Rucni cirkular ne sece pravo

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
sizif
Šegrt
Posts: 34
Joined: 19 Oct 2007 14:24
Location: beograd

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by sizif »

-Cirkular je Matrix i tacno je da je stopa od mekanog plehica koji s euvijao na sve strane ali ja sam mu zavio sa donje strane lim debeo 4mm i sada je to kruto.

Druze a da tebe ne zeza ta dodatna stopa -ucvrcenje od lima 4.mm, ako njena ivica koja ide uz vodjicu nije paralelna sa listom mogla bi praviti ozbiljnih problema .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

To sto list nije paralelan sa stopom, samo po sebi ne bi smelo da krivi rez.
Samo da ga napravi sirim.

Ali... posto je tebi sina takva kakva je, to jest cirkular je samo prislonjen uz nju, nema zljeb u sredini koji bi ga drzao da ne moze ni na jednu stranu, moguce je da te jednostavno povuce na izlasku.

Drugo... nisam bas mislio na ovakvu kombinaciju sa prve slike, mislio sam na uzduzni rez, povelike daske, gde ima dovoljno mesta da na oba kraja stegnes istovemeno i sinu i komad.

Probaj drugu varijantu koju sam ti napisao.
Daklem... stavis tu svoju dascicu skroz uz zadnju "ogradicu", na ovoj kutiji, tako da je dascica oslonjena na "ogradicu", i stegnes na delu koji je slobodan.
download/file.php?id=245&mode=view
tako si siguran da se dascica koju seces nece pomeriti.

sonus70 wrote: 02 Sep 2022 00:40 ...
Preteče me Bole, nisam ni video da je već pisao.
Ako stavi komad skroz uz zadnju dasku preseći će i nju cirkularom.
Nebitno... ako pogledas na slici.. vec je presecena, a ocigledno je usrafljena na obe strane.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

1663097886890.JPEG
Evo mene nakon testiranja.
Prvo sam pregledao cirkular zbod vidljivih deformacija i anomalija ali nisma nista pronasao sto bi licilo na savijanje kao posledica nekog udarca i sl.
Nakon toga sam prihvatio Boletov savet, dodao jos jednu sinu kako stopa ne bi mogla da s epomera prilikom secenja, dascicu sam stegao sa stegom uz potpor ali rezultat je bio identican.
Pokusao sam i sa sper plocom kako bih imao vecu duzinu za secenje ali rezultat je bio izgorena povrsina i deformiran sek.
Na kraju sam promenio list (stavio stari list sa 24 zuba) i rezultat je bio odlican, ravan sek i bez izgorene povrsine.
Sada sumnjam dali je mozda problem bio u broj zuba 60 naspram 24??
Ove probe sam dokumentarisao pa saljem i slike.
Imam jos jedno pitanje, cirkular mi treba za secenje bukvu debljine 40mm (kosi presek pod uglom od 5 do 10 stupnjeva u odnosu na goodove daske) i duzina izmedju 300 i 750mm pa molim za preporuku dali da iskoristim postojeci list sa 24 zuba ili mozda je bolje da zatrazim neki novi list?
--------------------------- spojene poruke


Ostale slike su na sledecem Dropbox linku
https://www.dropbox.com/sh/r3bypics7osk ... BmSxa?dl=0
Attachments
1663094053105.JPEG
1663097887514.JPEG
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

5-10 stepeni je skoro pa uzduzni rez.
Za to uvek manji broj zuba.
Idealno bi bilo ako nadjes list koji je bas za uzduzni rez (ravni zubi), ali ga je prilicno tesko naci za rucne cirkulare.

Jedino sto mi jos pada napamet je da se taj list posto nije paralelan sa ivicom stope uvija, pa na samom izlazu posto mu jedna strana vise nije pod opterecenjem zasece malo vise u drugu.
Drugim recima da sam rez nije ukrivo, vec da mu je samo izlaz zasecen vise na jednu stranu, a da to na kratkom rezu izgleda ko da ide ukrivo.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Hvala na odgovoru.
Sto se lista tice ovde mogu da dodjem do Bosch, Makita, Devalt i nesto Wolfcraft kako brendove ostalo su manje poznate brendove ili nizeg kvaliteta.
Dali moze preporuka kao rang lista na sta da ciljam?
--------------------------- spojene poruke


I jos jedna stvar cirkular ide sa 185mm list a ono sto je najlakse da pronajdem je 190mm dali mogu da to iskoristim?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

185-190... samo je pitanje da li moze fizicki da stane. To jest da ne kaci za razdvojni klin (najcesce je on najbliza stvar do lista).
Sto se ostalog tice (obodne brzine, max broja obrtaja...), razlika je previse mala da bi bila od znacaja.
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Hvala Bole!
User avatar
nuvolari
Šegrt
Posts: 45
Joined: 10 Apr 2010 23:58
Location: Skopje

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by nuvolari »

imam nekoi listovi 185 sto ne mi trebaat pace ti gi podaram kako da se slusneme
kicoent
Šegrt
Posts: 25
Joined: 05 Jul 2022 17:48
Location: Skopje, R. Makedonija

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by kicoent »

Kupio sam prosle subote Makita MForce list fi190mm sa 24 zuba i u nedelju sam odradio dobar deo planiranog posla. Ono sto sam dobio je veoma dobar sek (bar prema mojim ocekivanjima) i sasvim sam zadovoljan kako list sece i poprecne i uzduzne rezove.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Rucni cirkular ne sece pravo

Post by mbole »

:prsgore:
Post Reply