Pomoc oko izrade kreveta

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Pomoc oko izrade kreveta

Post by lukank »

Pozdrav majstori. Trebam napraviti jedan krevet, saljem sliku da pogledate o cemu se radi. Treba mi pomoc oko izrade uzglavlja.
Ja sam planirao ove plocice orahove lijepiti na tablu od mdf. E sad bice to dosta tesko. Imate li neke predloge kako da izvedem. I ako cu na mdf da li na 19icu da lijepim. Bar sam tako bio zamislio
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako si planirao da poravnas stranu koju lepis na mdf?
Cime si planirao da pritisnes svaku cepku?
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Nisam razmisljao o tome. Mogu je i usrafiti sa zadnje strane, jer ce se pricvrscivati za zid to celo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sada nisam siguran sta te konkretno muci.
Obicno se takve stvali rade tako da prvo doteras plocu na tacnu meru, zatim na "suvo" sklopis sliku od oraha na toj tabli.
Najcesce se lepi pur lepkom, koji ce popuniti eventualno lose naleganje, a i sam orah nece trpeti nikakvo bitno opterecenje. Kod lepljenja mozes koristiti srafove sa zadnje strane, iglice ili pritisak npr dzaka sa peskom. Posle glodalicom sa kopirom na glodalu dovedes na meru i orah pa posle lepis lajsnu.
Ploca bi mogla biti sper ploca ili mdf, debljina nije previse bitna ako ces sa zadnje strane imati i par vertikalnih ojacanja ili ces nasloniti celom povrsinom na zid
Ovi elementi su razlicite debljine ili su "cepkani" ili je sve u ravni?
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Bice u ravni ali planiram svaku plocicu rundovati glodalom 45°, mislim da ce bit ljepse.
Ja sam zamislio da to sve nalijepim na tablu od mdf koja ce bit pravilnog oblika pa onda isijecem ovu krivinu po vrhu. I na kraju odradim rund po vanjskim ivicama.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A lajsna?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Moras imati u vidu da ce to drvo da se siri i skuplja, svaki element za sebe. Problem u najavi i tehnicki i estetski.
Obaranjem ivice ces to donekle da vizuelno sakrijes, ali i istaknes.
Razlicitim debljinama elemenata se to fino sakriva, ali postaje horor za odrzavanje. Takodje, nisam raspamecen ni na pomisao da mozes glavom lupiti u to cose.
Razmisljaj o vlaznosti tih komada
Druga opcija bi bila da pravis duzinski i sirinski laminiranu plocu koja bi bila noseca ili bi bila samo maska za samu konstrukciju. Bolja opcija ali i dosta zahtevnija
Post Reply