Hrapave površine

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Hrapave površine

Post by drveni »

Pravim kutiju i obradio sam gredice 5x5. Sledeći korak je užljebiti 3 gredice u jednu tačku.
I testericom napravim krst na nosećoj, ali kada sam dletom izbijao višak ostalo je baš baš hrapavo dno. Hrapavo, čupavo, ispadaju delići...
Čamovina je u pitanju, ne baš sirova da namiguje...dleto solidno oštro, ne možda po vašim standardima, ali razlistava sa lakoćom...

Å ta treba da ispravim da mi bude glatko kada dletom izbijam višak?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, nije mi bas jasno sta radis. Kopas cafnu, tj mortiz, pa je dno grubo, ili vadis parce drveta izmedju dva reza, tj seces upravno na vlakna, pa ti ostaje gruba povrsina.

U prvom slucaju, postoji posebna dleta za finisiranje dna, ali je to prilicno besmisleno, osim u nekim vrlo specificniom uslovima.

U drugom slucaju, camovina je jedan od najvecih problema, ali ne utice na nosivost. Mozes da probas da sanjis problem vrlo ostrim dletom, ili smanjenjem ugla pod kojim ostris dleto samo za taj specijalni slucaj.

Problem sa camovinom je kombinacija izuzetno mekanog drveta u letnjem delu goda, i zilavog kasnog dela goda, koji nije dovoljno podrpt mekanim ostatkom, pa ga ugnjeci ocas posla.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Crnogorica (ČAMOVINA) i kontra god... ne ide glatko. Bukva, javor, jasen, tim redom. Alternativa je zaista suha čamovina i totalno oštro dlijeto
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala na odgovorima.
Otprilike da sam i ja video da to ne može baš tako lako sa dletom. Uzduš se lako seče, tj. više se cepa, al popreko, baš kao što BR kaže nekako ga gnječi. Radiće ono posao i čupavo, nego ste me zarazili da ti spojevi budu idealni, kao da je izliveno, pa i ja počeo nešto da se trsim...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

pa sad, itekako moze sa dletom, ali i kao svaki drugi alat mora da se vezba. Jedan od trikova je da se spoj podsece, tj napravi tako da tone od ivice, a onda sama ivica savrseno dotera.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Par stvari koje mogu da pomognu...
Najpre dleto mora da bude ekstremno ostro za camovinu, ko sto su vec napisali.

Drugo.. ne pokusavaj da odmah odseces do konacne linije (to inace vazi i za ostale vrste, samo je ovde jos izrazenije).
Prvo odseces na, sta znam... recimo 2 milimetra od linije, i onda polako skidas bas tanke slojeve dok ne dobacis do same linije. Te tanke slojeve ne skidas udaranjem, vec guranjem dleta rukom.

Trece... ako ne moras da izbijas dleotm, vec moze da zadje recimo "coping saw" (da kazemo, grublja modelarska), skini glavni deo njome, a onda dalje polako dletom uz guranje rukom.

Ako dobro kapiram sta radis, ti si u celu gredice urezao krst testerom, i sad hoces da iskoplas taj deo da ti ostanu cetiri "stubica" uz coskove.
Probaj jos nesto, ako nemas coping saw.
Napravi nekoliko rezova testerom kroz taj deo koji hoces da izbacis (paralelno sa dva "glavna" reza). Opet ne do pune dubine vec recimo dva mm manje. Sada ce biti lakse da izbijes "masu".
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Pokušavam ovako nešto
https://www.youtube.com/watch?v=lxz5s_7w8XM

I napravih spoj.
Žali bože da je to bez lufta i ovako ko da je izliveno ili ko isklesano iz komada.
Ima lufta sa svih strana, na oko užas, valjda bi me majstori odmah uza zid i po kratkom postupku.... ali drži kada sam sklopio, jedno dugo vuče i nema da mrdne. Svakako ide obloga preko toga i neće da se vidi. Sutra se nadam da će ću završiti sve 4 tačke, a i sve sam bolji i bolji... vežba ćini svoje.

Sve ovo što pišete pokušavam, hvala puno, samo sam nekako kratak u svemu što se alata tiče, al trudim se sa tim što imam. Sutra bi trebalo da završim, pa kako bude, svako se i uhvatih tog posla iz dosade ili zabave, isto je.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo polako... vremenom sve to dodje na svoje.
Treba vremena da se stekne motorika, to jest da misici "upamte" pokrete, da se stekne osecaj kada, kako pritisnuti, koliko "odnese" testera u jednom potezu...

Nazalost, kod rucnog alata nema previse "a u ruke Mandusica Vuka...". Jednostavno alat mora da bude doteran, ostar... Sto je takodje deo zanata.
Nema majstora koji moze da uradi nesto fino sa tupim dletom, krivom, tupom i nerazvrnutom testerom...
Naravno.. nema ni obrnuto, ni najbolji alat na svetu nece volsebno napraviti majstora od nekoga ko to nije.

Ali... hoce mu pomoci da lakse i brze nauci da radi. Inace ne znas dal ti gresis, il ti jednostavno alat ne valja. Pa lutas u pokusajima da ispravis greske, koje mozda uopste nisu do tebe.
Post Reply