Page 1 of 3

Skidanje staklarskog kita

Posted: 23 Jan 2009 22:00
by mbole
Privodim polako kraju sredjivanje prozora u kupatilu, i prilicno sam zadovoljan kako to za sada izgleda (videcemo sta ce biti na kraju).

E sad se polako meracim na jedan od onih idiotskih jednokrilnih 140X120. Kome li je samo palo napamet da to moze da se ne iskrivi, i ko li je zamislio da na 120cm od prozora ne smes nista da stavis ne bi li mogao da ga otvoris?

Daklem plan je da ga prepravim na dvokrilni. Sama prepravka, sto se tice stolarskog dela posla mi je manje vise jasna i ne bi trebalo da predstavlja neki preveliki problem. Trazi preciznosti i zezanja ali bar vremena i zivaca imam (za to imam, za druge stvari zivce ne cuvam :)).

Ono sto ne znam kako da izvedem je da skinem staklo a da ga ne polomim? Naravno mogu da krenem sa stemajzom, spahlom... da struzem i da se molim da ne prsne, ali sve nesto razmisljam, mora da postoji neki “pismeniji” nacin. Dva stakla po 140X120 su ipak prilicno skupa.

Daklem, kako efikasno i sigurno skinuti stari staklarski kit?

Kad smo vec kod staklarskog kita. Vidjao sam kod staklorezaca neki “u tubi”, to jest u kartusi kao za silikon. Jel zna neko komercijalno ime (da znam sta da trazim) i gde toga ima da se kupi, kao i ako ima neko iskustvo... Deluje mi bolje od ovoga, to jest kao trajnoelastican, da se ne stvrdnjava vremenom i ne prska.

Posted: 23 Jan 2009 22:48
by metabo
Znam za firnajz da ga omekšava pre nego što ga staviš prvi put. Sad, da li može da deluje na stvrdnut kit, ne znam.
Video sam jednom prilikom davno (stvarno davno, ali sam zapamtio) da čovek skida kit okruglim nožem (onaj ko točkić).
Verovatno posle radi špahla...

A što ne koristiš silikon kad budeš ponovo vraćao stakla?

Posted: 24 Jan 2009 00:13
by mbole
Neeeee!!! Argh!!! Pu, pu, pu...

Zato sto mojoj skali loseg, ruznog, netrajnog... materijala silikon zauzima sva prva mesta.

Najgore je sto nakon nekog vremena ne radi svoj posao (zaptivanje) al da ga skines ne mozes ni pod razno.

Pisali smo vec o nadrimajstorima koji za sve, ali bas sve koriste iskljucivo silikon (verovatno od njih i imam averziju).

Posted: 24 Jan 2009 07:46
by metabo
mbole wrote:Zato sto mojoj skali loseg, ruznog, netrajnog... materijala silikon zauzima sva prva mesta.
Ružno je ako staviš pola kile- Mislio sam da silikonom napraviš mali krug kao podloga staklu koje ga, kad legne u ram, pritisne i ravnomerno rasporedi. Ulogu staklarskog kita (dobro je što je on lep i postojan ;) ) može i neka lajsnica da odradi. Niti silikon, niti kit, niti lajsnice ne drže mehanički staklo. To rade staklarski klinovi. Moj ti je predlog: lepo očistiš površinu, izduvaš svu prašinu, naneseš tanak sloj silikona, ubaciš staklo, zakuješ ga klinovima, staviš lajsnice, prefarbaš akrilnom bojom i uživaš.

Silikonom je vezano kod mene jedno duplo staklo u prozor i evo, već 15 g ni da mrdne. Ne vidim da mu nešto fali
Silikonom se spajaju stranice akvarijuma sa po 200-300 l.

Naravno da ne može silikonom da se sve popravlja. To što se on pogrešno koristi i ne radi svoj posao ne znači da je silikon kriv.

Posted: 24 Jan 2009 08:49
by Strkic
Metabo ima dobru ideju sve to ljepo očistiš i urediš po želji i naneseš jedan sloj silikona položiš staklo i onda opet možeš staviti tanak sloj silikona i lajsnica naravno zaboravio sam klinove ali to se podrazumjeva,jer silikon daje i jednu recimo to tako zvučnu izolaciju a i staklo nekako amortizira u tom sloju silikona.

Posted: 24 Jan 2009 08:53
by velja
Silikon kiji svi znamo (onaj belicasto proziran) hoce da izgubi na volumenu posle nekog vremena. Narocito ako je izlozen velikim promenama temperature i zracenju sunca. To uzrokuje odvajanjem jedne ili obe strane od podloge (kako je apliciran u ugao) pa postoji mogucnost da tuda procuri voda. Staklarski git je smesa firnajza i gline.

Posted: 24 Jan 2009 09:53
by metabo
velja wrote:Staklarski git je smesa firnajza i gline.
Da li to znači da može da se dobije i beli kit ukolko se koristi kaolin (bela glina za porcelan)?

Posted: 24 Jan 2009 12:51
by mbole
Znam ja da silikonski kit ima svoju primenu (nekad, jako davno, i sam sam pravio akvarijum).
ko sto velja napisa, on ima svoje mane, i jednostavno nije primeren za neke stvari (plus moja licna averzija, koja verovatno nije preterano pametna, al i ja imam pravo da ponekad budem iracionalan :)).
Siguran sam da postoji "silikon" (koji to ustvari nije samo je u istom pakovanju), koji je namenjen bas za ostakljivanje, samo ne znam kako se tacno zove. Nista, moracu da svratim kod nekog stakloresca.

No to je sporedno pitanje, i dalje ostaje glavno: kako skinuti stari staklarski, a ne polomiti staklo? Ideja sa firnajzom zasluzuje da se proba. Stvar koja mi je palan na pamet kao krajnje resenje je da uzmem neko jeftino ceono ravno glodalo (neko od onih sa buvljaka, posto c4e da se upropasti) i da protrcim glodalicom tako da skinem dobar deo ali da ne dodjem ni do stakla ni do drveta. Obicno je kit u unutrasnjem delu malo meksi, pa bi onda mozda mogao dalje da se skida rucno, bez prevelikog pritiska.

Posted: 24 Jan 2009 13:07
by Strkic
Ja sam par puta bio kod staklara i gledao kako on to radi,jest da je već staklo bilo polomljeno tako da nije morao paziti ali bit je ta da staklo nije skroz do drveta znači uvijek imaš malo mijesta između okvira i stakla.A on je onda uzeo neki komad željeza koji je bio kao obični kuhinjski nož samo manje i jako špicasto i uz sam rub drveta polagano povukao po kitu i kit je onako popucao i odvojio se od drveta i onda ga samo špahtlom polagano digao skroz od stakla i nije niti jedan dio stakla bio oštećen na tim krajevima.

Posted: 24 Jan 2009 14:51
by metabo
mbole wrote:Siguran sam da postoji "silikon" (koji to ustvari nije samo je u istom pakovanju), koji je namenjen bas za ostakljivanje, samo ne znam kako se tacno zove. Nista, moracu da svratim kod nekog stakloresca.
Prijatelju, prekopiraću sa Sika sajta tekst za "silikon" koji će ti odgovarati:
http://www.sika.rs/sr-zaptivanje i PDF http://www.sika.rs/tl_sikasilc.pdf

Sikasil® C
Jednokomponentni neutralni silikonski kit za konstrukcije i sanitarnu upotrebu. Kit je visoko elastičan i fleksibilan, odlično prianja uz neporozne podloge (staklo, metali, drvo, akrilati, keramičke pločice, podloge sa premazima, sanitetski materijal i slično), zbog toga je pogodan za zastakljivanje i aplikacije koje zahtevaju otpornost na vremenske uslove. Pogodan je za upotrebu spolja i iznutra. Nekorozivan je, otporan na UV zračenje, fungicide i vremenske uslove. Boja: transparentna, bela, crna, braon, siva, beton siva.


...pa ako ovo nije to što ti treba ja sam marsovac :)


Preporuka:
Odnesi staklo kod stakloresca pa neka ga on skine (uz njegovu odgovornost da neće da pukne).

Posted: 24 Jan 2009 17:23
by velja
@mbole:
nekad se staklo prvo fiksiralo eksercicima pa tek onda ide git tako da mozes na ostetis glodalo ili sebe kad te trgne glodalica.

@metabo:
Da li je ono sa kaolinom bila dosetka ili ideja? Mozda i moze, nisam nikad video kaolin.

Posted: 24 Jan 2009 17:50
by metabo
velja wrote:Da li je ono sa kaolinom bila dosetka ili ideja? Mozda i moze, nisam nikad video kaolin.
To je ideja koju je verovatno neko već realizovao.
Kaolin je bela glina, ima je u Kini, a i u Češkoj (zemlje poznate po porecelanu). U našim krajevima ne znam da li je ima.

Posted: 24 Jan 2009 19:13
by Dule
:)
Ima je kod Valjeva u selu Milicinica rudnik se zove Kaolin(nadam se da nisam pogresio,video kada sam bio kod drugara koji je iz pomenutog mesta)

Posted: 25 Jan 2009 02:27
by mbole
velja wrote:@mbole: nekad se staklo prvo fiksiralo eksercicima pa tek onda ide git tako da mozes na ostetis glodalo ili sebe kad te trgne glodalica.
Na ovim konkretnim prozorima znam da je staklo fiksirano eksercicma, tako da ocekujem da kad naleti na njih ima trzaj i da ostetim glodalo (zato sam i napisao da cu kupiti neko glodalo sa buvljaka).
Pored toga ja cu glodalicu da vodim po sini, tako da taj trzaj preuzma ona. Lepota skupog alata :)

Al ko sto napisah, to je krajnje resenje, ako niko ne bude imao bolji savet.

Posted: 25 Jan 2009 10:14
by metabo
mbole wrote:Ideja sa firnajzom zasluzuje da se proba.
Možda može i bilo koji uljani razređivač, samo pusti malo da odstoji. Koliko sam shvatio, kit je "rastvorena zemlja" kod koje vremenom ispari rastvarač i on se stvrdne. Kad padne kiša, zemlja omekša -> Kad natopiš kit rastvaračem onda on omekša :cool:

btw, da li sam (Stivi) marsovac? :)