Page 1 of 1

Bazeni za skidanje boje

Posted: 31 Jan 2009 20:26
by aleksandra
Pozdrav,ja sam nova.
Cula sam da negde postoji firma koja ima bazene sa sredstvom za skidanje boje
sa namestaja. Potopi se komad i izvuce posle nekog vremena u natur varijanti. Znam da je to u inostranstvu normalan biznis ali kod nas je izgleda cudo.
Da li je neko nesto cuo o tome?

Posted: 31 Jan 2009 20:51
by Strkic
Pozdrav i tebi i dobro nam došla na forum.Vidim da sve više žena se odlučuje baviti stolarijom i to je ljepo svaka čast i samo naprijed.
Å ta se pak tiče tih bazena i skidanja bilo kakve boje sa namještaja na ovaj način koji ti spominješ mi je totalno nepoznato i stvarno prvi puta čujem za takvo što.Naime zar nije poznatu da drvo upija vlagu ili vodu ili bilo kakvu vrstu tekućine a samim time sa i krivi ,izvija bubri i tome slično.A šta se tiče pak pločastih materijala odnosno iverice ,iverala, MDF-a od kojih su danas napravljeni skoro svi komercijalni dijelovi namještaja oni su još gori odnosno oni se doslovno raspadaju nabubre raspuknu i od njih više ništa.Tako da mi je ova metoda malo čudna i imam mišljenje da to i nebi išlo tako,neznam točno nisam vidio a niti čuo tako da nemogo ništa konkretno reći.

Posted: 31 Jan 2009 20:58
by pajja
pozzzzi od mene
nesto slicno znam da ima i kod nas samo sa tom razlikom sto se koristi za farbu namazes/premazes i nakon nekog vremena farba se napravi kao zelatin i naravno nastupa spahla

Posted: 31 Jan 2009 22:08
by aleksandra
Definitivno postoji. Gledala sam na BBC PRIME kanalu neko renoviranje i oni su tamo odneli ulazna vrata i prozore. Pretpostavljam da se umace samo puno drvo ali i metali. Ne verujem da mozes na taj nacin ocistiti ivericu i slicno.
Eto predloga za privatni biznis. Puno je starog namestaja a i ostalih krseva pa ko zna..
Pokusacu da nadjem o tome vise na stranim sajtovima. Mislim da je u bazenima NaOH i jos ponesto, a posle se radi neutralizacija i susenje.

Posted: 01 Feb 2009 00:40
by mbole
Za automobile, znam i ja da postoji. Hemikalije su neke grdne.
E sad za drvo, do sad nisam cuo. Sa jedne strane ne bi bio toliki problem da neka hemija pojede samu boju, a da drvetu ne smeta (recimo uzmi nitro razredjivac ili perhloretilen i potopi dasku u njega, on brzo ispari i dasci nista), medjutim istovremeno bi verovatno otisao i lepak. Mada... hemija je cudo, svasta je moguce.

Posted: 01 Feb 2009 00:53
by metabo
Ko je rekao NaOH, bio je u pravu :)
Evo linka, pa ko razume engleski...
http://www.assoc-restorers.com/r-articl ... leach.html

Posted: 01 Feb 2009 13:56
by pajja
ko gugluje trbao bi da zna za
http://translate.google.com/?hl=en

Posted: 01 Feb 2009 15:30
by Marko Enter
Pa da verovatno da je to nesto kao ono sto ima da sekupi i rucno namaze na drzo i skida spahtlom, to sretstvo je otrovno kao djavo i treba da se radi sa maskom,
uglavnom verovatno i posle toga potapanju u bazenu treba opet smirglanje :)

pozdrav Marko

Posted: 01 Feb 2009 15:50
by metabo
Marko Enter wrote:Pa da verovatno da je to nesto kao ono sto ima da sekupi i rucno namaze na drzo i skida spahtlom, to sretstvo je otrovno kao djavo i treba da se radi sa maskom,
uglavnom verovatno i posle toga potapanju u bazenu treba opet smirglanje :)

pozdrav Marko
Obrni, okreni, šmirglanje ne gine :(

Posted: 01 Feb 2009 17:03
by salchi-ciro
Mnogi proizvodjaci u svom proizvodnom programu imaju Rastvarace boja i lakova-skid boja.Nanose se cetkom u tankom sloju preko starog filma laka koji treba skinuti.Posle izvesnog vremena film omeksa i špatulom se lako skida.Skida alkidne,vodene,nitrocelulozne,poliuretanske lakove.Kad se stari film skine sa komada drveta,sve nečistoće treba skinuti PU ili NC razredjivacem.Pre nanosenja novog laka drvo treba osusiti 24 h i osmirglati.Efikasnost ovog sredstva zavisi prvenstveno od hemiske rezistetnosti filma koji treba skinuti.Mozda ce biti potrebno postupak ponoviti dva puta.

Posted: 01 Feb 2009 17:27
by salchi-ciro
Zaboravih napomenuti sredstvo skida boje i lakove a ne bajceve,koji vise penetriraju od skid boje,stoga je opet potrebno šmirglati da bi se doslo do cistog drveta.Korita sa skid bojom moraju imati ekonomsku isplativost.U inostranstvu se taj posao lepo placa kod nas je to cudo.Trenutno koristim skid boju za skidanje laka sa drvenih povrsina instrumental table auta,veoma tesko skida i nezahvalan i neisplativ posao.A o stetnosti da ne pricam ...

Posted: 01 Feb 2009 21:30
by pajja
ma nema nista od toga - nemoze nikad i nista da se skine do drveta / bar ne po coskovima a da se ne sjebe sara

Posted: 01 Feb 2009 21:34
by Strkic
Može pričat ko šta hoće ali bez znoja i Å MIRGLE nema mu spasa.

Posted: 06 Feb 2009 00:20
by nikola145
Ma nemojte da se zezate sa tom prljavom hemijom, najbolja varijanta je cikling.
Mozda vam se cini da je to spori i teski nacin ali ako savladate ostrenje tj navlacenje ciklinga onda je to sala.
Sva ta hemija je na bazi kiselina koje su zelirane tj. kiselina je u nekoj vrsti gela da ne bi curila.
Obicno se koriste kiseline koje se pojavljuju kao nusprodukt u hemijskoj industriji i imaju nezeljene sastojke koji se tesko uklanjaju u procesu. To su obicno teski metali ili jedinjenja arsenika !!!

Zasto od nekog posla koji treba da eventualno bude zadovoljstvo napraviti nesto sto je opasno i nezdravo za okolinu!!!

Cikling je definitivno ekoloska varijanta koja vam umesto trovanja hemijom pruza malo fizickog rada koji vam svakako nece smetati.

Posted: 06 Feb 2009 02:47
by Marko Enter
Toplim zrakom se isto farba lepo skida, i posle malo smirglanja i gotovo :)

pozdrav
Marko