Forum stolarske radionice / Radna ploča od punog drveta

Forum stolarske radionice

POPUNITE LOKACIJU U PROFILU!

Mesto okupljanja pravih stolara i onih koji će to postati :)

Niste prijavljeni.

#31 03.02.2014. 14:41:54

DuKhan
Precizni šegrt
Iz: Beograd
Registrovan: 20.02.2011.

Re: Radna ploča od punog drveta

Sam sam ovo trazio dumbom

Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo

#32 03.02.2014. 16:06:13

radenko
Vrhunski majstor
Iz: valjevo
Registrovan: 12.11.2010.

odes u fabriku i uzmes AURO prajmer i ulje za radnu plocu i sa time premazes i to je to!!! storstark

smirglaj nikad dosta

#33 03.02.2014. 22:25:44

maricaiivica
Moderator
Iz: Beograd
Registrovan: 30.11.2009.
Web sajt

radenko tummenupp

#34 03.02.2014. 23:00:01

radenko
Vrhunski majstor
Iz: valjevo
Registrovan: 12.11.2010.

party party party prsgore

smirglaj nikad dosta

#35 12.03.2015. 22:49:38

sailorns
Dodavač alata
Registrovan: 12.03.2015.

Nadam se da će neko pogledati ovaj tekst i pomoći
Napravio sam radnu ploču i šank od oraha. Elem kad sam došao do zaštite nastao je problem. U pomoć mi je uskočio prodavac boja i lakova isključivo za drvo i predložio mi je ulje od BORMA WASCH Kitchenware oil.
Radnu pliču sam namazao tri puta prema dobijenom uputstvu i posle par dana isprobao sa malo vode da vidim kako će se ponašati. Na mestu gde je voda bila ne više od 10 sec pojavio se siv trag i kao da su se podigle dlačice. Posle posete prodavača dotičnog ulja i kontakta sa njegovim dobavljačima ustanovljeno je da to ulje i nije namenjeno za takve stvari već za daske i panjeve za sečenje. Nakon konsultacija on mi je predložio i doneo AURO 128 ulje/vosak koji smo naneli na blago osmirglano drvo koje je naravno već prethodno bilo upilo priličnu količinu gore navedenog ulja. No sada je situacija sledeća. Radna ploča u okolini sudopere je naravno primila vodu i blago se "nakostrešila" i promenila boju. Treba mi pomoć da li imate neki predlog, mislim da mi se najviše dopada varijanta sa pčelinjim voskom i utrljavanjem. Lak definitivno ne bih voleo ali ako mora nije teško. Naravno ostaje pitanje kako i koji naneti lak na sve ovo a da se ploča ne šmirgla skroz naskroz. Inače orah izgleda odlično sa svojim varijacijama boje samo ostaje pitanje šta sa zaštitom.

Molim pomoć i predloge.

Pozdrav Voja

#36 13.03.2015. 20:17:16

BILJEŽNIK
Majstor majstora
Iz: Zaprešić
Registrovan: 25.10.2009.

Radnu ploču od drveta premazati tri puta uljem i očekivati potpunu zaštitu je, u najmanju ruku, neozbiljno. I ne vidim razliku između dasaka za rezanje i radne ploče osim što se daske za rezanje nakon korištenja peru vrućom vodom i deterdžentom i tanje su od radne ploče. Oba argumenta im ne idu u prilog, ali... Radim daske za rezanje od jasena i massarandube koje potapam u parafinsko ulje na 48 sati, potom ih cijedim i premazujem istim uljem svakih nekoliko sati narednih sedam do deset dana, ovisno o debljini. Svakih dva do tri mjeseca takva se daska treba nauljiti da bi vratila prvobitan izgled. Sivilo koje se pojavilo u tvom slučaju će s vremenom nestati. Nemoj lakirati. Vosak će djelomično zatvoriti pore, ali privremeno i ne na cijeloj površini jednako pa ćeš s vremenom dobiti flekavu plohu koju nećeš moći obnoviti. Piči s uljem koliko god možeš, nećeš pretjerati.

Podnozje foruma