Popravka spoljne stolarije (prozor)

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Postovanje izvinjavam se administratoru foruma ako sam pogresio mesto sa postavku teme.
Elem imam jedan prozor manjih dimenzija u toaletu kod koga je propala drvenarija. Videce se na slikama kako se sljustila od vlage iz gornjeg stana. Sada je duga prica sto to nije komsinica platila sanaciju. Mislio sam da ga menjam za pvc ali problem je sto su svuda okolo plocice. Stan sam mislio da izdajem pa ne bih bas sa ovakvim prozorom.
Mene interesuje kako mogu to nekako da popravim i koji su postupci? Da li da radim sam ili da nadjem nekog majstora koji bi to radio. Pretpostavljam da treba da se slajfericom ostruze sav gornji sloj drveta pa zatim tretira sa sredstvima (zastita za drvo,lak,farba). Takodje pretpostavljam da se mora menjati poklopac sanduka za roletne jer je propao dobar deo.
IMG_4470.JPG
IMG_4469.JPG
Pokusacu u medjuvremenu da vidim jos kako bih mogao da resim ovaj problem. Unapred hvala na odgovorima i savetu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by mbole »

Klasicno farbanje stolarije...
Sva stara boja koja se ne drzi, se ostruze, spahlom, grebacem... cime god je zgodno.
Onda smirglanje... slajfericom, rucno.. vec prema dostupnositi mesta.
Kitom za drvo se popune neravnine koje su preostale... opet smirglanje.
Na kraju farba.

Poklopac... videces kad zgulis ovo sto otpada.
Ako je dovoljno cvrst, to jest ne raspada se... najjednostavnije je da preko njega zasrafis parce spera i njega ofarbas. Mnogo manje posla nego da menjas poklopac. Ako je bas propao, to jest istrulio, mekan... nazalost ostaje samo zamena.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Hvala videcu ako budem mogao da sam to zavrsim. Nemam slajfericu vec samo da koristim smirglu za drvo koju cu da kupim kao i git i farbu za drvo.
I jos nesto da li moram sve da sljustim ili samo do "zdravog dela" ? Da ne ljustim celu drvenariju jer mislim da ima delova koji su ok.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Ima moj otac slajfericu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by mbole »

Ne moras sve...
Ono sto se dobro drzi, samo osmirglas, da bi se skinula dugogodisnja stroka, kako bi nova farba imala za sta da uhvati.
Naravno, bice podosta gitovanja, posto cenim da tu ima par slojeva farbe, pa treba bar malo izravnati prelaze...
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Inače drvenarija je relativno skoro rađena i farbana kada je krečen stan,radijatori i ulazna vrata.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Uspeo sam nekako jedino sto onaj deo poklopca od sanduka roletne koji se iskrivio i koji bi trebalo da se menja nisam dirao vec farbao jer se iskrivio u delu gde je sarka. Sutra cu jos jednom da predjem jedan deo jer nisam zadovoljan kako je ispalo. Naravno malo cu da ga ismirglam pre toga.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by mbole »

:prsgore:
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

S'obzirom da nikad u zivotu nisam farbao drvenariju ovo je dobro kako je moglo da bude. Ako se napalim mozda krenem da farbam unutrasnju drvenariju u stanu kome zivim. :D Problem bi bio gde vrata da ismirglam a da ne bude previse prasine. Jedino u hodniku zgrade.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by sonus70 »

Može, komšije će te obožavati :)
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Re: Popravka spoljne stolarije (prozor)

Post by Zuba1970 »

Pa nista onda jedino na terasi sem stoka naravno. Posto cu raditi rucno sa smirglom. Pa kako ispadne.
Post Reply