Artefakti prilikom smirglanja

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Zdravo, evo mene sa drugim pitanjem.
Zavrsio sam sa secenjem i glodanjem i sada je na redu smirglanje. Procitao sam veliki broj postova vezanih sa smirglanjem ali moguce je i da sam nesto propustio.
Kako bih otklonio tragove glodalice prvo sam poceo sa grebanjem sa nozem za skalpel i nakon toga smirglanje sa 40 pa 60 i zasada sam do gradaciju 80. Cilj je 120 i na kraju 180 i nako toga da nanosim ulje. Primetio sam da mi s eprilikom smirglanja pojavljuju rupice i neke mini kanale kako se neka cvrsta cestica nabila ili zavukla drvo. Da ne zaboravim u pitanju je parena bukva.
Evo kako to izgleda:
1666626865410.JPEG
1666626912181.JPEG
1666626911711.JPEG
Utisak mi je da ove artefakte nisu postojale, ili ja nisam primetio da postoje, nakon glodanja i struzenja za nozem za skalpel.
Pitanje je dali sam nesto pogresio, i ako sam kako da to iskoregiram, ili samo da nastavim da smirglam za vecom granulacijom i da ce ovi artefakti nestati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

Koliiko je moguce videti sa fotki... ovo su pokidana i pocupana vlakna, nemaju veze sa smirglanjem. Samo su dosla do izrazaja.
Tu su jos od glodalice, nego ih nisi video. I pri tom je verovatno glodalica bila sa malo nizim brojem obrtaja, ili ne bas perfektno ostro glodalo?
Ponavljam.. nezahvalno je sa slike...

Drugo.. 40 pa mozda i 60 su po meni previse grubi.
Pogotovu nakon struganja.
Nema potrebe da ides ispod 80. Inace... hrapavis povrsinu vise nego sto je ona vec hrapava.

A cime "teras" tu smirglu? Rukom, ili nekom alatkom (kojom)?

Uz to.. napravi cilkling, nije "rocket science", a mnogo bolje radi od noza za skalpel.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Moguce je da su od glodalice, glodalo je bilo fi16mm a ja sam isao na pola od moguce brzine recimo oko 18 do 20 000 odbrtaja.
Za ove povrsine koje se vide na ove slike cija je sirina do 30mm smirglao sam rucno sa drzacem za smirglu. Imam vibracionu brusilicu ali mi je ona nekako bila prevelika za ove povrsine bojao sam se da ne uradim veci problem jer ne mogu da znam dali je drzim ravno na povrsinu ili pod nekim uglom.
KOja je preporuka sada da nastavim da smirglam sa 80 dok ovo sve nestane ili...?
--------------------------- spojene poruke


kako ne bi bilo zabune zbog pogresno upotrebljenog termina, pod brusilicom mislim na slajfericu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

OK, ovo i ide rukom, posto je tako usko.
Stvar je u tome, sto uglavnom rucno smirglanje daje nesto grublji izgled nego ista ta granulacija kada se tera nekom masinom.

E sad...
Rupice su najverovatnijie od niskog broja obrtaja/tupog glodala.

Sa druge strane, kanali su verovatno od (pre)grube smirgle, pa jos ako si koristio Smrdex, koji obozava da ima po neko zrno krupnije od nazivne granulacije... i pritiskao malo vise...

Generalno.. ja bih tu krenuo od 80-100, na glodanoj povrsini (daj neku sliku pre bilo kog smirglanja, da vidimo kako to izgleda).
Rupice ces tesko isterati, umeju da budu ozbiljno duboke. Ali kanali bi trebalo da nestanu jako brzo.
Sa druge strane, ako pod uljenjem pricas o tvrdim uljima, tipa osmo, te sitne rupice bi trebalo da se popune njime.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Imam nesto sto sam odsekao a koje ima identicnu povrsinu koaj ej nakon toga smirglana pa cu to da fotografisem i da pocneme prvo na njemu da pokusam postupak i slikat cu rezultat pa veceras saljem slike.
Inace u pitanju je tvrdo ulje Rubio Monocoat
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by singer »

Ulje će samo dodatno da naglasi rupice.
Kao što kaže Bole,došlo je do čupanja materijala vrv zbog male brzine alata a može biti i do godova jer si u pogrešnom smeru obrađivao.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Evo par fotografija od onoga sto sam obecao. Povrsina koja se smirgla sam oznacio molivom i nakon toga smirglao sve dok nestane trag moliva. Nakon toga opet isto moliv i smirglanje.
1666723926534.JPEG
1666723925870.JPEG
1666723925261.JPEG
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

I ovo je rezultta nakon 6 puta ponavljanje postupka.
1666723919774.JPEG
1666723919144.JPEG
1666723920725.JPEG
Sve je smirglano sa smirglom 80.

Nisam bio svestan da i prilikom obrade sa glodalicom treba da se pazi na smer godova (linija) drveta.
Pitanje je sada kako da ovo prevazidjem kako da nastavim?
Dali ce sa daljim smirglanjem da se sredi ovaj problem sa pokidanih vlakana?
Na sta da pazim sledeci put kada radim nesto slicno?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

Ostaje ti jedino da probas... ako vec ides na ulje.
Namazes parcence tog restla sto si sada smirglao uljem, pa vidis kako izgleda.
Pa ako nisi zadovoljan.. guslas jos...

Mozes da probas jos jedan trik...
Osmirglaj do recimo 120. Skini riseve, rupice nek ostanu.
Nanesi ulje, na manju povrsinu, i odmah dok je jos mokro, prodji ponovo smirglom recimo 180 ili 240. Treba ti vodena, smrdex ne radi posao.
Cilj je da napravis finu piljevinu koja ce se pomesati sa uljem i dobijes "blato" na povrsini.
Sad krpom skines visak. Ne pritiskaj i ne trljaj. Samo blago prodjes da skines visak, i u sustini "uguras" to "blato" u rupice.
To bi trebalo da zapuni rupice, i da dobijes prillcno ravnu povrsinu.
U zavisnosti od ulja, temperature... nekada mora da se radi bas brzo.
Kad se potpuno osusi, blago presmirglas sa recimo 240 ili 320.. treba probati, ne ponasa se svako ulje isto.
Pa ponovo naneses ulje. Sad regularno nanosis.
Nije garantovano da ce uspeti, prilicna je zavitlancija, al... probas...

Glodalo posmatraj kao malecki abrihter.
Kao sto kod abrihtera moras da vodis racuna o tome kako idu vlakna, da ne bi zacepljivao, isto to vazi i za glodalicu.
Stvari koje puno pomazu su pod brojem jedan ostro glodalo, i pod brojem dva broj obrtaja koji je blizu max dozvoljenog za to glodalo (treba da pise na glodalu, ako ne pise... to je prilicno opasna igracka).

Ili.. ostavis nadmeru pri prolazu glodalicom od recimo 0.5mm, pa onda ostro rucno rende podeseno da skida jako tanko, ili cikling (ali pravi cikling) u sake...
Dugotrajno, nekada jako nezgodno, trazi perfektno sredjen alat, vezbu... al rezultat moze da bude top.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Hvala mbole na odgovoru i preporuci resenja. Pokusat cu nesto pa javljam rezultat.

Imam dopunsko pitanje u vezi smera obrade glodalicom. Dobro je objasnjenje da to radi kao mali abrihter. Kako bi sve razjasnio do kraja, jer imam jos jedan deo glodanja pa da nesto ne zabrljam opet, uradio sam malu skicu kako bih bolje objasnio moje pitanje.
1666873546012.JPEG
Sa plavom olovkom uradio sam rubove jedne daske, sivo su linije, godovi, drveta.
Sada molim vas da me iskoregirate ako nesto pogresim u ovome sto cu napisati i na kraju da date preporuku kako da pristupim obradi na sledeci deo.
Standard kada je glodalica u pitanju je da se glodanje izvrsava u smeru kazaljke oznacena sa (+).
Idealno bi bilo da imam glodalo pod uglom koje ce imati noz koji ide paralelno sa isprekidanom linijom i u tom slucaju imamo isponjenje price o abrihteru.
U mom slucaju ja sam ovo glodao sa ceonom povrsinom glodala i za taj slucaj nisam bas najsiguran kako je najbolje da se krece glodalo dali u smeru (+) ili u smeru (-).
Ili da ostanem na predhodni predlog da zavrsim glodanje sa 0.5mm manje i nakon toga cikling jer rucno rende koje imam treba mnogo da se sredi.
Izvinjavam se sto je slika okrenuta naopacke!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by singer »

Sa levog ćoška u desni u smeru+ i nema problema jer ideš niz godove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

U + smeru, ali ne odjednom cela povrsina :)
Ako krenes po sredini dela koji hoces da odseces, ili sa leve strane daske "nizbrdo" ka desnoj, desna strana glodala ce biti upravo suprotno godovima (leva ce biti kako treba).
Ali uhvatis prvo do pola sirine glodala, u + smeru, samo sa desne strane daske (kad sliku gledas normalno okrenutu)
Pa onda pomeris za jos pola glodala.

Jedino.. nije mi bas jasno da ovako idu godovi...?
Ovo je tipicno izgled cela daske.
Uobicajeno godovi idu duz daske a ne popreko na nju.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Priblizno ova konfiguracija godova je bila na mojim daskama pre svega zbog toga sto je daska bila odsecena ukoso i nakon toga je bila operacija glodanja.
Inace juce sam uzeo 3M 255P smirglu, ustvari diskove jer je samo to bilo dostupno, i pokusao da sa time sredim daske. Rezultat je bar za mene iznenadujuci, posebno kolicina struske i osecaj prilikom smirglanja je stravicno bolji nego sa smirglama sa kojima sam ranije radio. Odradio sam 4 povrsine i mislim da cu se resiti onih pokidanih vlakana a sa rupicama videt cu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

Ovde godovi idu bas lepo duz letve...
download/file.php?id=273&mode=view

Ne gledaj ove tamne "flekice", to nisu godovi.

Doduse.. negde idu malo vise ukoso, ali ni blizu ovoga sto si nacrtao. npr...
download/file.php?id=282&mode=view

Ovo su godovi
godovi.jpg
PS
Nesto se bilo zbrljacilo sa poslednjom slikicom... sad bi trebalo da je OK
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Sliku sam uradio malo karikirano kako bih objasnio princip u realnosti ugao godova je mnogo manji.
Takva konfiguracija godova se dobija kada imas cetvrtastu dasku, na nju uradis uzduzni kosi rez i nakon toga zelis da oboris rub koji si dobio.
1667114237925.JPEG
1667114239045.JPEG
1667114238787.JPEG
Evo par fotografija od toga sto sam dobio na kojima mislim da imam konfiguraciju o koju sam pricao.
Dopunska komplikacija se dobije kada taj kosi rub zelis da oboris sa obe strane pa kako sto je mbole preporucio smatram da u jednom slucaju treba da obrada ide nizbrdo a na drugu stranu uzbrdo.
Dopunsko pitanje koje mi je doslo je sta ako trebamo oboriti rub pod 45 stepena ili zaobliti? Dali se uvek drzati pravila da alat pomeras sa leve prema desnu stranu (kada je radni predmet ispred tebe i kada radis sa rucnom glodalicom) ili da ako to ide u suprotni smer godova da radis sa desne na levu stranu (sto nije preporucivo, treba veliku paznju jer moze da glodalica izgubi kontrolu sto se i meni dogodilo sada jednom)?
Post Reply