Шта купити за оштрење длета и ножа

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
chuck boris
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 08 Oct 2020 09:56
Location: Beograd

Шта купити за оштрење длета и ножа

Post by chuck boris »

Ево наоштрио сам се да употребим ову помоћ државе да купим нешто за оштрење. Е сад, питање је шта би мени требало. јмам неколико малих длета и пар ножева, строго се резбарењем дрвета бавим као хобијем, немам радионицу тако да ми треба нешто што не заузима много простора и не прља много. Тренутно оштрим са воденом штмирглом коју сам налепио на стакло, али то захтева релативно често мењање. Не бих допустио да ми длета отупе да морам да крећем са грубим гранулацијама, већ ми треба за дооштравање и полирање. Ту бих можда могао да добацим до 2 мања дијамантска камена, али колико чујем њих нема у финим гранулацијама, најфинија је 1200, не знам треба ли ми више за оштрене длета? Какви су ваши предлози, ишао бих до 80-ак еура, шта би ту било најбоље... да ли ипак нека 2 јапанска камена би ипак били бољи, али ми онда треба и плоча за равнање...Двоумљење, троумљење...:)
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Možda nije u redu i nećeš se složiti sa mojim iskustvom, ali posle trljanja po šmirgli više desetina puta, a s obzirom da ne deljem dletima baš toliko često, došao sam do zaključka:
ne isplati se, bar za nas hobiste, sem baš ako nisi rešio.
Odnesem dleta kod Mileta oštrača i em što mi ih naoštri, da oštrica ihaj drži, nego to košta neku siću, a često neće ni da naplati jer mu drago da neko bilo šta i radi.
Neka cifra mi se bude recimo 20 dinara po dletu, a ni to ne bude uvek, nego svaki drugi ili treći put.
I iščitao sam gomilu na ovom forumu o oštrenju i teška posla da ćeš za državnu pomoć moći da se opremiš, a tek posle te čeka da podesiš ruku da izvučeš oštricu pod pravim uglom...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Slikaj nam tu ostricu koju Mile izvlaci
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hahaha, hoću. Ma to fantazija od onoga što ja izvučem na 3000 vodenom šmirglom. Ja omašim i ugao. Džabe čitanje, saveti i jutjub, ili talenat ili rutina. Dok sve to složim i zaboravim za šta mi i trebalo...
Ovako mi Mile odradi za čas, a ja se zabavljam deljući drvo... takođe u pokušajima, al bar se zabavljam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, da budem iskren, nesto ne znam za dleta koja bi kostala ispod 7 0 eura po komadu, a iole duze drzala ostrinu, pogotovu na nivou da se za ostrenje nose kod majstora. Sa secivom za rencde jos gora prica, ostrenje je obavezno svakih pola satya. Ili ostrina nije na upoitrebljivom nivou.

E sad, tesko za pre koje casti hazjain naci iole upotrebljivo resenje. Jedna opcija bi bila poravnjata bakarna ploca, sa dijamantskim pastama, ako ih jos uvek ima na buvljaku. Ako ne, smirgle + hrom oksid, u kombinaciji sa nekim jeftinijim dletima ce zavrsavati posao.

Sve ozbiljnije kosta mnogo vise.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

recimo, sta je meni ostro .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ftDmq1aGA6Y[/youtube]

Ili

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N5sF0dleB0g[/youtube]
User avatar
chuck boris
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 08 Oct 2020 09:56
Location: Beograd

Post by chuck boris »

BR wrote:Sad, da budem iskren, nesto ne znam za dleta koja bi kostala ispod 7 0 eura po komadu, a iole duze drzala ostrinu, pogotovu na nivou da se za ostrenje nose kod majstora. Sa secivom za rencde jos gora prica, ostrenje je obavezno svakih pola satya. Ili ostrina nije na upoitrebljivom nivou.

E sad, tesko za pre koje casti hazjain naci iole upotrebljivo resenje. Jedna opcija bi bila poravnjata bakarna ploca, sa dijamantskim pastama, ako ih jos uvek ima na buvljaku. Ako ne, smirgle + hrom oksid, u kombinaciji sa nekim jeftinijim dletima ce zavrsavati posao.

Sve ozbiljnije kosta mnogo vise.
Од длета имам 3 пфеил+ добар нож за резбарење и јефтинија иримо длета, произвођач наводи да су na 55 хрц, биће добра за вежбање. За хром оксид не знам има ли где да се купи већ као паста, односно у чврстом стању, а не као прах? Поента је да све варијанте где треба да ја треба да довршавам тајсистем бих желео да прескочим, него да извадим камен (дијамантски, јапански, акрканзас, вештачки или природни...) и да радим. Вољан сам да то мало алата што имам оштрим ручно. Значи, нико није коментарисао дијамантски камен, ДМТ или ЕЗЕ-LAP? Мени је најбитније има ли неко исуства са њима, може ли се постићи довољна оштрина, могу ли након тих 1200 ићи на строп?
Last edited by chuck boris on 07 May 2021 09:10, edited 1 time in total.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dijamantski kamenovi su samo za grubo skidanje. Nema finijih od 1200. Cak i za taj deop posla, postoje bolja resenja. Recimo Sigmin kamen 120, uz malo truda, ce raditi bolje od dijamantskog iste granulacije, i trajati daleko duze.

OSim za neke specificne stvari, ne vidim nikakvog mesta dijamantskim kamenovima za ostrenje. Specificne namene su seciva od vidije, karbidi, glodala od HSS i slicne stvari. I naravno ravnanje drugih kamenova, za sta su nezamenjivi.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

https://www.kupujemprodajem.com/alati-i ... 1195127227

A nesto od ovoga za pocetno ostrenje tj kao prva granulacija? Pa posle smirglama dalje i hrom oksid na MDF?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Probao sam takve i nisam nešto oduševljen...
Post Reply