Daske za meso-koje drvo koristit

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Daske za meso-koje drvo koristit

Post by Fenix »

Pozdrav ljudi
Imam slobodnog vremena od posla i poceo sam praviti daske za meso od javora, bukve, tresnje itd. Imao sam par komada od oraha i hrasta medjutim neki ljudi mi kazu da se hrast i orah ne preporucuju zbog tanina. Prijatelj mi je donio hrastovu dasku iz austrije pa me zanima vase misljenje
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Vec napisah igoru pre par dana na fb. - posto je on napravio dascice od oraja i tresnje - sad ce kad bude jeo slaninu, da misli da jede orahe, a beli luk ce da mu povuce na tresnjice. :) :)
regularan tip skroz
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Post by Fenix »

Haha 😅 nije losa kombinacija, btw koje drvo preporucate onda
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Ja sam ranije pravio od kombinacije jasena oraha hrasta bagrema i termotretiranog jasena i do dan danas nisam imao niti jednu primedbu na kvalitet ili bilo šta u vezi istih. Neke koje su bile dosta upotrebljavane sam sa provlačio kroz diht i ponovo mazao uljem i kao nove. ako nesmeta hrastovo bure što da nevalja hrastova daska za meso???
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Al meso nije rakija :) (zezam se).
Kapiram da bilo koje drvo je o.k. posto mislim da ako nije neko bas eksplicitno otrovno (ne znam koje) - mora covek da pojede celu dasku, ili makar pola - da ima neke zdravstvene/probavne tegobe. U profesionalnoj upotrebi mislim da drvo vise nije dozvoljeno, i verovatno ima neki blago smisleni razlog. Tipa da nije isto iseci pet snicli za 5x 20 sec. i seci ceo dan snicle i vec sve sto kasapin sece raji - pa je u higijensko-bakterioloskom smislu plastika pogodnija od drveta.
Al stvarno sam ubedjen da moze bukvalno bilo koje drvo. O.k. neka ce naravno da sluzi malo duze, neka malo krace - al' ono. -daska drvena, nije svemirski brod.

Dodatak: ziveo ja u tropima ljutim oko dve godine do sad sve skupa. Ono, nocu padne T na 30ak, a ponekad i vlaga - na celih 90 :) - e sad, tu bas blizu moje gajbe u kini bila zeleno-mesno-riblja pijaca. -Mos kupis svasta nesto iz mora - zhivo, mo's kupis zive kornjace, zabe, zivinu, miz' da je bila i poneka zmijica, i meso.
Meso se inace tranzira tu, dakle na tih tridesetak, imaju svi one ventilatore iznad sa trakicama koje se vrte - da teraju muve, kao bacaju oni i one kockice leda, i u principu svi koriste drvene daske. Promet - paaa - ima ih k'o kineza u kini. Fazon tri te pijace - ko ceo brisel (u kome, javlja mi se, zivi ta neka nezna dusica, koja donosi ta neka nezna prvila, naravno muska nezna dusica...). Videh par puta kad sam prolazio kad je vec blago fajronat - ili kad neki kasapin proda ono sto je doneo - sastruze malo onu dasku nozem o'zgo i to je to.
Pretpostavljate - niko ne zna nikog ko zna nekog ko zna ikog ko je ikad cuo da zna ikog... ...ko je imao i jedan zdravstveni problem na te teme.
U thailandiji sam bio u bangkoku, dole na moru, i gore na severu i chiang mai-ju i tu okolo - isto svi koriste daske, beskrajna vrucina - sve ok. U bas velikim marketima, tipa tesco lotus i 'vamo kod kineza u wallmartu - videh i one bele plasticne debele.

cekamo da se igor ukljuci, i podnese izvestaj o slanini sa aromom oraja, i beli luka sa aromom tresnjice :)
Last edited by drBouz on 18 Feb 2021 20:23, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Neke vrste drveta imaju otvorene pore. U te pore se zavlaci hrana... Dalje je jasno.
Samo vrste sa zatvorenim porama su pogodne
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da to. logicno. e sad, mali off, 'ocu vec danima da pitam - ti (maricaivica) si to sad rekao - jer si to znao - a znao si jer si na neki nacin naucio. I sad moje pitanje bi bilo - ako neko 'oce da nauci - koje knjige ste citali, jel ima neka preporuka. Da otvorim novu temu sa tim pitanjem a?
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da si citao ovaj forum, znao bi i ti ;)
To je u vise navrata pisano
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Post by Fenix »

Hvala na odgovorima.

Znam da hrastovina ima pore u koje ulaze bakterije, meni nije bilo jasno za tanin da li je to tolika
količina da se baš ne smije rezati meza, nije za upotrebu 24/7.

I dosta ljudi hoće baš hrast zbog svog lijepog izgleda
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja verujem da konkretno od toga niko nije umro.
Malo ovo, malo ono,...
Malo tanini, malo bakterijica iz pore, pa jedna cigarica posle dobre meze, pa da zalijemo,...
Trujemo se raznim go.nima
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Post by Fenix »

Otrovani smo mi odavno, tako da nam malo tanina neće škodit

I još jedno pitanje:

puno drvo ili lijepljeno
jer mi je par ljudi inzistiralo na punom drvetu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tanin nije veliki problem.
U caju ga imas vise nego u toj hrastovini i orahu.

Ali pore jesu problem. A njih imaju i hrast i jasen i orah.

Pogotovu kao se daska pravi ko sto bi trebalo, to jest ca ceonim rezom kao povrsinom (sastavljena iz kockica).
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Post by Fenix »

Image

Nakon koliko vremena ce se ova daska iskriviti ili poceti pucati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koje je ovo drvo?
Godovi stoje kako treba, barem na ovom delu kome se vidi celo.
Ne bi trebalo da se krivi, ili barem ne drasticno, osim ako je stalno jedna strana vlazna a druga suva.
Isti uzroci dovode i do pucanja, jedan deo mokar drugi suv...

Ali problem sa ovakvom daskom je sasvim drugaciji.
Kada seces nozem, satarom... cime god... po njoj, ti presecas vlakna.

Zamisli dasku kao cetku, posto je u sustni njena struktura upravo takva: vlakna koja idu u nekom smeru.
Ako seces nozem popreko na vlakna... nakon nekog vremena ostanes bez cetke :)
Ako guras noz izmedju vlakana, s cela cetke, nista se ne desi. Vlakna se rasire da noz prodje i posle se vrate gde su i bila.

E sad... takvu dasku nije prosto napraviti, to jest samo slepis i gotovo... ne radi posao.
User avatar
Fenix
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 18 Feb 2021 14:19
Location: Travnik

Post by Fenix »

Ovo je javor ili jasen, ovo je daska iz 1 komada, tj puno drvo cca 4cm debljine i covjek hoce samo to, kosa mu se dize kad se spomene lijepljena daska. Stvar je u tome sto imam ovakvih neobradjenih komada i vec su dobrano poceli pucati
Post Reply