeste vi te stolove ikad pogledali posle par meseci realnog koriscenja u prostorijama sa grejanjem?

Da li dolazi do krivljenja, pucanja?

Drvo radi prilicno, i prosto mi je neverovatno da takvi komadi stola iz jedne li dve siroke daske ne pokazu vremenom ili uvijanje ili pukotine, pogotovo tamo gde su uslovi takvi da se greje prilicno.

Jel imate mozda tako neke situcaije iz realne ekspoatacije, jer relano, dizajn je bitan, ali i funkcionalnost i trajnost se ocekuje od tako skupih stolova.

Bas me interesuje da li neko od vas ko pravi ove stolove ima reklamacije ili te nezeljene deformacije.

Da me ne razumete pogresno, ne kudim rad, nego razmisljam o ovakvim stvarima, ne stolovima, ali nesto slicno, pa cisto da vidim ima li kakvih iskustva na tom polju.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Jedino sto bi ti rek'o da mi se nesto skenjalo :) :) - jok bre. "sve drzi, k'o da je liveno od keramike".
Kapiram da ako se drvo umiri kako treba da je sve o.k., a ubedjen sam da ima indijancuga koji fiknu dasku napola, prevrnu je, naliju unutra smolu, i nadju vec nekog koga ubede da su veliki proizvodjaci namestaja, i da im se tu i tamo ljudi vracaju. -Posto sam nemali broj puta video standardni stolarski indijanski rad (dakle - majstori k'o ja, s tom razlikom sto taj svoj rad i naplate drugima :) ) - ne znam sto ne bi bilo indijanskog rada i sa epoksijem. Sto ne znaci da sam u pravu, naravno.
regularan tip skroz
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

Goshke wrote:Zdravo, svaka cast, radovi su lepi, nema tu sta.

Nego, razmisljam naglas, recimo ovaj sto od 4 metra ili onaj sa ivicom pod 45 stepeni, jeste vi te stolove ikad pogledali posle par meseci realnog koriscenja u prostorijama sa grejanjem?

Da li dolazi do krivljenja, pucanja?

Drvo radi prilicno, i prosto mi je neverovatno da takvi komadi stola iz jedne li dve siroke daske ne pokazu vremenom ili uvijanje ili pukotine, pogotovo tamo gde su uslovi takvi da se greje prilicno.

Jel imate mozda tako neke situcaije iz realne ekspoatacije, jer relano, dizajn je bitan, ali i funkcionalnost i trajnost se ocekuje od tako skupih stolova.

Bas me interesuje da li neko od vas ko pravi ove stolove ima reklamacije ili te nezeljene deformacije.

Da me ne razumete pogresno, ne kudim rad, nego razmisljam o ovakvim stvarima, ne stolovima, ali nesto slicno, pa cisto da vidim ima li kakvih iskustva na tom polju.
Mi nismo imalo problema, hvala Bogu. Svaku talpu presečemo na pola uzdužno pa ponovo slepimo. Naravno, drvo može da ima najviše 8% vlage. Å to se tiče stola čije su noge sečene pod 45 stepeni, evo ga ovde u lokalu, nije mrdnuo ni milimetar. Za onaj od 4 metra, nisu se javljali da reklamiraju. Prošlo je više od 6 meseci. Orahove talpe od kojih smo radili stolove su se sušile u sušari i posle toga još godinu ipo prirodno. Neki kupci naše smole proseku taalpe sa donje strane, na svakih 10 cm po jedan kanal dubine 1 cm i širine debljine lista cirkulara. Tako umire drvo da ne radi. Tako smo mi radili oblogu stuba od oraha i epoksi smole. Ništa se nije mrdnulo.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

drBouz wrote:Jedino sto bi ti rek'o da mi se nesto skenjalo :) :) - jok bre. "sve drzi, k'o da je liveno od keramike".
Kapiram da ako se drvo umiri kako treba da je sve o.k., a ubedjen sam da ima indijancuga koji fiknu dasku napola, prevrnu je, naliju unutra smolu, i nadju vec nekog koga ubede da su veliki proizvodjaci namestaja, i da im se tu i tamo ljudi vracaju. -Posto sam nemali broj puta video standardni stolarski indijanski rad (dakle - majstori k'o ja, s tom razlikom sto taj svoj rad i naplate drugima :) ) - ne znam sto ne bi bilo indijanskog rada i sa epoksijem. Sto ne znaci da sam u pravu, naravno.
Verovatno ima i toga. Znam za slučaj da je pucala smola kao staklo i to posle nekog vremena. Poslao kupcu pa ovom nešto ispalo na sto i smola pukla kao šoferka. Reče mi čovek koji je gledao kako taj majstor radi. Izmeša smolu i učvršćivač i doda kap nekog akceleratora ( ako sma ubo pravilno reč) i smola se stegne za dva, tri sata. Ne znam čija je smola u pitanju ali.... ne može da košta 5-6 evra. Mislim, može ali to je smola za idustrijske podove i jako je krta ako nema podlogu. Takođe znam da je prodavac jedne poznate fabrike epoksi smole, našem kupcu prodao takvu smolu za podove.... i eto problema. Dobra smola, suvo drvo i nema problema
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na stolu od 4m se vide krajevi koji su poceli da pucaju, nista cudno.
Nisu slike dovoljno velike rezolucije pa nije moguce videti orijentaciju godova.
Postoje sredstva kojima se prskaju cela ili cele povrsine, kako bi se sprecila apsorpcija vode. Bezbojna su i prilicno skupa.
A kada bi stavili jednu ravnu letvu popreko na plocu, za godinu dana mora da bude talasasta.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

maricaiivica wrote:Na stolu od 4m se vide krajevi koji su poceli da pucaju, nista cudno.
Nisu slike dovoljno velike rezolucije pa nije moguce videti orijentaciju godova.
Postoje sredstva kojima se prskaju cela ili cele povrsine, kako bi se sprecila apsorpcija vode. Bezbojna su i prilicno skupa.
A kada bi stavili jednu ravnu letvu popreko na plocu, za godinu dana mora da bude talasasta.
Ti krajevi su bili ispucali. Te pukotine smo zalili smolom.

ImageImageImageImage
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zalivanje pukotina smolom, ako ceo komad drveta nije prekriven slojem smole nece da pomogne uopste, stavise samo ce da uzrokuje dalje cepanje. Zna se kako se resavaju takvi problemi na velikim komadima, ali je to daleko iznad nivoa i kupaca, i onih koji prave ovakve predmete.

Epoksid je tvrd, znatno tvrdji od drveta, i kada se sledeci put poveca kolicina vlage u prostoru, drvo ce se rasiriti, a epoksid u pukotini ce delovati kao klin koji ce da produzi pukotinu dalje u dasku. Recimo u konzervaciji, u zadnje vreme se epoksid potpuno izbegava kao materijal za popunjavanje pukotina nastalih usled rada drveta, zato sto takva popravka pogorsava ostecenje u duzem periodu.

No, treba sve te komade drveta sa smolom gledati na ono sto jesu. Trenutni modni stil, pa dokle traje traje. U takvoj konotaciji, sasvim dovoljno.
Last edited by BR on 01 Apr 2021 20:57, edited 1 time in total.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

BR wrote:Zalivanje pukotina smolom, ako ceo komad drveta nije prekriven slojem smole nece da pomogne uopste, stavise samo ce da uzrokuje dalje cepanje. Zna se kako se resavaju takvi problemi na velikim komadima, ali je to daleko iznad nivoa i kupaca, i onih koji prave ovakve predmete.

Epoksid je tvrd, znatno tvrdji od drveta, i kada se sledeci put poveca kolicina vlage u prostoru, drvo ce se rasiriti, a epoksid u pukotini ce delovati kao klin koji ce da produzi pukotinu dalje u dasku. Recimo u konzervaciji, u zadnje vreme se epoksid potpuno izbegava kao materijal za popunjavanje pukotina nastalih usled rada drveta, zato sto takva popravka pogorsava ostecenje u duzem periodu.

No, treba sve te komade drveta sa smolom gledati na ono sto jesu. Trenutni modni stil, pa dokle traje traje. U takvoj konotaciji, sasvim dovoljno.
Kako smola može da deluje kao klin kad se zalepila za obe strane pukotine ? To bi onda značilo da će se i smola u sredini ( reka ) odvojiti od drveta usled povećanja količine vlage. Posle 6 meseci se to još nije desilo, u slučaju pomenutog stola. A ni na ostalim stolovima koje smo radili mi ili neko od naših kupaca. Čak ni posle godinu dana.
Last edited by bepox on 02 Apr 2021 11:11, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije isto pukotina koja je bukvalno klin u jednoj dasci, i reka koja razdvaja dva komada drveta.
Daske sa jedne i druge strane reke, mogu nezavisno da rade.
To kod klina u pukotini nije slucaj.
User avatar
bepox
Precizni šegrt
Posts: 84
Joined: 13 Nov 2019 09:24
Location: Beograd
Contact:

Post by bepox »

mbole wrote:Nije isto pukotina koja je bukvalno klin u jednoj dasci, i reka koja razdvaja dva komada drveta.
Daske sa jedne i druge strane reke, mogu nezavisno da rade.
To kod klina u pukotini nije slucaj.
Tačno, ali smola neće sigurno uzrokovati da se pukotina proširi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije stvar u smoli, vec u dva materijala koja se razlicito sire i skupljaju. Nije vazno da li je sirenje zbog vlage ili toplote.
Otezavajuca je okolnost sto taj materijal i glumi klin i pomaze drvetu da se rascepi bas tamo gde je najslabiji
Last edited by maricaiivica on 02 Apr 2021 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ako drvo radi - smola u pukotini radi upravo ovo sto su rekli br i maricaivica iznad - potpomaze pucanje/uzduzno cepanje, bez nekog preteranog predznanja - vrlo je logicno.
regularan tip skroz
Post Reply