"Lastin rep"

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Martir
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 28 Aug 2007 20:06

"Lastin rep"

Post by Martir »

Prvo da se zahvalim na pomoci koju ste mi pruzili u pronalazenju dleta za rezbarenje.Za sada cu imati samo pitanja za vas.Nadam se da cu u narednom periodu moci da pokazem nesto i od svojih radova.
Sajt je veoma zanimljiv i koristan,bar za laike kao sto sam ja.Samo nastavite tako.
Zeleo bih da saznam kako se prave sabloni za "lastin rep".Koji se uglovi koriste,koliki je zazor izmedju spojeva i dr.Najbolje bi bilo ako bi ste mogli postupno da prikazete,kotiranim crtezima,spajanje dve daske, na primer debljine 2cm.
Hvala.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Uf. Kotirani crteži nisu moja jača specijalnost, ali evo jedne verzije na ovoj adresi:

http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... cija=citaj

Nadam se da ovo pojašnjava mnoge nedoumice oko ovog sastava. Uskoro (kada se lepo izvežbaš :) ) ću postaviti i način izrade šablona za pravljenje lastinog repa. Verujem da će ovo zainteresovati mnoge hobi i profi stolare.
Last edited by Bojan on 05 Sep 2007 11:37, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bojan wrote:Uf. Kotirani crteži nisu moja jača specijalnost, ali evo jedne verzije na ovoj adresi:

http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... cija=citaj

Nadam se da ovo pojašnjava mnoge nedoumice oko ovog sastava. Uskoro (kada se lepo izvežbaš :) ) ću postaviti i način izrade šablona za pravljenje lastinog repa. Verujem da će ovo zainteresovati mnoge hobi i profi stolare.
Å ta bi sa obećanjem?
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Evo jedne ideje: Sablon za lastin rep ne mora uvek da bude fabricki. Danas ima dosta firmi sa CNC glodalicama ili Water jet masinama koje mogu da prema crtezu u elektronskom obliku iseku sablon na recimo aluminijumu 5-6 mm. Samo treba crtez. Ako je neko nasao na netu crtez koji bi posluzio ovoj svrsi neka da link i naavno koji bit i od kog proizvodjaca ide uz taj sablon.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

velja wrote:Evo jedne ideje: Sablon za lastin rep ne mora uvek da bude fabricki. Danas ima dosta firmi sa CNC glodalicama ili Water jet masinama koje mogu da prema crtezu u elektronskom obliku iseku sablon na recimo aluminijumu 5-6 mm. Samo treba crtez. Ako je neko nasao na netu crtez koji bi posluzio ovoj svrsi neka da link i naavno koji bit i od kog proizvodjaca ide uz taj sablon.
Takodje preporucujem pleksiglas (klirit) za sablone, posto se mogu CNC laserom vrlo precizno iseci (to recimo, rade firmopisci i enterijeristi), koristeci crtez iz Corel DRAW.
Last edited by boggy on 09 Feb 2008 06:08, edited 1 time in total.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Moze i laser ali ovaj moj poznanik koji ga ima moze da obradi maksimalno A4 format. Jos nesto, ne znam kako ce se ponasati pleksi za sablon lastin rep, da ne pukne. To je dosta krt materijal. U svakom slucaju, dajte crteze pa da probamo. Mislim da i on koristi corel draw.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

velja wrote:Moze i laser ali ovaj moj poznanik koji ga ima moze da obradi maksimalno A4 format. Jos nesto, ne znam kako ce se ponasati pleksi za sablon lastin rep, da ne pukne. To je dosta krt materijal. U svakom slucaju, dajte crteze pa da probamo. Mislim da i on koristi corel draw.
Jeste krt, na zalost, ali za obelezavanje, rad olovkom.. nista nije krtiji od plasticnog lenjira...

Ja nisam klirit sekao laserom, ali sam od klirita (bezbojni, providan!) napravio sablon za otvaranje rupa i ukopavanje kanala kruznog oblika frezom, dosta me dobro sluzi, za svaku rupu koja mi treba izbusim posebnu pilot rupu obicnom busilicom.. i to mi je tako ok...

Kada se radi shablonom od klirita, usrafljenog u frezu, opterecenja mogu biti i veca od prostog obelezavanja olovkom... pojavile su mi se naprsline na na rupama kroz koje ga, srafovima, stezem u frezu.... ali ne toliko velike da shablon ne moze cvrsto stajati kada je ushrafljen....

Sve zavisi za sta sablon sluzi... i kako se pristupacno moze napraviti... i sta je na kraju najjeftinije i najisplativije.

Sto se generalno komercijalnih sablona za elektricni alat tice... ja ih ne volim preterano, zato sto, ne retko, mora da se ima alat za koji je pravljen shablon... i ako mogu,.. napravicu ga sam.. odnosno... necu ga ja napraviti ... ja cu ga nacrtati... a napravice neko drugi (ko ima cnc laser ili cnc frezu za obojene metale)... eventualno mogu nesto da zalepim... sklopim...
Last edited by boggy on 09 Feb 2008 08:28, edited 1 time in total.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

e da... klirit se moze i lepiti i tako praviti dodatni granicnici, koje aluminijumom nije tako trivijalno napraviti u amaterskoj radionici (nekada se to ni ne moze nazvati radionicom...)
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Sablom za lastin rep lici na cesalj i u nekim delovima, kao npr. izmedju zuba , je vrlo tanak a frezer treba da guras dosta cvrsto da bi tolerancije bile sto manje. Dalje, secenje na laseru ili waterjat-u ostavlja dosta grubu ivicu po kojoj tesko moze da klizi bit glodalice.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

velja wrote:Sablom za lastin rep lici na cesalj i u nekim delovima, kao npr. izmedju zuba , je vrlo tanak a frezer treba da guras dosta cvrsto da bi tolerancije bile sto manje. Dalje, secenje na laseru ili waterjat-u ostavlja dosta grubu ivicu po kojoj tesko moze da klizi bit glodalice.
Waterjet ostavlja grubu ivicu,... ne moze se koristiti za shablone... ali secenje klirita nije grubo laserom... daleko od toga... barem neka slova koja sam video da su secena laserom.. ivice su bile glatke.

Hm.. nisam shvatio da pravite shablon za lastin rep koji se frezom kopa (od klirita to nece trajati dugo.. takodje ni od aluminijuma...) ... videh da je spominjana olovka, dleto i chekic.. te sam mozda nesto prevideo... :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vecina fabrickih sablona je od aluminijuma.
Naravno po njima ne klizi samo glodalo vec kopir caura.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:....
Naravno po njima ne klizi samo glodalo vec kopir caura.
Ok... ok... kopir caura je kod mene gvozdena, habace se aluminijum od koriscenja, mozda. :)
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Sablon za lastin rep od aluminijuma najbolje je da se napravi na CNC glodalici

pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne verujem da ce se aluminijum bas habati. Caura je glatka, nema veze od cega je pravljena.
A i aluminijuma ima raznih :)
Lepa osobina aluminijuma za ovakve stvari je sto je veoma krut, pogotovu za svoju tezinu.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:Ne verujem da ce se aluminijum bas habati. Caura je glatka, nema veze od cega je pravljena.
A i aluminijuma ima raznih :)
Lepa osobina aluminijuma za ovakve stvari je sto je veoma krut, pogotovu za svoju tezinu.
Ma na (mojoj) Einhell glodalici ... ta caura... lici na pocinkovanu gvozdenu shajbnu, kojoj je samo izbijena cevcica (presom).. nit' je glatko niti fino uradjeno... ali niko ne moze reci da joj fali caura u kompletu... a ja to gledam iz svog ugla... :)

Ali dobro... ocekivati da Einhell glodalica moze i lastin rep da pravi.. je preterano... ;)... otvarati rupe i zaobljavati ivice... to moze :cool:

Da, aluminijuma ima raznih... tvrdih i mekih... ako nekog interesuje moze pogledati kod Rajana ili Jeep-a...
Last edited by boggy on 11 Feb 2008 07:58, edited 1 time in total.
Post Reply