Nosivost i opterecenje - predlozi dobrodosli.

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Nosivost i opterecenje - predlozi dobrodosli.

Post by pebas »

Pozdrav.

Napravio bih garnituru za terasu od stafli 5x8, sveo ih na 4.5x7.5 mozda na kraju, to je neka ideja. E sad me brinu ta opterecenja malo, sedalna odozgo i kad se rukom nasloni, i bocna kad se ledjima nasloni.

Voleo bih da zadrzim konstrukciju tako jednostavnu bez dodatnih nogara, nekih podupiraca itd.

Evo slike kako bi to trebalo okvirno da izgleda i sta me brine. Duzina najduzih poprecnih stafli je 180cm.

Image
Last edited by pebas on 11 Jun 2021 17:26, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre sve horizontale okreni "na kant".

Ovde gde si nacrtao, nema opterecenja odozgo, ima ga "sprat nize" gde se kaci sedalni deo.
Posto je opterecenje sa strane uvek manje, a i 5 cm je vise nego dovoljno debelo i za 120-kilasa....

8cm na kant ce istrpeti jako veliko opterecenej sto se same grede tice (greda u konstrukcijskom smislu).

Mnogo je vece pitanje kakve spojeve planiras, posto su oni ti koji su kriticni u ovakvoj konstrukciji.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Post by pebas »

Pa mislio sam sarafima za drvo da spojim sve. Na "ravno" da busim kroz grede. Mada mogu da uzmem i onaj sablon za uglove pa sa njim pod uglom da sarafim od ispod, lepse je tako ali nisam siguran imam li vremena za to.
Sta je preporuka tu u smislu izdrzljivosti/nosivosti?

Ima li u gradjarama greda 8x8 ili 6x6 u Novom Sadu? Mislim da bi kad bi ucetvrtastio grede bilo najlepse, ujednacenije. Vidim 10x10 ima ali pretesko bi sve to bilo onda mislim. Jer mozda cu i ugao dodati, jos skiciram sve.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cetvrtasti elementi ce izgledati jako nezgrapni, a realno nisu potrebni zbog nosenja. Talpe 5x20 su sasvim dovoljne. Sad, preporuka je da nikako ne spajas na srafove, to je uvek jako losa veza, koja ce u ovom slucaju puci kad tad. Recimo, u spoju prednje horizontale sa vertikalom, jer umesto da element nosi celim profilom, on ce nositi samo sa onoliko visine koliko ima inad prvog srafa. Idealni uslovi za lom.

Mnogo je pametnije napraviti spojeve kako treba, ecimo na cep i rupu, ili sedlo, ili kako god se tebi svidi, nekim od klasicnih spojeva, samo ne srafom.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

U najgorem slucaju bi mogao to da uradis sa po barem 2 tipla npr 18mm debljine. Naravno, cep i rupa ili neki od spojeva su na prvom mestu.
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Post by pebas »

Pa ako bih se odlucio na cep i rupu, a imam burgiju na kombinirki da li bi mogao sa onom cetvrtastom burgijom da ubrzam izradu tih spojeva? Mislim isplati li se uopste investirati u te burgije za cetvrtaste rupe?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Cetvrtasta burgija ide na posebnu masinu.

Mozes da kupis slic burgiju za svoju kombinirku(Fi 14mm levu) i radis plivajuci cep(odlican je za nosivost kao i za pocetnike)

https://slidetodoc.com/konstrukcijski-s ... i-spoj-ep/
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ako kupis gredice na gradjari, racunaj da ce vrlo verovatno i da se malo pokrive/vitopere, posto mislim da je mala mogucnost da na takvim mestima kupis suvo drvo. Srafove nemoj - probaj da zamislis da si napravio, i da sedis na klupici - i izdumaj gde su opterecenja, odnosno koji delovi konstrukcije nose opterecenja. Na 180 cm imaces sigurno i neko ugibanje na sredini, tako da mozda valja porazmisliti i o nekom ojacanju konstrukcije oko sredine, tipa da ipak ima i treca nozica / sve skupa 6kom.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

DrBouz, probaj da zamislis pod na kome stoji 6 nogu. To gotovo da ni teoretski nije moguce a da nema klackanja i sl.
Na krivom podu i 4 noge umeju da budu problem.
Ojacanje bi imalo smisla kao jedna ili dve vertikale izmedju naslona i one ispod koja nosi sedeci deo, da njih dve podele to opterecenje, a prednja da ima vecu visinu (12cm ili vise).
pebas
Majstor početnik
Posts: 149
Joined: 15 Jul 2017 13:12
Location: Novi Sad

Post by pebas »

Uvek mi iskomplikujete planove. :tummenupp:

Ajde probacu sa cep rupa sistemom onda. Za rupe cu lako praviti sa slic burgijom i to mi je jasno kako i sta. A koji je najbolji nacin da radim cepove?

Ovo je krajnji izgled:

Image

I ovo su dimenzije:

Image

Dodao sam udubljenja na sedecim gredama pa cu tu postaviti sedalne daske/gredice, 2cm x 2cm su udubljenja. Naravno na sve to ce ici neki sundjeri, jastuci itd. To je plan.

Sta onda, da li trebaju ojacanja negde ili ne trebaju na kraju? ::neznam:: :)

Eto predlozi su i dalje dobrodosli.
Last edited by pebas on 16 Jun 2021 13:45, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

E ovo je kako treba :)

p.s. jedino na onu zadnju od 180 ubaci vertikalu do poda na pola razmaka i to je to.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cepove... pa rucnom testerom, kako bi inace :)

Sal n astranu... niko ti ne brani da napravis plivajuci cep, to jest, dve rupe i posean komad koji je cep. Ako ti je tako zgodnije.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Maricaivica - kakav si covek. -a taman sam hteo da otvorim temu da pitam - e, a kako iznivelisete sto/stolicu/bilosta sto ima 4+ nogica - ono, da li ima neka nepogresiva topla voda, tipa vaservaga/visak kanap, ili moramo da nabavimo laserske merace/sekace, plazma-guns i slicne akrobacije :)
*sad kad si rekao - pa moze te srednje da napravi krace za par mm - i onda opterecenje to spusti taman na pod :) (da ne bude zabune, licno sam sklon bas ovakvim resenjima, uvek pre nego da picanim i pod, i ono na podu, mada, u ovakvom svetu, nisam siguran da bi se iko ko me poslusa 'leba najeo).
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

To jeste pametno resenje ali cesto pod zna da iznenadi i za vise od tih par mm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko mi prvi prijavi ravan pod, i zidove u vinklu... gajba :)

PS
Rade se ne racuna :)
Post Reply