Nastavak za stupnu bušilicu za kvadratne rupe

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Nastavak za stupnu bušilicu za kvadratne rupe

Post by Damir 66 »

https://www.alatimilic.hr/shop/razno/Na ... e-Busilice

Da li se isplati kupiti ovako nešto?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Glavni problem tog adaptera je ono na sta se montira, stubna busilica. Sile koje su potrebne za cetvrtastu burgiju su prilicno velike, posto prakticno guras u dasku ravno dleto, sirine obima cetvrtaste rupe. I to je glavni kurskus, vecina jeftinijih stubnih busilica na duze styaze ne moze da podnese tolike sile, posto su im mehanizmi dimenzionisani za daleko manje. Ako se ogranicis na malu cetvrtastu burgiju, to jos moze da prodje, za povremenu (citaj sto redju) up[otrebu, na srednje tvrdom drvetu. Recimo da je 8mm neki maksimum. No sve te uske burgije imaju svoje probleme, i mada na kraju zavrsis posao, sve je to besmisleno.

Sad, kad dodas i cenu, otrilike si na pola puta do ozbiljne masine namenjene cetvrtastim burgijama.

NEgo, meni nikako nije jasno zasto vecina bezi od sablona za glodalicu, i spiralnog glodala, sto je za mnoge stvari efikasniji, i jeftiniji izbor.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I ja sam razmisljao o silama koje treba da istrpi stubna busilica, iako nije potpuno tacna tvrdnja da su sile kao da guras dleto u dasku.
Pre samog dleta tuda je prosla spiralna burgije i dobrim delom olaksala posao dletu.
E sad, koliko kosta ozbiljna masina za ovu namenu? I tu si me malo zbunio sa polovinom cifre
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nije preterano ozbiljna, ali za 300 eura moze da se nadje masina koja ima poprilicno jaku zupcastu letvu, i motor koji vise nego odradjuje posao za burgije do 13mm. Reciomo Bernardo (koga inace ne volim, al ajd, ovo je posebna prica) je 295 eura u Austriji, tj dostupan kod komsija za maloo vise para.

https://www.bernardo.at/en/holz/holzbea ... -12-p.html

Sile su potpuno jednake kao kada guras dleto u dasku, na recimo 2mm od ivice. Jedina olaksica je sto dve strane idu poduzno uz vlakna, ali sve je to poprilicno visoko. Zato su i poluge na tim specijalizovanim masinama dugacke. Ni jedna jeftina stubna busilica, nema potrebne povrsine zahvatanja na zupcanicima. A lomljenje zupcanika, ili jos gore kosuljice pinole, je kvar koji se popravlja samo uz ozbiljnu masinsku radionicu.

E sad, takvu masinu je mnogo prostije napraviti nego stiubnu busilicu, i to bez mnogo novca, al mislim da to sad nije tema. Delova za to na sve strane, i nisu skupi.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Tako sam i mislio, ali reko da pitam.A što se tiče glodalice, ne bježim od nje ali mi je muka vaditi iz stola pa ju onda vraćati.Zapravo imam dvije glodalice, ta druga je Iskra, stara 35g. i dobro me služila ali onda najedamput nisam mogao izvaditi glodalo iz stezne čahure pa sam ju morao zagrijati da otpusti.Promijenio sam čahuru ali opet ista stvar, tako da ću se i dalje morati zajebavati sa jednom glodalicom.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR wrote:...
E sad, takvu masinu je mnogo prostije napraviti nego stiubnu busilicu, i to bez mnogo novca, al mislim da to sad nije tema. Delova za to na sve strane, i nisu skupi.
Sta bi koristio a da trpi takve sile?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Linearne sipke, i zupcastu letvu. Sa obzirom da je hod relativno kratak, ne treba puno materijala, pa i ako je skup, na kraju ne ispadne preterana suma.

Recimo, zupcasta letva 30x30, M 3 0.5 metara (kod ovih kod kojih gledam, nema krace) 3500 dinara.
Zupcanik M3, 15 zuba (Sto manje zuba, to bolje, posto je prenosni odnos poluge za spustanje veci) 800 dinara.
1m sipke precnika 20mm, 14 eura, tj recimo 1600 dinara.
4 oslonca 12 eura, ajd 1500 dinara.
4 lezaja, tip LKBA, 40 eura, 4800 dinara.

Ostatak motor na koji direktno moze da se montira futer, ili neki od kineskih futera za bazom, jedan zupcanik za klinasti kajs, dva tocka za kapiju sa V urezom i recimo dva matra sajle za kontrateg. Konstrukcija zelog zezanja od celicnih profila, a mehanizmi od Alu profile, mada to nije najsretnija kombinacija, al ajd, valjda nece da stoji u vlazi.

Za 250 eura se zbrcka masina koja bi radila bolje od jeftine fabricke. Ako se ne racuna rad, sto je nekima problem, a nekima ne. Ako hobista pravi za sebe, sasvim OK.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da, pomislio sam na zupcastu letvu i linearne vodjice ali nisam razmisljao o malim duzinama, pa mi je delovalo preskupo.
Dve sipke od 20mm je suvise tanko za dobru stubnu, valjalo bi ici na deblje ili na 4 komada.
Generalno, stvarno bi moglo za male pare da se smucka nesto krajnje upotrebljivo
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dve sipke 20 su vise nego dovoljne, pogotovo sto mozes da im napravis oslonac i u sredini, na pola raspona. Horizontalno rastojanje od stuba do burgije je relativno malo, pa vertikalno rastojanje izmedju dva klizna oslonca moze da bude duplo vece, ili cak i viise od toga, sa malo vecom potrosnjom sipki. Automatski momenat delis sa dva, a jos ga i prenosis na cetiri oslonca umesto jednog. Prakticno u svakom lezaju ces imati 1/8 sile (a moze i manje) sa vrha burgije.

Po gornjem predlogu, raspon sipke 20 bi bio samo 250mm izmedju oslonaca, vise nego dovoljno da se prenese 1/8 opterecenja bez uvijanja.

Na kraju, posto pricamo o metar, ili metar ipo sipke i cetiri lezaja, prelazak na precnik od 30, kosta citavih 40 eura. A onda nema brige o savijanju.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Damir 66 wrote:Tako sam i mislio, ali reko da pitam.A što se tiče glodalice, ne bježim od nje ali mi je muka vaditi iz stola pa ju onda vraćati.Zapravo imam dvije glodalice, ta druga je Iskra, stara 35g. i dobro me služila ali onda najedamput nisam mogao izvaditi glodalo iz stezne čahure pa sam ju morao zagrijati da otpusti.Promijenio sam čahuru ali opet ista stvar, tako da ću se i dalje morati zajebavati sa jednom glodalicom.
Glodalica je najuniverzalniji alat u stolarskoj radionici. Imati samo jednu glodalicu je "neozbiljno i neodgovorno" ;:skratta: Trenutno ih imam sedam. Jedna je samo za frezanje dosjeda za leđa ormara, druga je samo za bušenje rupa za police, treća je samo za frezanje rubne trake nakon kantiranja, četvrta na sebi stalno ima kopirno glodalo duljine 50 mm sa lagerima gore i dole, peta na sebi stalno ima kopirno glodalo sa lagerom pri dršci, šesta je u stolu i sedma je univerzalna. Marke su Makita, Bosch, Hitachi, B&D, Triton.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Idem u off topic, posto vec pomenusmo zupcaste letve.

Slucajno sam natrcao na neke stare patente za stegu za teazgu, i natrcim na jedan zanimljiv mehanizam za stegu koja bi bila brzo otpustajuca. Jos gore, ukapiram da bi mehanizam mogao da se relativno prosto imporvizuje sa dva parcica zupcaste letve, od po 7-8 cm.

A sa obzirom da je brzootpustajuca, nema potrebe ni za skupim vretenom, pa posao zavrsava obicna navojna sipka recimo M20, sa jos jeftinijom maticom.

Resenje prosto ko pasulj, maltene genijalno, mnogo cvrsce i lakse za pravljenje od svih brza stega skarabudzevina, ali niko od ovih sto vrcaju sa resenjima na YT nema dovoljno mozga da vrti kroz stare patente, i da skuplja ideje. Samo prepisuju jedni od driugih.


Da nisam pre neki dan kupio poprilicno skupu stegu za novu tezgu, u novom radnom prostoru, verovatno bi krenuo tim pravcem. A i proglasili bi me za ekscentricnog pronalazaca. ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

BILJEŽNIK wrote:
Damir 66 wrote:Tako sam i mislio, ali reko da pitam.A što se tiče glodalice, ne bježim od nje ali mi je muka vaditi iz stola pa ju onda vraćati.Zapravo imam dvije glodalice, ta druga je Iskra, stara 35g. i dobro me služila ali onda najedamput nisam mogao izvaditi glodalo iz stezne čahure pa sam ju morao zagrijati da otpusti.Promijenio sam čahuru ali opet ista stvar, tako da ću se i dalje morati zajebavati sa jednom glodalicom.
Glodalica je najuniverzalniji alat u stolarskoj radionici. Imati samo jednu glodalicu je "neozbiljno i neodgovorno" ;:skratta: Trenutno ih imam sedam. Jedna je samo za frezanje dosjeda za leđa ormara, druga je samo za bušenje rupa za police, treća je samo za frezanje rubne trake nakon kantiranja, četvrta na sebi stalno ima kopirno glodalo duljine 50 mm sa lagerima gore i dole, peta na sebi stalno ima kopirno glodalo sa lagerom pri dršci, šesta je u stolu i sedma je univerzalna. Marke su Makita, Bosch, Hitachi, B&D, Triton.
Sad, ne znam da li si hteo da odgovaras u ovoj temi, ili nekohj drugoj, ali se apsolutno slazem sa tobom. 4 glodalice, i planiram No5, sa time da planiram i neglodalicu koja ce da glodje za sto, pa to moze da se racuna i kao No6.. Za sada Makita i DW.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

BR wrote:
BILJEŽNIK wrote:
Damir 66 wrote:Tako sam i mislio, ali reko da pitam.A što se tiče glodalice, ne bježim od nje ali mi je muka vaditi iz stola pa ju onda vraćati.Zapravo imam dvije glodalice, ta druga je Iskra, stara 35g. i dobro me služila ali onda najedamput nisam mogao izvaditi glodalo iz stezne čahure pa sam ju morao zagrijati da otpusti.Promijenio sam čahuru ali opet ista stvar, tako da ću se i dalje morati zajebavati sa jednom glodalicom.
Glodalica je najuniverzalniji alat u stolarskoj radionici. Imati samo jednu glodalicu je "neozbiljno i neodgovorno" ;:skratta: Trenutno ih imam sedam. Jedna je samo za frezanje dosjeda za leđa ormara, druga je samo za bušenje rupa za police, treća je samo za frezanje rubne trake nakon kantiranja, četvrta na sebi stalno ima kopirno glodalo duljine 50 mm sa lagerima gore i dole, peta na sebi stalno ima kopirno glodalo sa lagerom pri dršci, šesta je u stolu i sedma je univerzalna. Marke su Makita, Bosch, Hitachi, B&D, Triton.
Sad, ne znam da li si hteo da odgovaras u ovoj temi, ili nekohj drugoj, ali se apsolutno slazem sa tobom. 4 glodalice, i planiram No5, sa time da planiram i neglodalicu koja ce da glodje za sto, pa to moze da se racuna i kao No6.. Za sada Makita i DW.
Spomenuo si jednom da ćes da uradis jedan uporedni test frezera.
Čini mi se da je bilo Makita ws ???? ( drugu marku nisam zapamtio ).
Da se nadamo jos uvek ili da zaboravimo? :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako mislis na mene, marka je DW. I napisao sam nesto kratko na forumu u nekoj tem,i, pa posto nije bilo vise pitanja, a DW mi je konstantno namontiran na Woodratu, nisam isao u detalje. Ali ako ima imnteresovanja, zasto da ne.

Ukratko, osim za neke specificne namene (kao sto je ova za sta sam uzeo De Walt 625) ne bih razmisljao ni trenutka izmedju ta dva, i uzeo bi Makitu. Pogotovu ako neko hoce da radi iz ruke.

Ima materijala za jako puno pisanja, pocevsi od tog uporednog testa, preko Wood Rata, ali ce sacekati dok ne zavrsim novi radni prostor. Minimalan je, ali ce mi omoguciti da rascistim krs, i slima kako treba to sto radim, a trebalo bi da bude i videa.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Odvlačimo temu na pogresnu stranu, evo samo jos ovo...

Bilo bi interesantno da se pročita...

Evo, imam i jedan predlog.
Imam i ja dva frezera iz te klase po snazi pa predlazem da ti poverim i onda da to bude test 4 mašine ako si raspolozen da uradiš.
Jedna je:
-Festool OF 2200 EB-Set
A duga je:
-VIRUTEX FRE317VD
Virutex je vise namenska mašina ali ok .... Radi i kao obicna glodalica.
Post Reply