Artefakti prilikom smirglanja

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

Paravilo "uvek na desnu stranu", je jako opasnih: samo pola pravila :)
Uprosceno za jedan slucaj.. koji jeste najcesci, ali uopste nije jedini.

Posto zavisi i od strane predmeta koju obradjujes :)
Ako obradjujes onu do tebe, onda da... ide na desnu stranu.
Ali.. ako obradjujes stranu koja je dalje od tebe (sa druge strane predmeta), onda ides na levo.

A posto ti ides ukoso u odnosu na povrsinu, kad ides "nizbrdo" onda ustvari obradjujes stranu koja je dalje od tebe i onda ides na levu stranu, a kad ides "uzbrdo" onda na desnu.

Uvek gledas da glodalo zahvata predmet tako da "gura" glodalicu suprotno od smera u kome je pomeras.

Sad dolazi... a sta ako kopam zljeb u sredini?
Nista... tada bi trebalo da obe strane budu izjednacene i da glodalica u sustini bude neutralna, ne gura ni na jednu stranu.
Ali samo bi trebalo :)
Posto drvo nije homogeni materijal, moze se desiti da na jednom komadu treba da ides ovako, a na drugom onako. Ili na istom komadu dva zleba na rastojanju od 5mm, opet jedan na jednu drugi na drugu stranu...
Jednostavno jedna strana zleba je tvrdja i pruza veci otpor od druge. Zahvatio si tako godove, a oni nisu isto tvrdi u delu koji je rastao leti i delu koji je rastao zimi (zato i izgledaju tako). Pa ta razlika jos zavisi i od vrste drveta...
Ili idu ukoso, pa cas gura na jednu, cas na drugu srtranu...
Nekada je nemoguce odrediti, pa jednostavno moras da probas. Na srecu.. te raszlike u silama su obicno male.

Ili.. radis kosi rez kao kod tebe..
Jedna strana glodala skida vise materijala druga manje.
Obradjujes pod 45 ivicu koja je do tebe. Krenes sa leva na desno. "gornja" strana glodala (ona dalje od tebe), koja gura glodalicu soprotno od smera u kome je ti guras zahvata manje nego donja koja je vuce u istom smeru u kome guras. I glodalica pocinje da "vuce" samu sebe.
Drugim recima, u tom slucaju treba ici upravo s desna na levo.

A onda dolazis do toga da ti jedna strana glodala sece niz a druga uz godove. Pa ti je jedna polovina reza glatka, a druga pokidana.

Moj iskren savet.. batali "pravila"... Razmisljaj sta se desava na mestu gde secivo zahvata drvo, i sta ce biti rezultat.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Hvala mbole na objasnjenju.
Kao zakljucak uvek vodim glodalicu da ja nju guram kroz materijal, glodalo da gura goladlicu suprotno od smera u kome je pomeram, a ne da ona mene vuce i da to prilagodim koliko je moguce konfiguraciji drveta.
Inace kao info sve sto je bilo za rucno smirglanje sam prosao sa 80, 120 i 150 gradaciju i 3M smirgla je uradila svoje pa sada su povrsine dobre.
Ostaje jos da prodjem sa 180 ali to ce biti pre farbanja.
Sada za smirglanja velike povrsine sa vibracionom slajfericom dali da idem kroz sve gradacije sa vibracionom ili da ostavim smirglanje sa 180 da prodjem rucno da se ne bi poznavale tragovi slajferice jer ce farbanje biti sa uljem koje pokaze sve sto ostane kao trag od smirglanja?
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by mbole »

Ne zovem ja dzabe najkorisceniju smirglu na ovim prostorima smRdex :)

Jel slajferica "obicna" ili random orbit?
Generalno, bolje je zadnju granulaciju proci rukom, u pravcu godova, obavezno sa blokom, ali ako radis sa random orbit, to nije tako kriticno.

Opet... uvek probas, na otpadnom parcetu...
Ni dve daske iz istog debla nisu iste, a kamoli daska koju ja obradjujem i ona s kojom ti radis... moja i tvoja smirgla nisu iste, moja i tvoja slajferica nisu iste... ulje, bajc, lak... hiljadu varijabli...
Dovoljno je da neko ima "tezu ruku" na slajferici, i to sasvim drugacije izgleda...

Tako da pausalno.. ovo se radi ovako... retko pije vodu...

Vremenom, udjes u fazon.. ovo sa ovim moze, ovo sa ovim i onim ne izgleda kako treba...
Al to vazi za tebe, tvoj konkretan nacin rada, konkretan alat...

Da.. "generalne" smernice postoje, al opet... moje "dovoljno dobro" i tvoje.. ne moraju ni blizu da budu isto, i najcesce i nisu.
Kao zakljucak uvek vodim glodalicu da ja nju guram kroz materijal, glodalo da gura goladlicu suprotno od smera u kome je pomeram, a ne da ona mene vuce i da to prilagodim koliko je moguce konfiguraciji drveta.
Eh... da u opstem slucaju :)
Ali... sa druge strane, taj rez "uzbrdo" kada glodalo vuce (climb cut sto bi rekli inglezi), je mnogo cistiji, posto drvo u tacki reza ima "potporu" ostatka daske.
Pricam o rezu bokom glodala, jednostavnije je za shvatanje...
Tako da.. jedan od trikova je da glavnu kolicinu grubo skines "po PS-u", a onda napravis kontra rez, ali tanko.
Posto je rez tanak, sile su male, i nemas problem kontrole glodalice, a nema kidanja vlakana.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Artefakti prilikom smirglanja

Post by kicoent »

Hvala mbole!
Post Reply