Brza pitanja

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Brza pitanja

Post by Alvi »

Da ne bih za svaku sitnicu otvarao novu temu, rešio sam da otvorim ovu gde ću da pitam za neke sitnice koje mi padnu na pamet. Bolje i jednom da upitam i ispadnem i glup, nego da to ostanem.

Da krenem.
Imam problem sa dvonavojnom ili trio maticom. Uzeo sam m8 i m10. Za m8, onaj spoljni deo bez navoja je oko 10.5mm ili nešto manje, a sa navojem 13mm. Izbušim rupu u čamovini sa desetkom, ali imam problem da uvrnem ravno. Kada je samo malo uguram koliko mogu rukom i krenem da zavrćem imbusom, ode mi u stranu, nekad krene da ukopava novi put. Malo bolji rezultat je ako sa druge strane stavim šraf sa širom podloškom pa navrnem maticu na šraf, bar da uhvatim neki pravac, ali tako rukom mogu da zavrnem samo par milimetara.

Za m10 sam izbušio rupu od 12 i nisam došao ni do pola, puče daska. Bilo je sa strane možda oko 2cm mesa. Inače i osmica cvili dok je zavijam. 10-ka je oko 12-13 bez navoja a sa navojem oko 15mm.

Dakle, ima li neki jednostavan način da je zašrafim pravo, u čemu grešim?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nista rukom pocetak.
Imbus u srafilicu... zanisanis, pritisnes i nema zaustavljanja.

Namazi spoljasnji navoj sapunom ili voskom
1mm razlike u precniku je preveliko za 10-ku (rupa 12, stablo 13, najverovatnije ustvari 12.7 tj 1/2")
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala. Mislim da nemam tih bitova za imbus, pogledaću. Malopre sam sa jedne strane stavio duži šraf, koliko je mogao da uđe u maticu a sa druge polako zavrtao maticu imbusem a šraf potezao kako bi ostao u sredini. I dalje nije pravo ali bolji je pravac nego do sad.

Ako sam razumeo, za desetku bih morao da bušim rupu od 13mm?

Čini mi se jednostavnijim da koristim matice sa kandžama, T-matice, unit ili kako ih već zovu, one što se ukucavaju. Sa jedne strane je ovlaš zabije a sa druge zateže pomoću šrafa i šire podloške dok god ne uđe do kraja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako se igras sa navojnim vretenom... privij obicnu kontramaticu da bi drzala pravac navojnoj sipci. Sam navoj ne moze, "landara".

Jedna od varijanti, kad nemas imbus bit, je upravo sa navojnom sipkom, i kontramaticom. Navojna sipka da je recimo 15-tak cm, da mozes lepo da "zanisanis" pravac.
Kontramaticu stegnes sa trio maticom, a drugi kraj navojne sipke uhvatis u futer srafilice.
Kad zavijes, samo otpustis kontramaticu.

I da... nisu sve trio matice iste. Ima ih koje su kvalitetnije uradjene, sa "ostrijim" navojima, glatkim pocetkom spoljasnjeg navoja i preciznijim telom.

T matica, nema istu namenu, tacnije ona moze da trpi opterecenje samo u jednom smeru.
Nije ni trio "svemoguc" kada ga cupas, ali ipak moze da istrpi dosta.
Naravno trio je i znacajno manji.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Nijedna šrafilica mi nije kod kuće sad, pa da pokušam. Tek za nekoliko dana.

Mislim da bi mi T-matice i bile ok pošto pokušavam da napravim neku stegu. Kopao sam rupe i za obične matice ali rekoh da probam nešto novo, mislio sam da će biti brže i lakše.

Drugo pitanje, isplati li se sredjivati ovo rende?

Image
Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa ogranicenjem, posto nesto tu ne stima, uz dosta truda moze da se napravi Scrub, tj rende za grubu obradu, i suzavanje dasaka. Za nesto ozbiljnije nije.

Sto se trio matica tice, moje iskustvo, mora da se napravi sablon da bi se uvrnule ravno, ili ih uvrtati sa rucnom busilicom na lakat, tj racnom, ili da se uvrcu na stubnoj busilici. Iz ruke klucem, vrlo cesto pobegnu iz pravca. A zahtevaju i poprilicni momenat.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

T matica ima i svojih prednosti, posto rasporedjuje silu na vecu povrsinu.
Pogotovu ako ide u meko drvo.

Mozes da probas jos jedan trik, posto vec radis "rucno"...

Na navojnu sipku postavi trio i stegni kontramaticu.
provuci kroz rupu, i sa druge strane stavi debelu skiroku podlosku, i privij drugu maticu. Ta druga matica ne treba da bude mnogo stegnuta, tek koliko da drzi pravac.

Sad sa dva kljuca... jednim drzis ovu maticu koja je sa druge strane da bude uvek u istom polozaju, a drugim okreces kontramaticu.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Onda rende ne diram, mnogo muke ni oko čega.

Dobra ideja, pokušaću. Imam i duži šraf sa OK glavom, mogu i s njim.
Gledam kako Ameri rade, pošto izgleda nemaju ovakve matice već neke bez glave, pa im je najlakše da zavrnu pomoću stubne.
Gde god da se okrenem, fali mi stubna.

Br, nešto ovako?
https://youtu.be/PkLYRWnKs80

Merio sam stablo desetke, ima 12.5mm Znači, trebalo bi da koristim neku veću burgiju, 13...
Last edited by Alvi on 03 Jun 2021 20:53, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da tako. MOje iskustvo je samo siri jig, da lakse stoji ravno, i vezes ga stegom da se ne mrda.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Probao sam sistem sa jednom maticom ispod i kontramaticom gore ali sam morao obe da zavrćem istovremeno jer ona dole olabavi ako je samo držim. Prva je ispala ok, a druga oko koje sam više pazio mi je više pobegla u stranu.
Ali neću više da se bakćem s tim, do sledeće prilike.

Valjci za tračnu brusilicu, kako najjednostavnije da ih napravim da brusna traka ne beži a da ne budu konveksni, da ostanu ravni?
Mislio sam da dodam unutrašnju gumu od bicikla i eventualno da napravim da se na jednom valjku obe strane naizmenično zatežu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Alvi wrote:Valjci za tračnu brusilicu, kako najjednostavnije da ih napravim da brusna traka ne beži a da ne budu konveksni, da ostanu ravni?
Mislio sam da dodam unutrašnju gumu od bicikla i eventualno da napravim da se na jednom valjku obe strane naizmenično zatežu.
Nemoguca misija u maloj radionici. Da bi se traka vodila ravno, barem jedan valjak mora da bude ispupcen.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Image
Image

Ovaj noz iza lista bi trebalo da bude tacno iznad lista? Ovde je pomeren par milimetara celim duzinom, mada mi se cini i da je iskrivljen malo pri vrhu.
Mislio sam da ubacim dve podloske pa da izjednacim ako mogu, mada nije mi jasno zasto vec nije namesten kako treba i sta se tu desilo.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Skini tu testeru, cini mi se da je dodata neka podloska, koja ga za toliko i pomeri
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Nema podloške, nešto tu nije bilo original..


Elem, listam oglase da vidim čega sve ima i naletim na https://m.kupujemprodajem.com/alati-i-o ... 0140011387

Kako ovo funkcioniše? Stavi se umetak sa osovinom pa se nakači bušilica? Kako se onda drži pravac?
I kad je Bosch bio žut? Ne uspevam da nađem njihove alate u žutoj boji a ovo izgleda staro.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Brza pitanja

Post by maricaiivica »

To je pocetak '70.
Skine se futer i stegne tamo gde je on ubacio onu osovinu
Post Reply