Koju glodalicu kupiti

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by bumbus »

maricaiivica wrote: 23 Oct 2022 21:41 Sa Milwaukee udarnom srafilicom sam se razocarao i pokajao.


Jel mozes da elaboriras u 1-2 recenici zbog cega?
(planiram kupovinu pa me zato interesuje, a nisam nasao neke negativne komentare na netu)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by maricaiivica »

Loš futer, poput onih na Metabo šrafilicama od pre 6-7 godina, non stop potrebno dotezati ga.
Prebacivanje smera "tvrdo" i glupog oblika, prilično nepraktično.
Baterije umereno korišćene počinju da gube kapacitet nakon godinu dana.
Dodatno, imao sam i kvar na punjaču, ali je verovatno problem u truckanju i tumbanju, jedan lem je bio problem.
Onako, upotrebljivo ali ja uopšte nisam oduševljen, preskočio bi je.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by mbole »

U odnosu na pre 30 godina.. nema ko se nije srozao :)
Jednostavno... njegovo velicanstvo marketing donosi mnogo vise para nego ona sirota inzinjerija... jbg...

Da se ne lazemo... pad sa stola je ozbiljna prica za bilo koju alatku. Nek padne Mafel ili Festo.. nece mu biti dobro.

Bosko jeste jedno vreme stvarno isao nizbrdo, ali sto je interesantno, mnogo je vise nizbrdo isao plavi nego zeleni.
Ali.. izgleda da su se malo trgli zadnjih par godina, i dosta toga popravili.

DeWalt.. neke stvari sam probao.. solidno. Ali najcesce sa "primjedbama".
Ima recimo nesto sto mi se ne svidja kod srafilica. Kocnica "zakucava". Toliko da otpusti futer od ciste inercije. Trebalo je to da naprave malo "mekse".
Sa druge strane.. rukohvat.. perfektan.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by bumbus »

maricaiivica wrote: 24 Oct 2022 19:49 Loš futer, poput onih na Metabo šrafilicama od pre 6-7 godina, non stop potrebno dotezati ga.
Baterije umereno korišćene počinju da gube kapacitet nakon godinu dana.
Drugu kategoriju sam imao na umu, sa nasadnom glavom 1/2 ili 3/4 cola , tako da ovo za futer nije faktor, ali ovo za bateriju ako je tako, to je razocaravajuce...a baterije pola cene alata.
Imam i klasicnu dewalt srafilicu, koristim za sve i svasta. Preciznost je nikakava, za iole preciznije busenje nikad ne bih preporucio, futer se klima od prvog dana, ali je ergonomija odlicna i baterije i nakon 3g savrseno dobro drze.


Izvinjavam se na off-u :)
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by savage1337 »

Kole-Stolar wrote: 24 Sep 2022 10:19 Ne ne vrede nista, man se toga, svako ko zna kolko ove male glodalice imaju obrtaja trebalo bi bar malo da zavoli sebe i pobegne od tih igracaka za dve i po crvene cim ih na slici pogleda.....
Od ova dva modela oba ce obaranje ivica odraditi besprekorno uz odgovarajuce glodalo, za "plici utor" moze da posluzi uz neke sablone i slicno....
Posto spominjes te "plice utore" ja bih pre dodao malo novca i uzeo neku malo jacu glodalicu, napr Makitu RP0900.
Imam ti ja Makitu RP0900 i pokazala se katastrofa za te "plice utore". Recimo kad sam urezivao utore 4mm dubine 5mm za leda kabineta, potrgao sam tri 4mm glodala.

Problem sa tom glodalicom je sto nema kontrolu broja okretaja glodala, i onda se mala glodala vrte prebrzo, pocnu se zagrijavat i pucaju. Moras radit pauze izmedu rezova da se glodalo ohladi. Jel zna netko nacin da stavim neki potenciometar na tu glodalicu da joj ogranicim okretaje?

Za ostalo je glodalica dobra, precizna je, malena je lako ju je vozit okolo nije teska, ima dovoljno snage... al ubilo me to sto nema potenciometar.
--------------------------- spojene poruke


Da i kupio sam Parkside glodalicu prosli tjedan za... 30 eura! :D
Vidim svi pricaju lose o Parkside alatu al vidjet cemo mislim posteno izmucit tu glodalicu pa cemo vidjet. Ako nista drugo ici ce pod stol. :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by mbole »

Mala glodala i treba da se vrte brzo.
Nizi obrtaji idu za velika glodala.

Razmisli... ono sto se "broji" je obodna brzina ostrice. Linearna brzina.
A ona ce uz isti broj obrtaja biti veca na glodalu od 25mm nego na glodalu od 10mm.

4mm je bas tanko glodalo, i sa njim moras nezno.
Pogotovu kada je odnos dubine reza i precnika glodala veliki.
Tebi je tu dubina reza veca od precnika glodala.
I 12mm glodalo bi lako puklo kada bi njime krenuo da iz cuga radis utor od 15mm dubine.

PS
Za taj utor je kekserica mnogo efikasnija alatka. Posle samo doteras krajeve glodalicom na delovima gde bi se video rez ako prodjes skroz. Generalno to je samo jedan ili dva krajnja panela. Oni izmedju... niko nikada nece videti da je prorezano do kraja kad se jednom sastavi.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by savage1337 »

Ma da moguce da me mucila kombinacija tankog glodala i nekvalitetnog plus sto sam prebrzo radio rezove.
Negdje sam na nekom forumu pronasao savjet da se saglodalom smije ici u dubinu za jednu trecinu promjera glodala. Znaci sa glodalom 6mm promjera bi za dubinu od 6mm trebalo ici tri puta po 2mm. Dok sam na nekim videima cuo da se preporucuje u dubinu ici onoliko koliko je promjer glodala i ne vise. Sad ne znam jel ima neko pravilo ali koliko vidim svatko ima neku drugu praksu.

Na kraju sam isao nekih 2,5mm znaci dva prolaza za svaki utor, i totalno polako i od tad ne puca glodalo. Al mislio sam da bi mi pomoglo da se glodalo vrti sporije. Jer glodalo se jako zagrijavalo. Al da igra tu veliku ulogu i koliko brzo povlacis glodalicu... poigrat cu se jos... uzeo sam sad iz Lidla glodalicu koja ima regulaciju brzine okretaja hehehe :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by BR »

Pored obodne brzine secenja, dubine glodanja bitna je i brzina pomeranja glodala. Ako je glodalo ostro, a ivice reza su crne, presporo pomeras glodalicu ili se secivo prebrzo okrece. Ako nema nagorene povrsine, a glodalo puca, prebrzo je pomeras ili je broj obrtaja premali. Glodalo od 4mm je prilicno tanko, i broj obrtaja na toj glodalici kojiu imas je premali za njega.

U sustain, sve se svodi na optimalnu brzinu obrtaja, i optimalno odnosenje strugotine. Prilikom rada strugotina sa sobom odnosi i toplotu, pa kada je pomeranje izmedju dva prolaza seciva premalo, povrsina koja ostaje se zagreva i pojavljuju se crni tragovi. KAda je posmak prevelik, strugotina je velika, i glodalo ima problem da je odnese, pa hoce da pukne.

Pogotovu kada se radi po sablonima, osim sa manjim glodalima od 6mm, meni vise odgovara da smanjim broj obrtaja, i pomeram glodalicu polako, uz potpunu kontrolu. Dobijam preciznije odradjenu povrsinu.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by savage1337 »

Glodala su bila nova, i da vidio sam zagorene rubove utora tamo gdje sam prosao glodalom.
Ono sto je pomoglo je da sam smanjio dubinu glodanja i vozio glodalicu puno sporije.
Tako eto vise ne puca to isto glodalo vec neko vrijeme. Prije toga sam tri slomio. I sva su bila vruca na dodit nisam ih mogao dotaknuti nakon sto su pukla.

Uvijek sam mislio da ako se glodalo pocne pregrijavati, da moram smanjiti brzinu vrtnje i ici polakse. I sa svrdlima isto.
--------------------------- spojene poruke


Znaci:

- zagorene, crne ivice ruba = presporo kretanje glodalice ili prevelika brzina okretaja glodala
- pucanje glodala = kada ides duboko i glodalo nemoze odnesti strugotinu pa puca

Moja prva ideja je bila da je glodalo puklo jer se zagrijalo i materijal je zbog visoke temperature oslabio i lakse pukao nego da se nije toliko zagrijao.
I onda sam mislio da bi sa manjim okretajima smanjio zagrijavanje i sprijecio pucanje glodala. Naravno sa manjim okretajima bi trebalo pomicati glodalicu sporije.

Uglavnom znaci treba pronaci savrsen balans izmedu brzine vrtnje glodala i brzine kojom vozimo glodalo.
Al jos uvijek me zbunjuje ovo manje glodalo treba vecu brzinu okretaja.
Nocas cu se bas posvetit tome i procitat malo o glodalima, brzinama vrtnje u razlicitim materijalima, dubinama reza ovisno o promjeru glodala materijalu koji se gloda... pa javim ak naucim sto korisno! :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by mbole »

Sama glodala trpe ekstremno visoke temperature.
Pogotovu ako su u pitanju glodala od pune vidije (karbidna).
Takvim materijalom se sece alatni celik, sa jako visokim brzinama rezanja, i to im ni najmanje ne smeta.
A ne da se ugreju.. nego sevaju varnice :)

Vec HSS (High Speed Steel, brzorezni celik, nema dzabe to ime...) trpi jako visoke temperature, a vidija jos daleko vece.

Brzina rezanja je ustvari uvek linearna brzina tacke na obodu glodala, cirkulara...
I to je ustvari brzina koju ti "juris" da pogodis promenom broja obrtaja.
Sto je glodalo vece, pri istom broju obrtaja, to ce ta linearna brzina biti veca. Sto je manje, bice manja.
A ti treba da je "nanisanis" da bude odgovarajuca za dati materijal.

Recimo da je idealan broj obrtaja za neki materijal takav da glodalo od 10mm precnika, treba da se vrti 10000rpm (potpuno proizvoljna cifra, samo zgodna za racunanje).
U prevodu, idealna linearna brzina je: 0.01m *Pi*10000/min odnosno 314m/min
Ako stavis duplo vece glodalo to jest od 20mm, da bi postigao istu linearnu brzinu moras da smanjis broj obrtaja duplo, kako bi zadrzao istu linearnu brzinu oboda glodala: 0.02*Pi*5000/min=314
Ako je glodalo duplo manje, to jest 5mm moras da duplo povecas broj obrtaja...
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by J.Vlada »

Evo, ima jedno ''pomagalo'' za određivanje broja obrtaja i posmaka u odnosu na materijal koji se obrađuje i alat.
Slučajno sam naišao na aplikaciju i sačuvao je.
Nikad je nisam pogledao detaljnije pa ne znam dal je upotrebljiva za nesto.
https://fswizard.com/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Koju glodalicu kupiti

Post by mbole »

Deluje pristojno, ali je koliko vidim pravljena za CNC.
CNC generalno koristi dosta vece brzine rezanja i posmake nego i stabilne manuelne masine, o rucnim da ne govorimo.
Post Reply