Debljina letvica i stabilnost lameliranog drva

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@DrBouz, od smudja, preko kilaze, vojske i tenka dodje ti do mete, samo ni ja nisam video pogodak.
Sta si nam ti hteo reci?
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Osvrt je bio, vecinski, na dva posta iznad mog - i jos iznad - mbole i dentex, i najvise na ovo:
Dentex wrote:Jasna stvar, vjerujem da bi sve to bilo dobro i po spoju i po drvu, ali tako rade svi pa ne zelim mjenjati nesto sto je nazovimo standardna praksa.

Drago mi je da je tema konstruktivna :)
Posto mi, ovaj deo iza zareza - kada god ga cujem/vidim pali ne sijalicu, nego onu sirenu iz 99' -sto sam (nadam se) i objasnio u postu.
regularan tip skroz
User avatar
Dentex
Šegrt
Posts: 30
Joined: 10 Feb 2021 00:29
Location: Dubrovačko - neretvanska

Post by Dentex »

Razumijem vas pristup, no ovdje ustinu ne pricam na razini par proizvodaca nego manje vise svih u svijetu, i gotovo svi ljepe na isti nacin blankove za puske. Znaju postojati neke varijacije, dodavanje karbonskih vlakana izmedu i sl. ali u sustini svak radi isto.

Ja nemam dovoljno iskustva da bih trenutno pokusavao eksperimentirati cisto radi eksperimenta, iz tog razloga gledam nesto poznato napraviti sto kvalitetnije.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ako već nisi čitao, malo i teorije, materijal Å umarskog fakulteta Zagreb:
https://core.ac.uk/download/pdf/198164244.pdf
Pošto proučavam proizvodnju prozora od lameliranog drveta, ranije sam negde pročitao savete za ovu oblast primene LLD i jedan od njih je bio proces stabilizacije elemenata nakon presecanja, gde dolazi do unutrašnjih naprezanja i moguće deformacije isečenih elemenata iako su od lameliranog drveta koje je pre bilo ravno. Elementi se poslažu i ostave tako najmanje sedam dana.
Last edited by DataS on 22 Feb 2021 20:36, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije ti link dobar
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Ispravljeno.
Ima na tom sajtu jos sličnih materijala, treba koristiti pretraživanje.:) I iz drugih oblasti.
https://core.ac.uk/
Last edited by DataS on 22 Feb 2021 20:24, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ovo je rad nekog studenta koji nije video dalje od jedne proizvodnje, a i tamo se nije preterano udubljivao u detalje samog procesa, vec kako su mu rekli.
Kao neka uopstena literatura, da shvatis koje su operacije u igri je ok, za dalje moras naci udzbenik.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Diplomski.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam malo proucavau tu materiju pa mi je zapalo za oko kako se ni malo nije pozabavio npr temom zupcastog spoja i pojasnio kako i zasto se spoj pravi i sta su vazni parametri koji se moraju uskladiti.
O lepljenju je izneo podatke o odnosu A i B komponente a nije napomenuo da se taj odnos menja, u zavisnosti od vremena i konkretnog posla, brzine rada,... napisao je potrosnju lepka po m2 kao fiksnu vrednost, a ona moze da varira i 3 puta,... Napisao je da se lepak nanosi nazubljenim valjkom, kao da je to jedini nacin, a i da je melamin jedina tehnologija. Cak, prema odnosu komponenti, sumnjam da nije u pitanju melamin, vec melamin urea formaldehid.
O pritiscima je napisao da se moraju proveriti jednom mesecne,...
Mogao bi dugo da pisem sta me je sve navelo da pomislim da je pisao potpuni amater, koji je bio u nekoj fabrici koja to proizvodi, cele nedelje :)
User avatar
Dentex
Šegrt
Posts: 30
Joined: 10 Feb 2021 00:29
Location: Dubrovačko - neretvanska

Post by Dentex »

Majstori, da vas pitam jos nesto.

Kad raspilam letvice i pripremim za ljepljenje tj. poslozim redosljed, logicno je da ce svaka barem malo ici u nekom svom smjeru.

Mogu li ih ja ikako takve privremeno pricvrstiti (npr. tankom tiplom u tvrdo kroz sirinu na pocetku i kraju i svih x broj letvica sloziti jednu uz drugu) i provuci kroz debljacu kako bi poravnao gornju i donju stranu?
Last edited by Dentex on 23 Feb 2021 01:59, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Meni to ne zvuci kao dobra ideja.
Svaka ponaosob, makar na sredini, nece biti "stabilna" .
Mislim da bi bilo pametnije da prilikom lepljenja smislis nacin kako da ih pritisnes i odozgo, da ih poravnas.
Cak i to da ne uradis, imas dovoljno nadmere za poravnavanje.
User avatar
Dentex
Šegrt
Posts: 30
Joined: 10 Feb 2021 00:29
Location: Dubrovačko - neretvanska

Post by Dentex »

Cilj takvog ravnanja prije ljepljenja bi i bio da ne moram silit letvice u ravninu nego da dobijem ravnu gornju i donju stranu letvica i tako ih ljepim u blok. Ionako cu ih tiplat da ne bjeze pri samom ljepljenju.

To mi je jedino palo na pamet kako ih privremeno pricvrstit u blok bez ljepljenja ali ako nije dobra ideja necu riskirat.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto napisa marica... imas sasvim dovoljno materijala da to mozes da poravnas nakon lepljenja.

Da ih poravnas pri lepljenju... po dve dascice oblepljene selotejpom na svakom kraju... balgo stisnute stegama samo da poravnaju... nista ti vise ne treba.
Tako pojedinacne letvice mogu da se pomeraju uzduz i prilagode ispravljanju.
A i ko sto sam napisa, neces to stezati koliko god moze, da ne isteras epoksid napolje, pa mozes uzduz da ih malo poravnas. guranjem.
User avatar
Dentex
Šegrt
Posts: 30
Joined: 10 Feb 2021 00:29
Location: Dubrovačko - neretvanska

Post by Dentex »

Letvice danas raspilane iz 2 od 3 bloka. Trecem bloku godovi malo bjeze pa je ostavljen za glodanje rucki koje mogu biti od punog drva. Pilane su na 5mm sirine, visina je 45mm i duljina 1410mm.

Od 17 letvica po svakom bloku, 2 iz svakog bloka su blago krive ali mislim da nece utjecati znatno jer su po visini ravne i stavit cu ih kao rubne pa ce se vecina i skinuti kad se blok bude dovodio na finalne mjere za cnc.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:pljesk:
Post Reply