Brza pitanja

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Aha, razumem sad, hvala.

Deluje da ima lepu dužinu
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Koja je poenta postojanja regulacije brzine na jednoručnoj glodalici, kao što je Makita rt0700c?
Negde na forumu sam pročitao da se glodala manja od 1 inča teraju na maksimalnim brzinama, a te jednoručne i nisu za rad sa velikim glodalima. Sigurno mi je promaklo nešto.

Drugo pitanje, ima li neke bitne razlike između Makite 3709 i Makite M3700? Vidim da su iste specifikacije, slična je i cena...

Treće, da li bi smetalo motoru ugaone brusilice, koja ima fiksni broj obrtaja da se spolja ubaci potenciometar? Tj. napravila bi se kutija/utičnica na koju bi se prikačio ovakav potenciometar
https://static5.gleanntronics.ie/eng_pm ... -327_8.jpg
pa da može za nuždu da posluži i kao polirka.
Isto pitanje i za rotacionu šlajfericu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Brza pitanja

Post by mbole »

Nije ni svaki materijal isti :)
Tom glodalicom mozes da obradujes i recimo plexi, ili neku drugu plastiku, ili alumunijum... ne samo drvo.

MT serija je generalno "slabija", otprilike kao zeleni bosko naspram plavog

Generalno... ne bi smetalo. Tako u sustini radi dobar broj jeftinijih uredjaja sa regulacijom brzine, samo sto je kod njih ta elektronikica spakovana u kuciste.
Sa druge strane, takve jednostavne regulacije rezultuju malim momentom na niskim brzinama, no za polirku to ne bi trebalo da bude problem.
Samo vodi racuna da je ne preopterecujes kada je na malim obrtajima.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Re: Brza pitanja

Post by Kole-Stolar »

Na ugaonoj brusilici to nece ici kako treba, polirke sa regulacijom obrtaja imaju maksimalno obicno oko 3 000 rpm dok recimo ugaone brusilice sa diskom od 230mm imaju oko 6 500 rpm i snagu oko 2 000w a za poliranje i nije da bas ne treba snage a ne smes je podici na maksimum od 6 500 obrtaja jer ce em brzo da susi sunder, razbacace pastu a i sunder ces unistiti jako brzo.
Za tu namenu mnogo bolje sluzi polirka od 40-50e kojoj je bas namena poliranje a ne secenje metala.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Ranije smo uzimali od komšije veliku Makitu sa potenciometrom kada smo polirali farove pa mi je palo na pamet da pitam pošto imam i malu brusilicu i ovaj regulator. Polirka mi je inače poslednja na listi želja.

Sad imam par pitanja oko elektricnog rendeta.

Image[/url]

Image[/url]

Image

Prvo oko ravnanja. Na jednom boku je prednja stopa skoro u ravni sa zadnjom dok kako se ide ka drugom boku, tako se povećava zazor. Kod usta je svuda zazor ali mislim da nigde nije više od pola milimetra do milimetar maksimalno.
Mislio sam da mašinu stavim na ravnu površinu pa guram bočno tako da samo prednja stopa klizi po šmirgli. Ako ima jednostavnijih opcija, slobodno.

Drugo je oko nameštanja noževa. Radio sam to tako što popustim ova 2 šrafa na sečivima toliko da ne mogu sami da skliznu a dovoljno da mogu da se pomeraju kad ih malo gurnem nečim. Onda okrenem mašinu naopako, kao što je na fotkama, jednom rukom držim za remenicu da se ne vrti a metalnim lenjirom pritiskam odgore da se noževi izjednače sa zadnjom stopom. Samo što mi treba vremena i par pokušaja dok to ne uspe, nekad se malo pomere kad dotežem šrafove, rekoh sigurno postoji jednostavniji način.

Treće, mogu li ovi noževi da se oštre šmirglom? Jedino vidim oznaku SKH na njima, ako to nešto znači.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Brza pitanja

Post by mbole »

Nozevi mogu da se ostre smirglom. Ovo su HSS nozevi.

Sto se tice stope... prvo rastavi sve, lako je moguce da negde ima nabijenog djubreta, pa ono ne dozvoljava da se stopa lepo poravna.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Brza pitanja

Post by BR »

Kao sto je rekao Bole, ti nozevi su od hss, i lepo se ostre kao i svaki drugi alat. A i oblikuju, sto je ogromna prednost.

Prednje kuciste ti je najverovatniije krivo. Nesto se ne seecam da je na njemu biilo dovoljno materijala za brusenje. moras da pogledas kako je ucvrsceno, i da tu ispravis gresku.

Sto se tiice stelovanja nozeva, tto se kod Makite ne radi na glavii. Uz svaku masinu je dolazio sablon za steovanje, noz se skiine, zajedno sa tim limcicem iza, postavi se vrh seciiva u pregib sablona, lim gurne napreed dok se ne nasloni na sam sablon, zavrnu srafovi, pa kad vratis noz na masnu sve tacno stoji. Koji je to model? mozda mozes da kupis sablon za relativno male pare, nekoliko stotina dinara kod uvoznika. Ili neko moze da ti premeeri originalni sablon, pa ga iskopiiras, posto tacnost od recimo pola milimetra nije kriticna.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Hvala na odgovorima. Bilo je đubreta, nisam verovao koliko ga je bilo u tako čvrsto zatvorenom prostoru ali to sam sredio i pre slikanja. Problem je bio u luftu između cevi stope i plastične cevi u koju ulazi stopa. Rešeno sa parčetom limenke koji sam stavio između, sad je zazor oko 1-2 desete samo u jednom malom delu na ustima cevi al s tim mogu da živim.
Još kad bih smislio kako da je stavim na sanke umesto glodalice uz neki jednostavan a precizan mehanizam za dizanje i spuštanje...
Nije Makita nego izgleda neki klon iz '98. Makitin model kome je najsličnija je N 1900B ili 1900B, ne znam tačan naziv. S tim što ne znam da li bi šablon odgovarao za ovu, video sam da ima više lufta kad se nož sa limčićem stavlja u valjak, milimetar ili više.
Ali dao si mi ideju kako da sa 2 ukrštene daščice rešim problem.

Pošto ja kupujem uglavnom polovne mašine koje sve izgleda imaju po neki problem, sledeća na redu je ubodna.
Papučice napred su povijene. Za ovu dole površinu se magnet lepi a ostatak okolo je aluminijum, pretpostavljam, jer magnet ne lepi. Ostaviti ovako i zalepiti parče ravnog špera ili nečeg ispod ili da savijam? Ako je neko pokušavao pa puklo, da se odmah manem ćorava posla

https://ibb.co/C7bm2qW
https://ibb.co/1qFm2Cr
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Brza pitanja

Post by mbole »

Ispravi plocu koja je od celika, a ovaj okolo deo od aluminijuma ostruzi malo ako viri u nekoj tacki preko celika. Ili poturi neki tanak limcic izmedju ploce i alu, koliko da ploca celom povrsinom minimalno viri iznad njega.
Sper bi ti oduzeo previse dubine reza.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Brza pitanja

Post by BR »

A mozes da zalepis i parrce tekstolita debelo milimetar ili dva..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Brza pitanja

Post by mbole »

Milimetar-dva debeo tekstolit je isuvise fleksibilan.
Moze.. ali preko ravne celicne ploce, kako bi se smanjilo trenje. Al za to je dosta i 0.5mm.
Ako je ploca kriva, i tekstolit ce biti kriv. Jedino da ga lepis nekim epoxijem bez pritiska...

Al jednostavnije je ispraviti celicnu plocu.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Brza pitanja

Post by Alvi »

Ubodna je sređena sa umetanjem 2 parčeta alu lima i nakon mnogo turpijanja i šmirglanja, stanjivanja. Kasnije sam video više ubodnih po oglasima sa povijenim papučicama, pa se pitam postoji li mogućnost da se nakon godina upotrebe one same poviju zbog tupih testerica i forsiranja kroz materijal? Ili je ipak samo do pritiskanja..

Još dva pitanja. Bio sam jednom kod čoveka koji se kao hobista bavi duborezom i svidelo mi se kako je napravio neke reljefe, kanjone. Pitam ga kako je to pravio, on kaže brusilicom. Zareže sa jedne strane, sa druge i tako iskopa kanal a posle ošmirgla i dodatno oblikuje. Nisam nikad video da neko diskom za metal seče drvo, pa se pitam koliko je to pametno što se bezbednosti tiče?

Drugo, kod ekscentričnih šlajferica, šta u praksi znači veći ili manji ekscentar? Pretpostavljam da sa većim brže ide a manji ostavlja finiju površinu?
Post Reply