Loptasto glodalo

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Loptasto glodalo

Post by BR »

Da probam da vidim da li neko ima odgovor.

Pokusavam da nadjem loptasto glodalo, precnika glave od barem 20 mm. I to prilicno hitno, pre nove godine, posto cu tada imati vremena, a ako ga ne nadjem, opet ce mi ideja isciliti iz glave, ikli ce ostati zapisana u nekoj svesci, nikad izvedena.

Dakle, ovakvo glodalo mi treba
big-41854919_5884d8f7c2a2d4-207258691.jpg
Ovo sam nasao na KP, ali mi se nikako ne svidja osovina koja je 6mm u precniku. Da je 8mm, bilo bi mnogo bolje. Glavni razlog za to sto bi pre 8mm, je sto nekako nemam poverenja u ta kineska glodala sa tankim prihvatima, pogotovu kada je glava velika.

Probacu sutra da se raspitam ko moze da ga ima, a od izvora mi padaju na pamet do sada

Sasa i Olga, po katalogu imaju precnik od 30mm, prihvat 8mm.
Total i Filos, mozda neko ima na stanju, mada mi se sve cini da je to glodalo retko
Veki alati

Imate li ideju za jos nekog?

Sad, da budem iskren, ne treba mi nizasta kriticno, pala mi je na pamet ideja kako da napravim prilicno zanimljivu ornamentalnu drsku za dleto, pa ajd da probam. Ako uspe, eto resenja da se za neke stvari izbegne roze engine strug, za sada.

Bilo bi slicno ovome, samo u kontra profilu sa trouglastim grebenima izmedju polja.

https://www.youtube.com/watch?v=Gp5JCySarvE
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Loptasto glodalo

Post by mbole »

Sto loptasto za ovu namenu?
Neces praviti kanal koji je dublji od poluprecnika.
Tako da bi i poluokruglo radilo, a njih imas svuda.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Loptasto glodalo

Post by BR »

Ne moze. Kako vodis poluiokruglo glodalo po krivoj povrsisni, a da dubina reza bude promenljiva ;)

Mora da sece lucni izvod bocno, da bi moglo da se vodi po jigu. A da pri tome ne pravim pola struga i nosac za glodalicu.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Loptasto glodalo

Post by mbole »

Aha... ti bi da seces bokom glodala.

Moze i poluokruglo da se vodi sa promenjljivom dubinom.
Ne treba ti nikakav nosac za glodalicu.
Postavi profil jiga vertikalno, oslobodi kocnicu dubine reza, i dodaj na glodalicu neki pimpek koji ce da ide po profilu.
Nije ti razlika dubine toliko velika da prevazilazi hod glodalice po vertikali.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Loptasto glodalo

Post by BR »

Onda pravim dva jiga, jedan horizontalno za oblikovanje, jedan vertikalni za zljebljenje. A pokusavam da bude prosto. :D
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Loptasto glodalo

Post by mbole »

Zasto dva?
Pa isto tako mozes i da oblikujes.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Loptasto glodalo

Post by BR »

Ne mozes da dobijes povrisu posto se ugao menja, a strane moraju da imaju jednu pravu izvodnicu pre nego sto se ukopa polukruzni kanal. Mnogo komplikovanije napraviti jig koji ce da vodi glodalicu gore dole, nego jig koji ce drzati komad, i koji vodis sa dve ruke po stolu za glodalicu.

Znam sta te buni, onaj video Holtzapfela, pa razmisljas o strugu. STavljen je samo zbog toga kako bi otprilike izgledalo to sto pravim, ali ideja je da se pravi na stolu za glodalicu.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Loptasto glodalo

Post by sonus70 »

A smontiraš nekako glodalicu pod 90 stepeni ? U visini stola da bude ili malo više?
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Loptasto glodalo

Post by mbole »

Ja sam razmatrao da glodalicu vodis iz ruke, po sablonu.
Ne da bude u stolu.

Nisam razmatrao strug, posto si vec napomenuo da neces da ga koristis.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Loptasto glodalo

Post by BR »

Ne stigoh danas da zovem i pitam ko sta ima. Probacu sutra.

U sustini, postavljanje glodalice bocno, na nekakvoj konstrukciji bi moglo da pomogne, i takva konstrukcija bi bila kasnije zanimljiva za druge stvari. No zahteva mnogo vise rada nego relativno prost sablon, koji mi je u glavi.

Moglo bi i da se vodi iz ruke po sablonu, sa dve paralelne vodjice, no ostaje problem fiksiranja drske koja ne mora da ima dve paralelne ivice, pa da se lako stegne. Ovako kako sam smislio, ne postoji ogranicenjem sa brojem strana rucke, niti sa njenim dimenzijama, a opet, izvod luka moze lako da se centrira. Ako ne nadjem loptasto glodalo, vracam se na dumanje u drugom pravcu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Loptasto glodalo

Post by BR »

Dakle, imam definitivni dokaz da kod Sase i Olge ne treba kupovati. Razumem sve price oko toga da ne razume srpski, ali kada joj se posalje broj glodala iz njenog kataloga, a ona posalje pogresno, onda stvarno nema mnogo izgovora.

Naruceno je glodalo 1010 iz kataloga. A dobio sam 1005..
scan0008.jpg
Poruka koju je dobila da bi bila sigurna je

Glodalo 1010 D 30 mm.

Dakle, nemam reci. Sutra sledi dogovor oko vracanja, apsolutno me ne zanima da placam dodatnu postarinu.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Re: Loptasto glodalo

Post by diplmajstor »

Možda ti danas stigne još jedno 1005, tako da ćeš imati dvodelno 1010 :clap: Nemoj da si na kraj srca :ozid:
Post Reply