vakuumski drzac

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
gosha
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 31 Aug 2007 11:19

vakuumski drzac

Post by gosha »

Zna li ko kako se koristi vakumski drzac koji se kaci na kompresor i koliko vazduha to trosi?
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Nisam nikad video vakuumski držač koji se kači na kompresor, ali bih stvarno voleo da čujem nešto više o njemu. Ono što sam video - vakuum držači su stvarno super stvari i omogućavaju brzo pritezanje dela koji se obrađuje na radni sto.
User avatar
gosha
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 31 Aug 2007 11:19

Post by gosha »

Ja sam to video na sajtu,nije ni skupo samo je mnogo daleko pa transport kosta tri puta vise od robe.Naci cu kako se zove sajt pa cu ti poslati.
pozdrav Gosa
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Danas sam baš dosadan.Ali nekog moram da pitam. Interesuje me da li se kekserica može iskoristiti u još neku svrhu ili samo za ono o čemu joj samo ime govori. Na nekom sajtu sam nekada davno video da se uz pomoć raznih šablona, i uz pomoć različitih noževa može koristiti za još neke stvari. Pravljenje žlebova, sastava ... Sada taj sajt ne mogu da nađem, a imam keksericu koju za razliku od ostalog alata kome sam " dušu uzeo" nisam upotrebio više od dva puta, i uzgred da kažem rezultatima nimalo nisam zadovoljan. Sad ne kažem, moguće da ja nešto nisam uradio kako treba, ali strogo sam se pridržavao svega potrebnog.
Unapred se zahvaljujem.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Kekserica se može koristiti i kao mali ručni cirkular uz posebne noževe. Kao takav, ovaj mali cirkular stvarno može praviti sastave, žljebove i ostalo. Međutim, uz frezer, smatram da ovo eksperimentisanje sa keksericom zaista nema svrhe.

Možda bi mogao da nam kažeš kakav si problem imao sa keksericom, i zbog čega nisi zadovoljan?
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Nisam imao neki naročiti problem. Keksericu sam kupio iz sledećeg razloga. Ovim divnim poslom na amaterskom nivou bavim se već 7-8 godina, i kad god sam u mogućnosti izbegavam spajanje holšrafima, već koristim drvene tiplove. Znam da je to komplikovaniji način, da oduzima više vremena ali ja tako volim. Iz tog razloga kupio sam keksericu da bi taj postupak olakšao, međutim spojevi mi ni približno nisu čvrsti kao kada su sastavljeni tiplovima, pa čak ni holšrafima, mada sam se pridržavao pravila upotrebe striktno. Jednostavno ne sviđa mi se to što se dobije kao rezultat i ništa drugo.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ne sviđa se ni meni, al pazi, Ameri lepe dasku na dasku (ivice) bez ikakvih keksova, tipli, i td. Pa sad ti uporedi... ;)
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Ja isključivo sve keksam, a šarfe uopče ne koristim za spajanje korpusa.

Å araf je tvrdji od drveta (pogotovo ako je o četinjačama ili iveralu riječ) i uslijed vibracija ili prilikom učestalog pomicanja namještaja kod upotrebe vijci olabave i sve se rasklima. To sam imao prilike vidjeti prilikom brojnih popravaka namještaja, pogotovo kad se spajanje vršilo samo vijcima, bez upotrebe tipli.

Radio sam i nekoliko pokusa: kutiju spojenu vijcima mnogo je lakše razbiti nego istu takvu lijepljenu.

Kod spajanja keksima, i općenito spajanja lijepljenjem, vrlo je bitan pritisak. Ako zalijepljeni komadi nisu barem 6 sati dobro stegnuti teško se može očekivati bilo kakakv kvalitetan spoj.
Isto tako korpus elementa bez poledjine ili ukruta će biti klimav bez obzira čime smo ga spojili. Osim ako se ne radi o vrlo malim komadima.
Post Reply