Zastita od rdje radnih porvrsina stolarskih masina.

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Zastita od rdje radnih porvrsina stolarskih masina.

Post by leruman »

Pozdrav

Interesuje me kako da zastitim radnu povrsinu stolarske masine od rdjanja.

Konkretno imam jedan stari veliki diht koji bi trebao uskoro da dovedem u radno stanje. Na zalost, ne verujem da cu moci da radim na njemu toliko cesto. Povrsine preko koji drvo klizi nisu ofarbane i sigurno ce poceti da rdjaju ponovo ako se masina ne koristi.

Na YT ima objasnjena za neke prozivode za tu namenu, ali je sve to u inostrastvu i nije lako dostupno niti isporabano kod nas.

Kako kolege resavaju to kod nas, cime stitite te povrsine?
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Ja 2 puta mesecno mazem sve metalne povrsine u radionici parafinskim voskom. Drvo lakse kliza po povrsini i on stiti od korozije. Jeftin i mozes ga lako naci kod nas.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moje masine stoje u prilicno vlaznom prostoru, pa sam imao propblema, sve3 dok nisam poceo da koristim Brunox Lub & Core, Nista drugo nije priblizno efikasno. Sad, nije najjeftinije resenje, ali radi odlicno.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da taj, zelena nalepnica.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Kad smo vec kod pucaljki - ona bela (ustvari zuckasta) mast za konzerviranje iz jene-a, je prilicna mamara za kad se nesto sklono koroziji ostavi neko vreme da se ne koristi. Recimo za koznu obucu je (po meni) prilicno iznad svega ostalog, a sto sam imao prilike da koristim na koznoj obuci (sto je doduse tek nekoliko drugih nekih mazalica). U tom smislu - mislim da bi i ovde bilo vrlo od koristi - samo ne znam da li to jos uvek postoji, i kako bi se to zvalo u prodaji za raju/nevojsku.
*dok sam radio stampu, (kao i danas :) ) bio sam sklon eksperimentima raznoraznim... LM - ne mogu da se setim sta (koja hemija) - al' sam nesto u nekom momentu se zezao/prao sito, verovatno - i sa necim sam izmackario alu ram, i neko gvozdje. (nije pregan pasta, a mozda jeste, u kombinaciji sa jos necim) - uglavnom, i aluminijum i zeljezo - stvorio se film - kao bezbojni lak/kristal - i naravno, tu vise nije bila nikakva reakcija (oksidacija).
Bas sam nesto juce lomio mozak - sta sam bese tu se zezao - posto imam par nekih stvari od karbon celika koje bi opusteno istretirao tim - samo kad bi se setio sta :(
regularan tip skroz
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@BR Moze li se ta zastita koju si naveo efikasno koristiti za recimo navojna vreteno koje se koristi za podesavanje visine dihta? Znaci delove sistema prenosa , navoje, zupcanike?

@urosn gde kupuje taj parafinski vosak? farbare ili druge radnje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za delove prenosa mnogo bolje resenje je mast za delove prenosa, u spreju. Wurth je pravi, a ima je i Terosion. Za divno cudo, ni jedna ni druga ne pruivlace previse prljavstinu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@leruman

Motip ima dobar sprej za suvo podmazivanje(dry ptfe),koristim ga,ne lepi nista od piljevine i prasine.

p.s. ima ga i Wurth...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply