Diht abrihter, nepoznat proizvodjac

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Diht abrihter, nepoznat proizvodjac

Post by Goshke »

Postovane kolege, dosao sam u posed ove predivne masine, stare ni sam ne znam koliko godina, komplet livena, sa sve mazalicama, tri noza glava 30cm.

Ovaj deda ima motor neverovatnih 0.75kw (hrastove daske od dva metra sirine 25cm bukvalno jede bez da se zadise) kroz diht. Dasku polira, vibracije 0, nikakv sraf za podesavanje, a sve precizno bez ikakve zamerke. POgon dihta je preko zupcanika, samo ima pogonske kaiseve, nikakve lance i slicno.

Iznenadilo me je i sto je masina prilicno tiha u leru, nema onog brujanja abrihtera, kao da radi sa malim brojem obrtaja (mislio sam kad sam je upalio da nesto nije uredu sa njom), a ispostavilo se da tako prosto radi.

Masina je manjih dimenzija generalno, ali je neocekivano teska za tu velicinu, nas dvojica smo jedva uneli i izneli iz auta ovaj gornji deo.

U poredjenju sa dobro znanom Kity 635, i eb hc260 koji ima kolega komsija, nema sta da se poredi. Masinu su iz razlicitih svetova... Kity na kojem nedaj boze da pustis nesto vece raspao bi se, ni EB nije daleko od toga...

E sad, mene interesuje, jel zna neko koji je proizvodjac ove masine? Na netu ne mogu da nadjem nista slicno, sumljam da je svajcarska ili italijanska mozda? Jedino sto imam je plocica na motoru (neka marka motora, nema na netu nista o njoj), kao i ova plocica na sklopci, koja takodje niista me kaze.

Image

Image

Image
Last edited by Goshke on 08 Feb 2021 21:51, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Bit će da su ovi: https://en.wikipedia.org/wiki/Ateliers_ ... s_de_Vevey. Samo, ne znam odakle ti podatak o 0,75 kW. Doduše, ne kužim ni 500 Volti, ali 10 A na 220 tadašnjih volti daje 2,2 kW
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

ne mogu da nadjem nista o njima. Spalti je fabrka koja proizvodi elektroniku, ima ih i danas rade, svajcarska je kompanija. A vevey sa. nasao,ali ne pominju se nikakve masine...


NA tablici na motoru pise 1CV, sto mu dodje 1 konj... A sve je original siguran sam... Premericu struju ovih dana da vidim pravo stanje... Motor je trofazni.
Last edited by Goshke on 08 Feb 2021 22:26, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek... ovo je plocica sa kutije sklopke ili sa motora?

Ako je sa sklopke, onda je jasno, samo prikazuje maksimalnu struju i napon koji sklopka moze da istrpi.

Ajde slikaj i plocicu motora.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Da, sa kutije prekidaca/sklopke. Slikacu nisam u radionici, ali na plocici motora pise broj obrtaja, 1CV a pod poljem A pise 175 i 340 cini mi se. Bez tacke, samo tako dva trocifrena broja jedan ispod drugog. Pretpostavljam 1.74 do 3.4A. Sto se tice motora i sklopke, siguran sam da je original sve...

Prosto mi je neverovatno da motor od 0.75kw moze tako da tera ovu masinu...
Last edited by Goshke on 09 Feb 2021 21:13, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cudno mi je da nema nigde neke druge oznake.
U ta vremena, jako cesto je bilo da je logo ili tako nesto odliven direktno u livu kucista.

Bilo bi lepo ako mozes da dodas jos slika nekih detalja.
Kvalitetne masine se ne vidjaju vise tako cesto :(

Kolike su dimenzije stola, nozeva...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Za snagu, nije nemoguce.
Wadkin-ov Superplane 230 iz tih godina se proizvodio sa monofaznim motorom od 750W i jednu konjsku snagu ili trofaznim od 1,5KW i dva konja.
Proizvodjac je mogao biti i na ploci cirkulara i oblogama koje nedostaju.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

To su te leposti opcije "imam gde da stavim".
regularan tip skroz
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Nisam mogao da nadjem nista vise osim slicne masine kod nas u oglasima, skoro se pojavio oglas, reklo bi se da su modeli masina veoma slicni, isti princip isto sve, ta ima plocicu i pise "Piero Bonetti" ali i dalje nemam sta da nadjem o tome...

KAo sto rekoh, masina je manja, poput tih danasnjih kity, emco, eb, stim sto je sve liveno i ne postoje tragovi plastike i aluminijuma na masini :) Dimenzije ploca (obe zajedno) 110cm, sirina noza 30cm, tri noza u glavi. Vibracija nema, diht tera sve sto sam ubacio u njega. Dobra stvar je sto su vucni valjak, glava i izlazni valjak blizu, pa moze da se gura 20cm duzina daskice bez ikakvih problema, sto je meni veoma bitno jer radim manje stvari. Diht ne ujeda (mozda nesto bas bas minimalno na duzim daskama). Obe ploce se steluju po visini, sto je isto dobra stvar...

Masina nije radila neko vreme, a sto se tice prvog pokretanja, bukvalno nista nije imaklo da se podesava, pali i radi...

Proverili smo, motor jeste 1KS, onosno oko 0.7kw. Posto sam ga odneo do majstora da zameni lezajeve, predlozio mi je da stavim jaci motor, ali necu, jer iskreno nisam primetio da mi ovo ne valja, da se greje i slicno. Masina radi, kao svajcarski sat :)

@maricaiivica Imam Wadkinov AGS 10 cirkular, isto sam ga uzeo slucajno, zamenio lezajeve podmazao masina je boli glava :)

@mbole dodacu, trenutno je skinut motor plus je zatrpan piljevinom :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takoreci savrsene dimenzije za najveci deo poslova.

Da te dobro i lepo sluzi.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Slazem se. Ako ne radis svaki dan stolove od 3 metra, ova masinica moze da odardi 90% standardnih stolarskih poslica, u prevodu, za manje hobi i "dopunski posao" radionice, masina prva liga. Ovakve stvari su pravljene da traju za zivota, a i posle :)

Dugo sam ganjao ovako nesto. Naravno ko ima pare i prostora, ima i daleko veci izbor masina, ali eto za mene je ovo sve sto mi treba.

Hvala, nadamo se :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Wadkin je tada takve masine opisivao kao medium duty, za razliku od danasnjih termina. Pogledaj na njihovom sajtu stare kataloge.

Trebao je majstor da prelakira namotaje ponovo, kada je vec menjao lezajeve.
Post Reply