malo razjasnjenje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

malo razjasnjenje

Post by Sl_Il »

Moze li mi neko razluciti o kakvoj se masini radi na slici posto jednim delom znam da je u pitanj ger-mashina,ali mi nije jasan sto iznad haube i koju funciju on ima sem firunga koji se da primetiti?

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo gore se koristi ko klasicna kruzna testera (cirkular).
Jednostavno list testere viri i na gornjoj strani, pa moze da se odsece i nesto uzduz. Ovo crveno je samo stitnik.
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Hvala na odgovoru,rekao bih da za 90 evra(u jeftinijoj varijanti,skuplja je oko 150 jevreja) dobijas solidnu kombinovanu masinu?a nasao sam je u inostranstvu,ili je bolje da investiram u neki hobi cirkular,ali je to ovde malo skuplje?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sad, sa onim "solidna" se bas ne bih slozio. Videh je neki dan, cini mi se u Metrou (ne secam se cene), delovala mi je prilicno "rasklackano", i neprecizno uradjena. Upotrebljiva je verovatno, ali solidna...
Doduse ja imam prilicno (pre)visoke keriterijume kada je alat u pitanju :)
Te pare verovatno vredi. Kolko para, tolko muzike.

Usput gde je "ovde"? Vidim da vecina nije popunila odakle je, a posto nas ima sa raznih strana, nije bas lako pogoditi. Ponekad odgovor dosta zavisi od mesta gde se nalazi onaj kome se odgovara. Malo je glupo da coveku iz Vinkovaca, ili Banja Luke, odgovaram kako necega ima tu i tu u Beogradu,
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

mbole wrote:Doduse ja imam prilicno (pre)visoke keriterijume kada je alat u pitanju :)
Nijedan kriterijum nije previsok kada je alat u pitanju. :|
User avatar
roskes
Šegrt
Posts: 22
Joined: 04 Nov 2007 15:50

Post by roskes »

Kada sam u prodavnici einhellovih alata upitao da li imaja ovakav cirkular,koji moze da se koristi i kao ger,rekli su mi da ga vise nemaju,da su imali dosta reklamacija,da se zaglavljivao kad se koristio kao ger{kad se spustao i podizao - gore dole} i da ga zbog toga vise ne drze.
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Pa pazi sad :dolazim iz provincije-Svilajnca- i sto je fora u Metrou u Kg. sam je isto video pre par dana ,neraspakovanui bez cene,najverovatnije im je sada stigla...elem,cini mi se da je to bila slabija verzija(evo nadjoh i detaljan opis(na nemackom:rolleyes:)i cenu )

Image.

ova kosta nekih 79,90 e,a ona na prvoj slici tacno 149,90 e,u Austriji. Mislim da je ovde najskuplja ali ne tvrdim
Sad kako bih ovo koristio u amaterskom oktuzenju mislim da bi mi zavrsila posao,mada cenim alat i za dobar nezalim novca,mada neki put ispadne i"nije najskuplje i najbolje"...
Mozes li se setiti barem okvirno koja je cena bila za nju?
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

roskes wrote:Kada sam u prodavnici einhellovih alata upitao da li imaja ovakav cirkular,koji moze da se koristi i kao ger,rekli su mi da ga vise nemaju,da su imali dosta reklamacija,da se zaglavljivao kad se koristio kao ger{kad se spustao i podizao - gore dole} i da ga zbog toga vise ne drze.
Nisam video poruku na vreme,otprilike da einhell koristi lose opruge na svim zglobnim nosacima,ja sam naisao na lose postolje za malu ugaonu brusilicu,znaci neki nonsens...lose uradjeno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pogledao sam danas u Metrou. Cena je 8100 din. Enhelova je, sad dal je bas identicna kao ova manja sa slike ne smem da tvrdim.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Imam einholov ručni cirkular, bio je dobar dok mi nije pao sa stola. Prije pada sam ga jedva mogao namjestiti da reže pod kutem kojim želim a sad nikako.

Einhelov firung koji sam dobio na poklon, njime odrezati nešto pod kutem koji mi je potreban je nemoguća misija, ako se oslonim na originalne oznake na stroju.

Tko želi precizan stroj za precizan stolarski, ne zidarski posao, taj treba bježati od alata u toj klasi.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

BOLJE SKUP NEGO JEFTIN I BESKORISTAN ALAT.
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Ne znam ljudi sta da radim sada,prakticno me uplasiste,potreban mi je neki hobi cirkular,sad da odem kod metalo strugara da mi pravi nesto manje,ili da kupim neki gotov,opet je prisutan einhelov alat...?neznam,ili da kupim rucni cirkular pa da picim postolje za njega?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Generalno prica se svodi na: kolko para imas/mozes da das za alat.
Ja sam u odredjenom trenutku imao dovoljno, pa sam mogao da platim "bezobrazno" skup i isto toliko kvaliteatan alat (za pomenuti Festo rucni cirkular sam u jesen 2002 dao 1000DEM, sto je tad bila besmisleno visoka cifra, a ipak i dan danas tvrdim da vredi svaki pfening, al to je bilp pitanje zadovoljstva: neko kupuje kokain, neko kupuje alat :) ).
Posto pretpostavljam da ne raspolazes sa preteranom kolicinom para (da raspolazes samo bi se hvalio kao ja :), a ne bi pitao sta da radis), moja preporuka bi ti bila neka Makita. Ne kosta tako surovo kao Festo, a jako je kvalitetna. Sto mozes da napravis i sam, uz malo domisljatosti, puno truda, i puno volje.
Last edited by mbole on 17 Nov 2007 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Isto tako možeš da kupiš zeleni bosch. Hobi alat koji se može koristiti i za povremene profesionalne poslove.

A što se tiče stolnog cirkulara, ja kad sam počinjao sa poslom trebao sam mnogo alata za kojeg nisam imao novac, tako da sam bio prisiljen kupiti ono što sam mogao. Danas su hvala bogu malo bolja vremene tako da sam već veći dio nekvalitetnih kineskih proizvoda zamjenio profi alatom ili nekim iz zelene bosch serije (ako ga ne koristim svakodnevno).

Å to sam htio reći:
Stolni cirkular einhel koji još uvijek koristim radi sasvim pristojno, istina je da ga ne možeš stisnut, da moraš baciti njegovu originalnu šajbu i kupiti nešto kvalitetnije, i da sam ga nadogradio kako bih mogao kroz njega gurati i dake većih dimenzija. Uz malo pažnje da se njime raditi. Za hobi potrebe je i einhel, dobar ako čovjek nema dovoljno para da kupi nešto bolje. U svakom slučaju će otpiliti bolje nego na ruku.
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

Da znate!Od ova dva poslednja odgovora malo sam se i odlucio,mozda nemam trenutno za makitu ili neki drugi,ali mislim da u ovom trenutku ce mi zavrsiti i ovaj einhel,kad uzmem zalet i dodjem do nesto para bice i neceg boljeg...
Hvala puno na pomoci!
Post Reply