Za Trivuna o gerovanju

Rad sa ručnim alatima
Post Reply
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Za Trivuna o gerovanju

Post by Bojan »

Ne ynam kada je sajt postavljen. Ja sam ga sada prvi put video i sviđa mi se. Toliko što se tiče pohvala, a sada imam pitanje. Kako ručnim gerom iseći lajsnu pod uglom od 45 stepeni, ali tako da to bude stvarno ugao od 45. Da razjasnim, umem ja da podesim testeru na označeno mesto na kome piše 45, ali uvek kada te isečene lajsnice sastavim u ram ne dobijem željeni rezultat. To što se dobije može da bude funkcionalno ali je vrlo daleko od lepog.A ako se uzme u obzir da je prevashodni cilj toga što radim estetika pa tek onda funkcionalnost onda vam je jasno moje nezadovoljstvo. Probao sam sve hobi savete i nazovimo ih uređaje i naprave, istrošio na desetine metara lajsni ali bez većih uspeha. Na osnovu toga zaključio sam da problem nije u alatu već u " majstoru", pa vas molim za pomoć.
Trivune, premestio sam temu ovde, pošto je reč o ručnom alatu ako sam dobro razumeo. Kaži ti meni u čemu je konkretno problem? Problem je u sečenju, ali koji se problem javlja prilikom spajanja isečenih elemenata?
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Da pojednostavim. Nikako mi ne polazi za rukom da isečem ugao od 45 stepeni. Kada isečem elemente za okvir (ram) i sastavim ih ostane mi prazan prostor na mestu sastava poslednjeg elementa sa prvim. Ili, ako isečene elemente ipak sastavi, na uglovima nisu sastavljeni kako treba.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Čini mi se da je problem u dužinama elemenata rama. Ovaj problem možeš rešiti ako sečeš istovremeno suprotne strane ramova. Poravnaš ih na jednom kraju, i isečeš na drugom u isto vreme - tako poravnate.

Inače, pravilno sečenje elemenata za ram je stvarno jedan od težih zadataka. Međutim, ako primenjuješ sledeću tehniku : iseci po malo, probaj dok ne bude sve ok - sigurno je da će se problem smanjiti, ako ne i neutralisati.

Nadam se da ti ovaj odgovor pomaže. Ako to nije slučaj, javi se ponovo da rešimo problem.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Puno hvala na pomoći. Nadam se da će ovo rešiti moj problem. Javiću se kad budem probao. Nego kad sam već počeo, da pitam još nešto. Može li nešto o izradi nogara za stolove mislim da se zove kozja noga. Ako nije naziv tačan, nislim na one krive ima ih dosta na stilskom nameštaju. Osnovni princip izrade znam, ali ako može neki crtež sa malo detaljnijim objašnjenjima. Pogotovu oko izrade šablona, jer ako se dobro sećam tu postoji šablon za kraću i šablon za dužu stranu. Taj de mi nije baš najjasniji. I nešto što mi je još bitnije, postoji li mogućnost izrade ručnim alatom, jer ja nemam mogućnosti da koristim bansek. Unapred se zahvaljujem, inače " stolarska radionica" je nešto što je po mom mišljenju zaista bilo potrebno.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Postoji način izrade ovakvih nogu za sto ručnim alatom (ove noge su izmišljene kada nisu postojali banseci ;) ), a ja ću kasnije u toku dana prikazati način izrade šablona, kao i način izrade noge. Ono što budem prikazao sa bansekom, ti samo promeniš, i koristič ručnu testeru, i to je to.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... citaj&id=7

Zahvaljujući šugavom wireless provajderu i neimanju signala od čitava četiri dana (što mi nije baš dalo previše vremena da zvrjim po radionici), "u toku dana" se pretvorilo u "toku sledeće nedelje". Evo linka trivune za izradu noge koju mi zovemo stilska.


P.S. Å ugavi provajder se još nije smilovao da uključi net. Dobri stari dajal ap šljaka pa cepa.
Post Reply