Divlji bagrem

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Bae
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 05 Nov 2014 18:39
Location: Gardinovci

Divlji bagrem

Post by Bae »

Interesuje me da li je neko imao susret sa divljim bagremom, gde mu je primena najbolja, kako se ponasa i kakav je pri obradi?
Hvala unapred.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Paaa, ja jos ne videh pitomi bagrem, o verovatno mislis na bagrem koji je porastao sam od sebe iz semena, za razliku od onog koji je porastao iz sadnica.

Latinsko ime bagrema je Robina Pesudoakacia, a u severnoj americi odakle je poreklom je poznatiji kao Black Locust. Kod nas se bagremu pridaje malo znacaja kao drvetu za namestaj, kao i u vecem delu sveta, iz prostog razloga sto je malo tezi za obradu, ali to nije prepreka za njegovo koriscenje. Najbolja, a i najplemenitija primena bagrema je njegovo koriscenje za izradu tradicionalnih lukova, a tu se smatra skolom lukara. Bagrem je jak u tenziji, nesto slabiji u kompresiji, i sve gresk koje napravi lukar pokazuje na trbuhu luka, tj delu koji je okrenut ka strelicaru. U severnoj americi je dugo koriscen kao izvor drveta za lukove, uz jos jedno drvo, koje lici na bagrem, no kod nas je znatno redje, tj Macaluru Omniferu na latinskom, ili Osage Orange na engleskom, koju ces propoznati po tome sto ima stablo jako slicno bagremovom, ali kod nas znacajno manje, a u ovo doba godine ima i plod, zlene boje, precnika desetak santimetara, koji izaleka podeseca na pomorandzu, a iz blizine se vide odvojena zelena zrnca po povrsini.

Bagrem je otporna na vlagu i drzanje u zemljistu, izuzetno je zilav, i otporan na habanje, pa se koristio u ranim masinama kao osnovni konstruktivni materijal. Osovine vodenica, osovine na seljackim kolima su cesto izradjivane od bagrema.

Bagrem ima prilicno veliku otpornost na savijanje, i meni se lepo pokazao kao osnova za police, koje mogu da budu veceg raspona nego kod drugih vrsta drveta, bez problema. Bagrem ima dugacka vlakna, i jako lepo se obradjuje tradicionalnim metodama obrade, tj rendetom, dletom, spokeshaveom.

Da bi se izbegli problemi sa bagremom, treba koristiti samo daske koje su isecene radijalno, tangencijalno isecene daske prave prilicno problema. Tangencijalno secene daske imaju tendenciju da odu u torziju prilikom ugradnje ili prilikom susenja. Jos jedno ogranicenje je sto se lako zacepljulje u pravcu vlakana, pa teba voditi racuna. Jako lepo se izglaca, i odlicno prima sve klasicne finise, od firnajza do selaka i voskova.

No, sve sto napravisod bagrema visestruko vraca vreme ulozeno u rad. U pitanju je vrhunsko drvo, za one koji znaju da ga pravilno obrade. I za kraj, kad god natrcim na bagrem, koji mogu sam da secem, kupim celu kolicinu. Na zalost, trenutno imam samo jednu jedinu dasku, i vec sam u potrazi.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

I meni se bagrem svidja ,radio sam stepenice i ograde ,obradjen na strugu predivno izgleda,ali malo ko narucuje nesto od njega...nekada se koristio za burice i td ...

Postoje dve vrste bagrema koje se razlikuju dosta po tvrdoci kao beli i crni grab pa ih je mozda Bae okarakterisao kao pitomi meksi i divlji tvrdji...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Bae
Zarezivač olovaka
Posts: 19
Joined: 05 Nov 2014 18:39
Location: Gardinovci

Post by Bae »

Hvala na informacijama, imam priliku da kupim vecu kolicinu za male pare pa sam hteo prvo da cujem koji savet od nekog ko je imao iskustva. BR posebno hvala na objasnjenju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zvecanac, ne postoje dve vrste bagrema, tj nauka ih ne poznaj, ali postoje razlike izmedju bagrema koji je rastao na ralicitim vrstama tla. Takodje, bagrem ima jasne razlike izmedju belike i jezgra, i ponekad se desava da belika cini drastivno veliki deo stabla. Tako da je to najverovatnije izvor price o dve vrste bagrema.

Bae, samo pazi kako ih seces i susis, i sve bi trebalo da bude u redu. Seci tangencijalno, a susi sa malim razmakom oslonaca, ne vecim od 20-25cm, posto susis za sebe, a ne za prodaju. Ako susis industrijski, ciklus otpustanja unutrasnjih napona je vise nego dobrodosao, posto ce da smanji krivljenje bagrema prilikom finalne obrade. I sve ce biti u redu.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A sta je bagremac?Isto Robinia,ali nije pseudoaccacia...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Potpuno druga vrsta, nema nikakve veze sa bagremom, osim sto im list lici, mada pripadaju istoj familiji leguma, ali se tu slicnost zavrsava. Latinski je Amorpha fruticosa, nije robinia. A od njega nema ni drveta, posto je u odnosu na bagrem prilicno sitna biljka. A kod bagrema ima i onih sa precnikom stala od 60 cm.. A u toj familiji je i gasak i pasulj ;)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Br,vidim ja da se u tom tvom stanu jos stosta proucavalo sem izolacije ;)
Kolega sa faxa mi je pricao o liku koji radi izvoz za Kinu ili Japan,nisam siguran,izvozi daske samo sa jednim rezom (mislim da su radijalne).bez greske,cvorova,usukanosti,pada precnika,trulezi,itd,a tamo ih koriste za pravljenje sauna...lik se ubija od kesa...
Meni se licno bagrem svidja,predivna boja i textura ali je bagrem iz mog podneblja previse "nemiran",trze se i kad je suv dok ga raskrajas...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Svasta se ovde citalo i probalo, ovo je samo deo, ali literatura se iskonsultuje ocas posla. Bitnije je da se jos secam gde sta brzo da nadjem, ostalog se secam samo delimicno, pocela da radi krecana, a i previse se nakupilo :D

Bagrem hoce da ima poprilicne unutrasnje napone, ali to se resava u susenju, sa ciklusima povecanja vlage pa ponovnog susenja. Nije nikakva mudrost, ima gomila literature o tome, samo treba primeniti. Generalno, kada pocne da radi, obradjujes vadjenjem iz veceg komada, rez po rez, sa medjupauzama, dok ne stignes na tacnu dimenziju. Ne secamse da li sam gore napisao da po mom iskustvu bagrem nije za lastine repove, bes zbog tog uvijanja, ali i to moze da se postigne uz malo sporiji rad.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Ja sa koristio "divlji" bagrem za pravljenje nekih predmeta, na strugu i predivan je.Kada se ispolira ili voskira ima 3D.Nije ni sličan onom bagremu koji se najčešće koristi kao ogrevno drvo. Image
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Video sam da vec postoji tema za ovo sto me interesuje pa da ne otvaram novu.

Na selu sam nasao nekoliko balvana veoma starog bagrema kojeg cu posle Uskrsa da odnesem da se isece u strugari da vidim sta moze od toga da se izvuce. Od vecih balvana cu seci daske tangencijalno, dok cu manje balvane da rezem poprecno, da probam da ih obradim na strugu.

Interesuje me sledece

- Bagrem je godinama stojao napolju u deblima, tako da je skoro sigurno suv. Da li bih trebao da ga dodatno osusim nakon rezanja? Koliki bi procenat vlage trebao da bude da kazemo da je suv kako treba.

- Ispod koje debljine ne bi ste preporucili da secem dasku? Necu sigurno ga koristiti za deking ili kao parket.

- Da li je neko skoro obradjivao bagrem na strugu, ima li neki savet kako ga obraditi , jer je ipak malo nestandardno drvo.

- Iz teme sam skapirao da zbog svojih osobina veoma cesto se koristi za spoljnu upotreu. Medjutim ne verujem da cu imati toliko materijala za upotrebu za deking, za neku veliku povrsinu. Jedna primena koja mi je opcija je neki sto i stolice za spoljnu upotrebu. Koje bi ste mi jos zanimljive ideje dali gde bi to moglo da se upotrebi na najbolji nacin.

- Ako zbog posla ne budem u mogucnosti da ga iskoristim , koja bi bila cena za taj bagrem ako hocu da ga prodam?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako je stajao napolju u balvanima, uopste nije suv. Tesko da je pao ispod 20% Da bi bio suv kako treba, za unutrasnju upotrebu u prostoru koji se greje, treba da bude oko 8-9%.

Bagrem ima tendenciju da sebaci kada se susi, pa ne mozes da ga seces previse blizu dimenzije koja ti treba. Ja ne bih sekao dizmenziju minimum 8 mm vecu iznad onoga sto ti treba kao finalna, cak i deblje. Takodje, bagrem zna da se zacepi, pa kad pocnes da ravnjas i izvlacis povrsine, debljina nestaje poprilicno brzo. Sa druge strane, imao sam iskustva i sa bagremom secenim na 15mm, iz koga sam izvlacio daske bebljine 12mm bez problema.

Na strugu se obradjuje standardno, jedno tupi losije alate. Da je nestandardno drvo, nije, prilicno je standardan. Ono sto meni smeta je sto zna da povuce vlaknba, pa krajnjopj dimenziji moras da proidjes abrazivom.

Od bagrema moze da se pravi sav namestaj kao i sa svakim drugim drvetom. Druga upotreba je za alate, ali za to ti ne treba previse bagrema.

Ne mogu da ti pomognem oko cene, ali ako biudes prodavao tangencijalno secenu dasku, zainteresovan sam.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@br

Hvala na detaljnom odgovoru. Ako sve bude ok sa rezanjem, javicu kako je ispalo na kraju
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 15035
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@BR
Otkud da ti trazis tangencijalnu?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3848
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Meni je mozak ocigledno otisao u karantin. :D
Post Reply