Stari namještaj, crvi, kit, boja?

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
bdeb
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 20 Jun 2021 18:27
Location: Zagreb, HR

Stari namještaj, crvi, kit, boja?

Post by bdeb »

Poštovani stolari,

Moja majka, žena od 75 godina, našla nekog majstora stolara, ali izgleda da lik nije baš majstor nego "majstor".

Mislim, ima radionicu i to, ali ...

Dakle, vitrina, stol i stolice cca 1920 godine.

Napali crvi, manje ili više.

Nakon 5 mjeseci ništa nije još gotovo ali je lik poslao slike.

Rupe od crva je popunio kitom (za drvo?) koji je bijele boje i rekao da to tako mora biti.

Onda je majka protestirala, pa je to kao prebojao.

Nisam vidio uživo, ali na slici ne izgleda dobro.

Sva je odavno fino naplatio, i to ne baš malo (čini mi se, nisam majstor).

Sad, jel' to ima smisla da je htio vratiti starinski namještaj koji izgleda kao bubamara sa bijelim točkama?

Hvala na mišljenju, kamo sreće da griješim.

Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da je dobro, nije.
Da li je ista dobro uradio, nemamo predstavu.
Prvo pitanje je da li su bube zive i dalje
User avatar
bdeb
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 20 Jun 2021 18:27
Location: Zagreb, HR

Post by bdeb »

Hvala na komentaru.

Ne znam što je s bubama.

Ne znam kako to provjeriti.

Lik izbjegava pozive.

Nije ni u radionici, nego "na terenu".

Prije par mjeseci je sve htio vratiti, jer da je gotovo.

Sad kaže da nije još gotovo.

I stalno oteže s vraćanjem.

Pa, pitao sam ovdje da znam je li ja moram njega negdje sačekati, pa da vrati i namještaj i pare, pa da dam nekom majstoru koji to može spasiti (što još ne znam, za sada se tek raspitujem je li ovaj to bespovratno uništio, ili se ipak može nekako popraviti -- tko to zna, naravno).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sto se buba tice, one se cuju kako grizu drvo, ali mora biti tiho u prostoru. Ja sam jedne godine na odmoru morao izbaciti komodu napolje, nisam mogao to da slusam po celu noc.
Sto se tice gita i bajca, to je manje ili vise resivo, a sto se tice koriscenog zastitnog premaza, o tome nam nedostaju informacije
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre... pritanje je sta je musterija (odnosno tvoja majka ovom slucaju) htela?
Restauraciju starog namestaja (sto je potpuno drugi par rukava), ili "da se sredi". Totalno razlicite stvari,
U oba slucaja, nejavljanje na telefon je jednostavno bezobrazluk.

Restauracija je jako ozbiljan posao, gde spodrazumeva da se sto je moguc emanje toga promeni na originalnom komadu. To kosta otrovno. Posto zahteva izuzetno puno znanja i vrhunski ajstorski rad.

Da se sredi... sasvim druga prica, ako je noga najedena crvima, zamenis je i kraj (sto je mnoooooogo jednostavnije nego srediti staru).

Tako da ko sto marica napisa... treba detaljnijih informacija
User avatar
bdeb
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 20 Jun 2021 18:27
Location: Zagreb, HR

Post by bdeb »

Hvala na odgovorima.

Ovo je starinski stilski namještaj kojega je trebalo da se sredi.

To su stol + stolice, kredenc/ormar, pisaći stol, veliki kredenc, servan, fotelje.

Poticaj je bio kad smo vidjeli "piljevinu" ispod stola, na stolici.

Ono, izvučem stolicu da sjednem, a na tapeciranom dijelu "piljevina".

Pogledali, kad s donje strane rupe od crva.

Ali samo s jedne strane stola, recimo 1/6 kruga. Drugdje u redu.

Onda ispod velikog kredenca/ormara (rub kojega je na slici) majka našla lešinu crva, valjda se prejeo. :-)

S gornje strane, onaj rub je isto imao rupe.

I nađe majstora tu blizu, strogi centar Zagreba.

Ali avaj, mlad momak, koji tvrdi da je naučio od starog gazde koji je umro ili se umirovio (ne znam točno).

I uzme on i stol i ormar i stolice i pare za sve, da se sredi.

Poslije zvao da će premazati lakom, majka reče da ne želi.

Samo da se popravi, da crvi dalje ne grizu to drvo.

Kad dođe vrijeme za pravu restauraciju, to će koštati, ali će biti i pravi majstor.

Ovo je kao generalka na autu, da još neko vrijeme dobro vozi.

Ali nije prava restauracija gdje ga rastave do zadnjeg šarafa i onda sve popravljaju ili stavljaju novo.

Budući da je stilski, sigurno ovaj majstor ne može zamijeniti nogu, a da nešto valja.

Tako da to sigurno nije bilo u pitanju.

Ništa, spasimo što se da, prijavimo ga gdje se može, pa ćemo vidjeti kakva je šteta i kako je popraviti.

Hvala svima još jednom na odgovorima.

Doista nije lako naći dobrog majstora, čini mi se.
Last edited by bdeb on 22 Jun 2021 00:12, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod takvog namestaja, ako zaista vredi (a to je uvek pitanje, ima jako puno liseg, i jeftinog namestaja za koji vlasnici misle da je vrhunski, a bio je fuseraj i na pocetku) ne postoji opcija sredjivanje da se premosti, pa onda restauracija.

Sredjivanjem se izgubi jako puno vrednosti, i izgubi mogucnost da se kasnije izvrsi restauracija. Prilikom restauracije se nikako ne rastura ono sto ne mora, posto to dodatno ostecuje komad namestaja, a zamena delova se drzi na minimumu.

Sad, sta je tu je.

Jedini jeftin nacin za resavanje problema zizaka, i drugih drvojedaca je lomaca. Postoji samo jos jedan metod za resavanje tog problema, koji je vrlo skup. Dugotrajnim drzanjem u komori, u atmosferi bez kiseonika crvi se pobioju.

Opet sta je tu je, najverovatnije da ova intervencija nije resila ni ovaj problem.
User avatar
bdeb
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 20 Jun 2021 18:27
Location: Zagreb, HR

Post by bdeb »

Po mojem saznanju, otkuda je došao 1920tih, a u ovom stanu od polovice 1980tih, nikako nije bio fušeraj na početku. :-)

Majstor je napravio svoju verziju komore, al' tako da je -- navodno -- sve pokrio najlonom i polijepio po podu, pa mu je to bila "gasna komora za crve i stuff". :-)

Nije bila atmosfera bez kiseonika nego nekakav otrovni plin.

Pa je s donje strane ostavio rupe da crvi ispužu.

Kao neka odstupnica, koridor za povlačenje crva i buba iz drveta, što li.

I to kasnije nije zatvorio kitom, nego ostavio otvoreno (zadnji puta kada smo to vidjeli uživo).

Koliko je ta "komora" bila nepropusna ne znam.

Ne znam ni je li to stvarno napravio.

Al' kako je druge rupe sredio bijelim kitom, i rekao da je to u redu, onda malo puno sumnjam u sve ovo prethodno rečeno.

Nemamo iluzije da je problem ostao, to je sigurno, no sad se nadamo da šteta nije nepopravljiva.

I da u gradu postoji suvisli majstor koji zna to napraviti.

A s ovim ćemo se još obračunati.

Legalno, naravno.
Post Reply