Pomagalo za poprečne rezove stonim cirkularom

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Marko Enter wrote:Evo ga tako slicno pomagalo i ima i jedan trik kako se pravu krugovi:) pogledajte

http://www.youtube.com/watch?v=Wxbzrf4z ... re=related
Dobra fora stvarno
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Nikola wrote:Ovakvo pomagalo mi odavno treba i nikako da ga napravim! Stvarno moze biti jako korisno... Jedna stvar koja meni tu nedostaje je nekakva stega koja bi dasku drzala pricvrscenom za pomagalo.
Postoje stege za te stvari koje rade na principu poluge. Negde sam video foru da se od ovih naših običnih stolarskih stega prave stege koje stežu "od gore" tako što im se gornji deo čeljusti odseče i navari deo koji je prilagodi da stoji fiksirano.

Nisam napomenuo, ali valjda se podrazumeva, da nikad ne treba stajati u liniji sa testerom. Uvek telo treba da bude ili levo ili desno od linije testere (zavisi da li se pomagalo gura leom ili desnom rukom).
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Da, moze tako...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Marko Enter wrote:Evo ga tako slicno pomagalo i ima i jedan trik kako se pravu krugovi:) pogledajte

http://www.youtube.com/watch?v=Wxbzrf4z ... re=related
zgodno :)
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Moj stoni einhel nema kanale ali se daju napraviti, nije problem jer nije imao ni " potapanje " pa mi je majstor na glodalici uradio kanale tako da podižem i spuštam motor sa listomZnači ni to nebi bio problem.
Pomagalo je extra ideja ( za nobela kako ja imam običaj reći) samo nešto sam uočio densni kažiprst i srednji prst ovog Å abana Å aulića. Brrrr sav sam se naježio
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jos jedan zanimljiv trik od istog lika sa youtuba, ovaj je cak po mom misljenju mnogo upotrebljiviji:
http://www.youtube.com/watch?v=C2trWWHH ... re=related
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:Postoje stege za te stvari koje rade na principu poluge. Negde sam video foru da se od ovih naših običnih stolarskih stega prave stege koje stežu "od gore" tako što im se gornji deo čeljusti odseče i navari deo koji je prilagodi da stoji fiksirano.
Mislio sam na ovako nešto:

Image

Image
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Tako bi bilo odlicno, od nekih stega, ili napraviti sve iz pocetka, iseci, izvariti...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

mbole wrote:Jos jedan zanimljiv trik od istog lika sa youtuba, ovaj je cak po mom misljenju mnogo upotrebljiviji:
http://www.youtube.com/watch?v=C2trWWHH ... re=related
A sta on radi? Ako ram sklapa i lepi, kajlovi sa dve strane sa druge dve fihsirani pravougaonici, jednostavnije.
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ali, kako odraditi pricvrscavanje ove uspravne vodjice za donju plocu pomagala. Ja to ovako zamisljam - da imam samo jednu plocu (sa jedne strane cirkulara, ne sa obe), da na njoj imam vodjicu koja bi bila izbusena kroz sredinu (odozgo, ko na slici) i pricvrscena nekim srafom za plocu pomgala, tako da bi se prakticno vrtela oko svoje ose. E sad, kad se okrene oko svoje ose i dovede u zeljeni ugao, kako je pricvrstiti za plocu? Mozda kanali sa obe strane pa sa leptir maticama, ali opet ne znam kako bih navoje stavio u drvo?
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sta on radi? Ako ram sklapa i lepi, kajlovi sa dve strane sa druge dve fihsirani pravougaonici, jednostavnije.
Da kad bi ovo koristio samo za ram, tako je jednostavnije.
Ovde je ideja da imas gomilicu ovakvih kajlica, koje onda mozes da koristis za bilo koji oblik (sestougao, n-tougao, krug...). Jednostavnije je imati sve istog oblika, nego malo pravougaonike, malo kajlice.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nikola wrote:Ali, kako odraditi pricvrscavanje ove uspravne vodjice za donju plocu pomagala. Ja to ovako zamisljam - da imam samo jednu plocu (sa jedne strane cirkulara, ne sa obe), da na njoj imam vodjicu koja bi bila izbusena kroz sredinu (odozgo, ko na slici) i pricvrscena nekim srafom za plocu pomgala, tako da bi se prakticno vrtela oko svoje ose. E sad, kad se okrene oko svoje ose i dovede u zeljeni ugao, kako je pricvrstiti za plocu? Mozda kanali sa obe strane pa sa leptir maticama, ali opet ne znam kako bih navoje stavio u drvo?
Mozda nisam bas najbolje razumeo na sta mislis, ali recimo ovako:
Kroz sredinu vodilice imas rupu i kroz nju sraf (sraf centar)
Na obe strane vodjicu skroz izbusis vertikalno (rupe strane). Na horizontalnoj ploci glodalicom urezes dva luka kojima je centar u "srafu centar" a poluprecnik rastojanje od "srafa centar" do "rupe strana". Sa donje strane horizontalne ploce malo prosiris taj luk, tako da u njega moze da stane glava od torban srafa. Torban proturis kroz horizontalnu plocu, pa kroz rupu na vertikalnoj vodjici, pa odozgo ide leptir.
Ili isto samo da se ne okrece oko centra vec oko jedne strane vertikalne vodjice (manje glodanja i busenja).

Inace ako ti treba navoj u drvetu, imas one ... e ne znam kako se zovu :), al uglavnom sa spoljasnje strane imaju navoj za drvo (sirok) a sa unutrasnje masinski navoj.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Inace ako ti treba navoj u drvetu, imas one ... e ne znam kako se zovu , al uglavnom sa spoljasnje strane imaju navoj za drvo (sirok) a sa unutrasnje masinski navoj.
Ja, kad kupujem, tražim matice sa dvostrukim navojem, spolja za drvo, unitra mašinski! Uvek sam dobio ono što sam tražio (ima tu malo i pantomime) :)
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Mbole, hvala, prosvetlio si me... Sve moze jednostavno da se uradi sa srafovima. Samo odes u radnju i kazes: "Treba mi, znate ono, sto ide u ono pa se stegne oko onoga!" :) Jedino da se odrade stegice i gotovo... Pocecu da pravim ovih dana...
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

To (ono što se zavija u ono, pa kroz njega prodje ono) sam ja koristio kada sam pravio podizač( da ga tako nazovem) za podizanje glodalice na stolu dakle za podešavanje visine glodalice odnosno noža ali sam koristio one koje se ne navijaju u drvo već jednostavno ukucaju ,
Dakle prvo izbuši rupa pa onda naravno ukuca taj " MONTAŽNI NAVOJ ZA DRVO" ala sam ga definisao
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
Post Reply