Rucni cirkular ne sece pravo

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Dobro Vece,
Ja sam novi na forumu kako i u obradi drveta. Dosada sam procitao vise tema i smatram da ima izuzetno dobrih i korisnih informacija.
Imam jedno pitanje u vezi iskustva od pre par dana sa upotrebom rucnog cirkulara. (unapred se izvinjavam zbog eventualnih jezicnih gresaka zbog toga sto sam iz Makedonije)
Kako imam izuzetno malo iskustvo sa radom sa ovim alatom i da ne pogresim uradio sam vodjicu za cirkular kako mi ne bi pobegao prilikom secenja. I u prvih par pokusaja preseci su bili u redu. Probao sam obe pile i sa 24 i sa 60 zuba. Javila se potreba za uzduzno secenje pa sam iskoristio pilu sa 24 zuba. Nakon toga kada sam promenio ponovo od standardne pile sa 24 zuba na pilu za poprecno secenje sa 60 zuba kako bih sekao poprecne sekove primetio sam da kada guram pilu od levo na desno na vodjicu (standardno nanapred) da dolazi do iskrivenog seka kako da se nakpon ulaska u drvo list izvije i nakon toga na kraju seka ponovo se vrati na dobru ravninu i primetio sam da se javljaju izgorene povrsine. Pri tome obratio sam paznju da mi pila ne mrda u vodjicu kako bih bio siguran da ja ne radim to pomeranje celog cirkulara.
Nakon par pokusaja na ivericu i manji komad bukve dobio sam isti rezultat pa sam pokusao na jednu dasku od bukve sa sirinom od 100mm i dobio isto otklanjanje pile i krivi sek kako i izgorenu povrsinu drveta. U jednom trenutku sam se upitao sta bi se desilo ako jednom prodjem sa cirkularom nanapred (od levo na desno) i da nakon toga umesto da ga iskljucim da se istom putanjom vratim nanatrag. Rezultat je bio pravi dobri sek bez izgoretine.
Na pocetku sam mislio da je u pitanju prevelik broj zuba ili mala debljina pile ali dubina secenja je bila 12mm a i odlicna povrsina koju sam dobio pri povratnom secenju mi je unela sumnju.
Zbog bolje sagledanja cele stvari saljem par fotografija od samog cirkulara i par sekova.
Mozda je ovo neka trivijalna greska i neki od vas ce se lepo nasmejati ali ja nemam ideju sta sam pogresio i kako da to ispravim pa Vas molim za pomoc.
Attachments
1661976792584.JPEG
1661976762931.JPEG
1661976762144.JPEG
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

Daj sliku te vodjice
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Hvala na odazivu, evo fotografije vodjice.
Attachments
1662046245526.JPEG
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by sonus70 »

Ovako na prvu loptu, rekao bih da ti ta "letva" po kojoj vodiš cirkular , od iverice, nije dovoljno kruta. Mislim da se uvija od težine cirkulara, koji opet ima upitno krutu stopu. Rekao bih da je neki od einHELL ;) , womax , matrix ili sličnih fela. Kod svih je ta stopa od plehića koji se i bez opterećenja uvija. A vrlo verovatno i sam list nije paralelan sa ivicom stope koja ga vodi uz onu alu lajsnu.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Pogodio si stvari sonus70.
Cirkular je Matrix i tacno je da je stopa od mekanog plehica koji s euvijao na sve strane ali ja sam mu zavio sa donje strane lim debeo 4mm i sada je to kruto.
KAda sam izradio Letvu i stavio alu lajsnu ona je bila sira od sirine secanja cirkulara pa sam prvi put samo presekao stopu da bude na dobru meru.
Primetio sam i ja da se stopa malo uvija na pocetku kada sam probavao kako ide celo to secenje i nakon toga sam smanjio pritisak koi ja unesem sa gornje strane kako se to ne bi uvijalo ali definitivno se pomalo uvija. Kada sam primetio ovu pojavu koja em sada muci cekao sam i bukvu debljine 40mm sto je manje vise identicno sa rastojanjem stope od ocnovne ploce sto bi znacilo da je uvijanje manje od 0.5mm ali rezultta je bio identican.
Kako bi jos vise pojasnio stvari uradio sam danas par fotografija i dva videa secenja na kome se vidi sta se desava.
Sav paket fotografija i videa sam stavio na moj Dropbox (https://www.dropbox.com/sh/r3bypics7osk ... BmSxa?dl=0) pa bih Vas zamolio da pogledate.
Izvadio sam i list da ga proverim da nema neko savijanje i potpuno je ravan. Primetio sam sa zadnje strane lista neke deposite kao smolu. Sve se vidi na fotografijama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

Prvo... stavi tu vodjicu na neki otpadni komad i proseci. Znaci samo vodjicu, bez ove kutije i ostatka. Vodjicu lepo stegni na obe strane stegama (ne ovim brzim womaxovim, vec "pravim" stegama koje mogu ozbiljno da stegnu).
Pa onda proveri da li je taj rez ravan.

Drugo, stavi dasku koju seces popreko, skroz uz zadnju stranicu ove kutije. Tako da bude oslonjena o tu zadnju stranicu.
Da eliminises moguce mrdanje, posto koliko vidim sa klipa ovo je stegnuto samo na jednom kraju, i to prilicno kilavom womax-ovom brzom stegom.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by sonus70 »

Vidi, ni ja nisam bog-zna-kakav majstor , još manje stručnjak, ali sa slika koje si okačio, po meni može biti 2 stvari:
1: ništa ne drži materijal koji sečeš da ne rotira , ona stega sigurno ne može da ga drži čvrsto. Delić stepena može da napravi ovaj tvoj problem. Što ne staviš na podlogu jednu letvicu pod pravim uglom i da ona bude oslonac?
2:List nije paralelan sa alu lajsnom, koja zapravo vodi cirkular

A ti "depoziti" na listu su spaljena smola i još koješta iz drveta koje režeš. Oriba se list u nekom razređivaču i sve OK,

Preteče me Bole, nisam ni video da je već pisao.
Ako stavi komad skroz uz zadnju dasku preseći će i nju cirkularom.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Hvala Vam na savetima.
Probat cu i javljam rezultat
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Danas sam pokusao VAse savete ali rezultat je bio identican.
Ipak na kraju sam proverio i ustanovio da list nije paralelan sa alu lajsnom kao sto je pomenuo sonus70 i to je zbog toga sto rub stope nije paralelan sa listom.
Saljem i par fotografija od danasnje postavke.
Sada treba da proverim dali mogu da to iskoregiram.
Hvala VAm na savetima jos jednom.
Attachments
1662223290449.JPEG
1662223291761.JPEG
1662223291002.JPEG
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by sonus70 »

Uvek muka sa tim kung-fu markama dok ne provališ gde su zeznuli. Onda potrošiš nedelju dana da popraviš šta može i upristojiš malo i za to vreme potrošiš neke pare na dorade. I pitaš se "što ne dadoh odmah još 100€ za pravu stvar".
A stoji i da volimo kocku, uvek se nadaš "možda me zapadne dobar primerak :)"
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by dikar »

sonus70 wrote: 02 Sep 2022 00:40 Vidi, ni ja nisam bog-zna-kakav majstor , još manje stručnjak, ali sa slika koje si okačio, po meni može biti 2 stvari:
1: ništa ne drži materijal koji sečeš da ne rotira , ona stega sigurno ne može da ga drži čvrsto. Delić stepena može da napravi ovaj tvoj problem. Što ne staviš na podlogu jednu letvicu pod pravim uglom i da ona bude oslonac?
2:List nije paralelan sa alu lajsnom, koja zapravo vodi cirkular

A ti "depoziti" na listu su spaljena smola i još koješta iz drveta koje režeš. Oriba se list u nekom razređivaču i sve OK,

Preteče me Bole, nisam ni video da je već pisao.
Ako stavi komad skroz uz zadnju dasku preseći će i nju cirkularom.

--------------------------- spojene poruke


generalno imash problem izmegju pile cirkulara i "paralene" vodglice.... pozdrav od Stip....inace pod broj 1 rucni cirkulara nikad ne sece "pravo",,, e ko sece pravo ? pa stacionarni cirkulari,,,, ++++ formatizrei za ivericu na 5-6 metara preseka 0.1 do 0.3mm "greska"--tolerantna
--------------------------- spojene poruke


i da koloki su ti "stabilne" stege za paralelnu vogjilicu??
--------------------------- spojene poruke


"koloiko" -pisaca greska ..mislio sam na koliko
--------------------------- spojene poruke


Inace imam par INGCO alati i sasvim sam zadovoljan od njih,,, i namerar mi je da kupim rucni cirkular od 1800w... i od njega da napravim stoni cirkular.... inace po 90 stepeni reze 65mm...hmm onako video sam ga u "stiaconarnoj verziji" ali je imao ..veliki luf u ---amaterskoj verziji
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by singer »

A ingco je neki veliki poznati kineski brend jel? :D
User avatar
nuvolari
Šegrt
Posts: 45
Joined: 10 Apr 2010 23:58
Location: Skopje

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by nuvolari »

Na kutiji inca pise PRE UPOPOTREBE BACITI
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Stvar je u tome da je cirkular besplatan. rodjak ga imao i ne koristi pa ja rekao da pokusam da ga podsredim, ni na kraju pameti da moze stopa da ne bide paralelna sa listom inace bih i to sredio kada sam stavljao ojacanje. Tako da sada cu pokusati ako je jednostavno da ga upristojim ili da trazim alternativne nacine da zavrsim ono sto mi je bilo u planu sa cirkularom.
User avatar
nuvolari
Šegrt
Posts: 45
Joined: 10 Apr 2010 23:58
Location: Skopje

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by nuvolari »

Promeni i listove ti ingovi ne valjaju za nista
Post Reply