Sto za komp i ojacanje

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Djox
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 13 Mar 2021 22:04
Location: Nis

Sto za komp i ojacanje

Post by Djox »

Pozdrav svima. I hvala na odgovorima unapred.
Naime planiram da napravim sto za kompjuter.
S'obzirom da takav kakav meni treba niko ne prodaje.
Duzina 150cm sirina 80cm visina 73 cm
Bitno mi je da sto bude beo nasao sam neke stelujuce nogarice od 71-74cm metalne 4 komada
na koje bih prisrafio tablu od iverice bele, kantovane sa sve cetiri strane.
Moje pitanje je da li mi je potrebno ojacanje za tu duzinu iverice? Ili je dovoljno crvsta da nosi?
Na stolu treba da sa nalaze tri monitora, mozda i cetiri tastatura, mis i nista tesko.
Ako treba ojacanje kako najbolje da postavim i da dobijem ovu visinu?
Moze i visina da ode do 74cm ali to je maximum. Ne sme biti visa najradije bih i visinu od 68cm ali onda znaci da
moram da pravim sam nogice itd. Sto mi je malo komplikovanije?
Naravno treca opcija odnosno bila je prva da odem kod stolara da mi napravi to, ali jedini u mom kraju koji to radi, trenutno je bolestan,
nece stici jos mesec, dva da radi.
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Daj to Peri da ti napravi po meri, on ti je blizu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upisi u profilu odakle si (pravila foruma).

Koliko je debela ta iverica od koje ce biti ploca?

Usput... sto ne sme da bude preko 74?
Imas neko fizicko ogranicenje u prostoru (tipa police koja je iznad), ili samo mislis da to tako treba, ili si nizak rastom? "Normalna" visina radnog stola je 80.
User avatar
Djox
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 13 Mar 2021 22:04
Location: Nis

Post by Djox »

mbole wrote:Upisi u profilu odakle si (pravila foruma).

Koliko je debela ta iverica od koje ce biti ploca?

Usput... sto ne sme da bude preko 74?
Imas neko fizicko ogranicenje u prostoru (tipa police koja je iznad), ili samo mislis da to tako treba, ili si nizak rastom? "Normalna" visina radnog stola je 80.
Ne nisam nizak, nego mi je tako zgodno kada radim i kucam da mi ruke budu navaljene na naslon od stolice. Provodim mnogo vremena uz komp 8h dnevno, pa da bi se odmarale. Stolicu
vec imam tako da menjanje ne dolazi u obzir.
Debljina iverice klasicna mislim 18mm.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upisi u profilu odakle si, na sta su te upozorila dva moderatora, posto ce tema u suprotnom biti zakljucana.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ja sam sebi stolove pravio, ovaj na kome radim mislim da je udvojena 18mm pa ukantovana, a onaj prehodni je bila 30mm. taj je bio manji i pratio je neki oblik neravnog zida, oslanjanje je bilo na 3 noge (i na zid), nosio je nelako kuciste, crt teski monitor, teski stampac, tonu krsa i loma, i neku policu sam bio nabudzio na njega jos. sve o.k. eventualno je siri raspon bio 170/80cm stvarno se ne secam. Bas sam ovih dana iskoristio parce za gornju plocu na onom stolicu sto ima tema za kuhinju. Ovaj trenutni je 80x200cm oslonjen na 5 nogu. 3 preko puta mene do zida, i dve 'vamo. Evo izmerio sam 76cm je visina. Ja sam 178cm, i ne bi mi smetalo da je pat cm nizi recimo. Nosi potezak komp, i nesto malo krsa i loma. Pre par dana sam pod desnu ruku stegama usrafio parce spera - tako da je kad gledas odozgo fazon slovo L - tako da mi je lakat oslonjen na to, a ne ruke na ivicu. L sto radni za komp je inace majka roditeljica totalna. Oslanjanje, narocito ako si kompjuteras-nista-fizicko-vaspitanje :) ruke na naslon stolice je dobar put u probleme sa kicmenim stubom u buducnosti (licno iskustvo :) ).
Noge su pretpostavljam na fazon ovih koje ja imam - dakle tanka metalna cev, sa gore delom u koji se usrafljuju srafovi u ivericu, i dole rotirajuci plasticni deo koji ima hod tih vec 50ak mm plusminus. Ako su ti neodgovarajuce, mozes da ih skratis bonsekom - sto sam ja recimo uradio da li na ovom, da li na prethodnom, -znaci izvadis taj plasticni deo za nivelisanje, fiknes bonsekom na zeljenu duzinu, malo ivicu pomazis smirglom i vratis one plasticne nivelatore i to ti je to.
E da, upisi u profil odakle si - da bi eventualno mogli da te uputimo kod pravog Pere, iz prvog odgovora.
regularan tip skroz
User avatar
Djox
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 13 Mar 2021 22:04
Location: Nis

Post by Djox »

4
drBouz wrote:Ja sam sebi stolove pravio, ovaj na kome radim mislim da je udvojena 18mm pa ukantovana, a onaj prehodni je bila 30mm. taj je bio manji i pratio je neki oblik neravnog zida, oslanjanje je bilo na 3 noge (i na zid), nosio je nelako kuciste, crt teski monitor, teski stampac, tonu krsa i loma, i neku policu sam bio nabudzio na njega jos. sve o.k. eventualno je siri raspon bio 170/80cm stvarno se ne secam. Bas sam ovih dana iskoristio parce za gornju plocu na onom stolicu sto ima tema za kuhinju. Ovaj trenutni je 80x200cm oslonjen na 5 nogu. 3 preko puta mene do zida, i dve 'vamo. Evo izmerio sam 76cm je visina. Ja sam 178cm, i ne bi mi smetalo da je pat cm nizi recimo. Nosi potezak komp, i nesto malo krsa i loma. Pre par dana sam pod desnu ruku stegama usrafio parce spera - tako da je kad gledas odozgo fazon slovo L - tako da mi je lakat oslonjen na to, a ne ruke na ivicu. L sto radni za komp je inace majka roditeljica totalna. Oslanjanje, narocito ako si kompjuteras-nista-fizicko-vaspitanje :) ruke na naslon stolice je dobar put u probleme sa kicmenim stubom u buducnosti (licno iskustvo :) ).
Noge su pretpostavljam na fazon ovih koje ja imam - dakle tanka metalna cev, sa gore delom u koji se usrafljuju srafovi u ivericu, i dole rotirajuci plasticni deo koji ima hod tih vec 50ak mm plusminus. Ako su ti neodgovarajuce, mozes da ih skratis bonsekom - sto sam ja recimo uradio da li na ovom, da li na prethodnom, -znaci izvadis taj plasticni deo za nivelisanje, fiknes bonsekom na zeljenu duzinu, malo ivicu pomazis smirglom i vratis one plasticne nivelatore i to ti je to.
E da, upisi u profil odakle si - da bi eventualno mogli da te uputimo kod pravog Pere, iz prvog odgovora.
Iz Nisa sam, ali planiram da napravim sebi kancelariju u selu i odatle radim vec sam sredio ceo sprat. Generalno mogu i da narucim da mi neko pravi, s'tim sto cu cekati ovog mesec dana minimum. Mislio sam, sam da sklepam sto brze, vec mozda sutra popodne cim se radnje otvore. Jer mi ne trebaju fioke niti bilo sta komplikovano samo ta visina, prostor za tri monitora od 24'' i to je to... Eventualno za 4ti ali on bi mozda i isao na zid.
Tako je, 178cm sam i ja visok, imam dobru stolicu udobna je, ali tih par cm pravi bas problem. Kucanje po tastaturi bi mi bilo lakse kada bih usao sa stolicom do kraja, naslonio laktove na naslon od stolice i samo prsti da rade. Eventualno mis.
Da nasao sam i ja te neke stelujuce nogarice, covek ih u Nisu prodaje o tome sam razmisljao da li 5 komada da kupim i da li treba ojacanje. Jer racunam ako treba ojacanje onda mozda i dizem sto par cm da znam kako da racunam ili eto kao sto kazes da treba dupla iverica. Uglavnom visina mora biti idealna. Videcu ako mogu da se seku nogarice onda necu ni da brinem. Izgled me ne interesuje ne mora ni da bude lep samo funkcionalan.
Sto se tice kicme jesam "kompjuteras" ali nisam zaludjen, radim ovo jer to umem i nije losa kinta. A radim odakle zelim. Igram fudbal rekreativno pa nemam problema sa kicmom.
Hvala na odgovoru
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Recimo da imam "prilicno" iskustva sa kuckanjem na racunaru (nekih 27 godina profesionalno fali dva meseca :), tipicno po dosta vise od 8 sati dnevno)... zato sam te i pitao.
Tipicna greska je upravo stolica sa naslonima za ruke, i spustanje ploce.

1. Stolica NE TREBA da ima naslone za ruke.
2. Prvo podesavas visinu stolice, tako da ti bude udobno da sedis, to jest, da ti noge ne vise, ali i da ne sedis na "vrh dupeta", to jest treba da ti kompletne butine budu oslonjene o sediste.
3. e sada gledas kolika treba da je visina stola, da kad spustis ruke, uz opustena ramena, podlaktice budu ili u ravni sa stolom, ili laktovi blago odignuti od njega.

To na kraju dovodi do relativno malog rastojanja izmedju sedista stolice i ploce stola, i upravo zato ne treba da postoje nasloni za ruke, posto onda ne mozes da zavuces stolicu od njih.

No... tvoja kicma, tvoj astal... ajmo nazad na prvobitno pitanje.
18mm je malo.
Ili univer 25mm ili uduplane dve 18mm.

Uz to, sa donje strane celom sirinom jedna "slajfna" od recimo 10cm visine, "na kant". Malo vise ka zidu od sredine ploce (da te ne udara u kolena). Ta slajfna sluzi da dodatno ukruti plocu kako se ne bi ugibala na sredini.
Najbolje bi bilo da je ta slajfna drvena, al ako nema... moze i univer.

Licno... mislim da je 150cm sirine malo. Uvek treba mesta i za jos nesto sa strane (papiri, stampac, skener, olovke, kalkulator, kafa, pivo...). Moj sto je trenutno 180 sirok, i fali prostora.

Dubina takodje.. pre bih isao na 90, a ni metar nista ne bi skodilo. Imao sam jedno vreme u firmi sto koji je ustvari bio crtaca tabla, od metar dubine... savrsen.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Meni isto ovaj moj pomali - mozda sam ipak trebao 90 cm "dubinu". -2 m je, jedna 27mica je na njemu - i ono - ajde, moze da prodje :) -ima gde da se spusti i pivo, i vino i sir i maslina :) -al' kad bi 'teo jos ponesto - muka :) . Doduse sto se tice prostora, ja sam megaloman. Da mogu - mini bus bi mi bio prevozno sredstvo. Ili pinzgauer :)
Jos jedna primedba iz realnog zivota - stolice sa tockicima - sto se tockici lakse pokrecu - to je gora stolica. fiksna stolica je mamara (moj neki zakljucak). -djokse, sacemo te kazemo opstinarima da si frilenser :)
regularan tip skroz
User avatar
Djox
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 13 Mar 2021 22:04
Location: Nis

Post by Djox »

drBouz wrote:Meni isto ovaj moj pomali - mozda sam ipak trebao 90 cm "dubinu". -2 m je, jedna 27mica je na njemu - i ono - ajde, moze da prodje :) -ima gde da se spusti i pivo, i vino i sir i maslina :) -al' kad bi 'teo jos ponesto - muka :) . Doduse sto se tice prostora, ja sam megaloman. Da mogu - mini bus bi mi bio prevozno sredstvo. Ili pinzgauer :)
Jos jedna primedba iz realnog zivota - stolice sa tockicima - sto se tockici lakse pokrecu - to je gora stolica. fiksna stolica je mamara (moj neki zakljucak). -djokse, sacemo te kazemo opstinarima da si frilenser :)
Hahahah e nemam taj problem registrovanu firmu imam :D
User avatar
Djox
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 13 Mar 2021 22:04
Location: Nis

Post by Djox »

mbole wrote:Recimo da imam "prilicno" iskustva sa kuckanjem na racunaru (nekih 27 godina profesionalno fali dva meseca :), tipicno po dosta vise od 8 sati dnevno)... zato sam te i pitao.
Tipicna greska je upravo stolica sa naslonima za ruke, i spustanje ploce.

1. Stolica NE TREBA da ima naslone za ruke.
2. Prvo podesavas visinu stolice, tako da ti bude udobno da sedis, to jest, da ti noge ne vise, ali i da ne sedis na "vrh dupeta", to jest treba da ti kompletne butine budu oslonjene o sediste.
3. e sada gledas kolika treba da je visina stola, da kad spustis ruke, uz opustena ramena, podlaktice budu ili u ravni sa stolom, ili laktovi blago odignuti od njega.

To na kraju dovodi do relativno malog rastojanja izmedju sedista stolice i ploce stola, i upravo zato ne treba da postoje nasloni za ruke, posto onda ne mozes da zavuces stolicu od njih.

No... tvoja kicma, tvoj astal... ajmo nazad na prvobitno pitanje.
18mm je malo.
Ili univer 25mm ili uduplane dve 18mm.

Uz to, sa donje strane celom sirinom jedna "slajfna" od recimo 10cm visine, "na kant". Malo vise ka zidu od sredine ploce (da te ne udara u kolena). Ta slajfna sluzi da dodatno ukruti plocu kako se ne bi ugibala na sredini.
Najbolje bi bilo da je ta slajfna drvena, al ako nema... moze i univer.

Licno... mislim da je 150cm sirine malo. Uvek treba mesta i za jos nesto sa strane (papiri, stampac, skener, olovke, kalkulator, kafa, pivo...). Moj sto je trenutno 180 sirok, i fali prostora.

Dubina takodje.. pre bih isao na 90, a ni metar nista ne bi skodilo. Imao sam jedno vreme u firmi sto koji je ustvari bio crtaca tabla, od metar dubine... savrsen.
Odgovara mi malo da laktovi budu naslonjeni i da se ruke odmaraju. Jer dok radim napravim malo i pauzu desetak sekundi i slicno. Na ovom stolu sto sam koristio do skoro zbog nekog ojacanja odozdo ne mogu da pridjem sa stolicom do kraja udaraju nasloni. Onda pravim razmak izmedju stola i stolice i krivim se, stavljam jastuke iza ledja da me podupru. zaj**ano je tako 8h raditi gubi se koncetracija.
Racunao sam da je 1.5m dovoljno za 3 monitora od 25inch widescreen (ipak sam njih uzeo LG neki modeli vise teksta stane njima i slike), veci mi nece trebati, TV je takodje prikljucen i on ce biti kao neki pomocni okacen na zid.
Ali hvala svima nasao sam sve sto mi treba, ploca je 18mm x 2, ovo sam te poslusao, imam dosta otpadaka od majstora kako su pravili kucu pa imam neke stafne i letve i njih cu da iskoristim za tu slajfnu.
Stigao kovid i u moju kucu sada pa sam morao da odlozim sve. Nisam stigao ni da se zahvalim.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Hu majku mu.. navijamo da budete svi o.k. :(
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da svi brzo ozdrave... a astal... lako je za nejga...
Post Reply