Tigrokol ili sintelan lepak

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Tigrokol ili sintelan lepak

Post by saša »

Nisam siguran ali mislim da je ovaj deo foruma najprikladniji za ovo pitanje. Ukoliko nije pravo mestzo neka ovu temu administratori premeste na odgovarajuče mesto.
Dakle, kao što piše u naslovu pitanje je vezano za ova dva lepka koji su poprilično slični da ne kažem isti.
Interesuje me da li je nekom poznato čime treba "napasti" spoj dva komada metala koji su slepljeni ovim lepkovima da bi se isti razlepili i da li uopšte postoji takvo sredstvo?
Ili se možda ipak opredeliti za njeno veličanstvo, brusilicu?
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Organski rastvaraci, poput benzina i acetona ga rastvaraju, a mozda bi ti najlakse bilo grejanjem da ga "napadnes", ako postoji mogucnost. Temperatura od 60-70°C bi ga ucinila mekanim
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rastvara ga aceton, omeksava toplota. Ne oba u isto vreme, naravno.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ja sam bio ubeđen da aceton "razlepljuje" samo oho" lepak. Ovih dana krećem sa "napadima".
Hvala na odgovorima.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ako je iole neka površina u pitanju, grejanje će pre biti opcija nego rastvarači. Pošto ne znamo tačno šta razlepljuješ - ali možeš da probaš prvo neki jak rastvarač na ivici - da podbaciš žilet ili da zađeš skalperom ili zaoštrenom špaklicom ili tao nečim, i onda probaš tim po celoj dužini da ga fikneš, pa će onda moći možd dalje rastvaračem, pošto će ga kapilarnost na mestu malog razdvajanja srknuti tamo do mesta spoja, ili ako možeš da zagreješ, i naravno ako nije pretanko nešto pa neće da se krivi, a eventualno ti je bitan taj razlepljeni komad. Uglavnom, ako je dobro slepljeno, kapiram da će fen biti opcija (ako može).
*dodatak: ako nemaš aceton, a imaš nitrać - probaj njim, moguće da će ga i nitrać nagristi.
Last edited by drBouz on 12 May 2021 10:33, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da je problem kada su vece povrsine u piotanju, pogotovu kada su nedeformabilne, od metala. Jos jedna opcija je tanka igla i spric, pa ubrizgavas sto dublje u spoj. A po mom isksutvu, sve dok ne skines 99%, drzi kao mrtav rukom.

Inace, rastvara ga i benzin.. Al onda nekako ne ide toplota.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja bih krenuo od benzina, ali ne mazanjem, vec potapanjem celog komada na par sati. Naravno ako je izvodljivo zbog dimenzija.
Benzin je u tom slucaju zgodniji, posto sporije isparava.
Onda polako uz ivice, ziletom, da ga koliko toliko otvoris. Mozes i da zaglavis par zileta u spoj i onda ponovo pptopis....
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Rastvarac je obicno benzol i verujem da bi ga on brze rastvarao ali nisam siguran koliko ga je komplikovano nabaviti
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da ovo sto je Mbole rekao iznad - i moje razmisljanje je tu negde. Maricaiivica, svojevremeno (al bese davno, moguce da je danas drugacije) sam pokusao da nekako izbunarim taj rastvarac - i ne iskopah.
regularan tip skroz
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Pre nekoliko godina, kada mi je majstor pravio stolarsku mašinu ( o kojoj sam detaljno pisao na forumu) i kao razmernik za firung testere i dihta sam stavio onu metalnu sivu vinklu što se kupuje kod kineza sa kliznim uglom koju sam prethodno isekao po dužini i od jedne dobio dva "razmernika". Te delove vinkle sam zalepio na metalne delove tigrokolom ili sintelonovim lepkom. I to je služilo do sada...doduše služilo bi i dalje da sa godinama kod mene ne slabi vid i sve mi je teže da vidim crne podeoke na sivoj pozadini. Te delove metalne vinkle dužine 30 cm i širine oko 1 cm hoću da odlepim od metalne površine na mašini na kojoj su zalepljeni i kasnije stavim druge npr bele boje sa crnim podeocima.
Cenim da će teško ići špricom i iglom jer je po meni gotovo nemoguće uvući iglu između...benzol možda uspem i da nabavim jer sam za potrebe akvaristike nabavljao raznorazne gluposti i hemikalije da me u apoteci zovu "hemičar" a ja sam sa hemijom na krv i nož. Benzin i aceton nije problem...fen isto, a izdvajanje komada i njegovo potapanje u bilo šta ne dolazi u obzir kao opcija...znači samo nekako da ga napadnem...
Prethodno sam ove komade bio zalepio super lepkom...imam utisak da ih je slabije zalepio nego karbofix.
Last edited by saša on 13 May 2021 12:55, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Uzmi ti fen za skidanje farbe i razgrej to.
Kada bude zagrejano da ruku mozes da zadrzis max 3-4 sekunde, rukavice na ruke i zapni
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Cini mi se da je kvaka da podbacis nesto, neki tanak nozic, eventualno neko dleto koje je ostro i ima ostar ugao. Uglavnom - da dodjes do pocetka razlepljivanja. Posto kad to izvedes, mislim da ce dalje da ide dosta lakse fenom.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Gresis drBouz.
Kada taj komad metala zagrejes na 70°C, razdvojice se minimalnom silom.
Nacinjanje secivom nece voditi nigde zbog toga sto nemas gde da zavuces nozic na npr trecinu dubine a bez deformacije metala. Debljina lepka je verovatno 0,15-0,2mm i trebalo bi ti nesto max te debljine sa cime bi to "testerisao"
Toplota ce ga pretvoriti u zvaku
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Aha. Doduse, zamisljao sam da se nategne - ali bez deformacije, fazon da materijal ima neku elasticnost.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Post Reply