Šablon za LASTIN REP

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Šablon za LASTIN REP

Post by servent »

Napravio sam ovo na osnovu nekog oglasa tj slike pa molim iskusnije da provere skicu i daju savete pošto bih napravio za početak od drveta pa ako budre sve ok od nekog boljeg materijala za ovakav šablon.
Slika je bila iskošena pa se nadam da je sve ok.
Uz sliku je pisalo i...

Korak je sa jedne strane 25mm a sa druge 18mm.
Čaura - vođica, koja se nabavlja uz frezu, adekvatna koraku šablona, (fi 17mm i 12,7mm)
Glodalo profila "lastin rep", adekvatno izabranom koraku šablona, (12,7 mm i 9,2mm).


Image

Image


Imate i JPG i PDF u kojem je vektorizovano.
Last edited by servent on 02 Feb 2021 15:54, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koraci su skroz pogresni, osim ako ne planiras neku, jako malu dubinu rezanja ili glodalo pod jako malim uglom.

Korak bi trebao da bude 2x sirina glodala na polovini dubine do koje treba da ides, ili prostije, jedna sirina glodala+sirina reza na mestu gde je najuzi za dubinu reza koji hoces da postignes. Za glodalo 1:8, tj nekih 7 stepeni, sa tvojim rasporedom, dobio bi dubinu od 1.6mm.

Korak je specifican za odredjeno glodalo u zavisnosti od ugla i dubine upustanja. Moze da radi sa drugim glodalom istog precnika, drugog ugla, samo ako je sirina na izlazu iz materijala ista, na nekoj drugoj dubini.

Inace, nista protiv toga stop radis, ali meni nema niceg odvratnijeg od spoja koji pravi Porter Cable sablon za lastin rep. Debeli i stubasti lastini repovi koji vicu mrzelo me je da radim majstorski, nego sam namerno otaljao. Leigh je jednako odvratan, jedina razlika je sto uz prethodnu izjavu stoji i imam puno para, a hteo bi da na mufte pokazem i da sam kreativan.

Jedino mesto gde mi ne smetaju su kosnice. Ali nisam siguran da se koraci uklapaju u standradne visine. Za sve oistalo, ima mnogo lepsih masinskih spojeva, ako je to vec cilj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Inace, ako si dimenzije skidao sa onog sablona koji "pravi" neko u Zrenjaninu, da li si video nesto sto je napravio tim sablonom? Posto je ono sto je on sklerpao kao sablon (drvena konstrukcija) neupotrebljivo. Samo sklepano da lici, ne moze na tome da se napravi spoj.

To je isti onaj strucnjak koji V dleta pravi od ravnih. UZas sta sve ljudi nece da smisle.
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Skroz je ok sve sto si napisao i iskreno sam zahvalan na svemu. Ja sam amater/pocetnik i jedna od stvari koje bih voleo da pravim kao hobista su kutije i kutijice pa i mnogo toga jos a meni licno su ti spojevi jako lepi i moje oko grafickog dizajnera uziva u tako necemu.
Trazio sam skice tih sablona i nikako nisam mogao da nadjem pa sam pokusao sa njegove slike da skinem i objavim ovde.
Ako ti nije problem ti prepravi sablon onako kako bi to trebalo tacno da izgleda ako ne moyemo se cuti preko poruka da mi das tacne instrukcije pa cu ja to uraditi.
Hvala jos jednom na vremenu i volji...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se lepote tice.

Pricamo o ovome
Image
Image

Protiv ovoga.

Image

nije ni blizu. A ima sablona koji mogu da iseku i ovo prvo, samo su mnogo skuplji. Da ne pominjemo da nista ne moze da pobedi ruku.
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Da to je to.
Plan je da napravim sablon koj moze to da uradi. Naravno... za glodala koja mogu da se nabave kod nas. Prvo da ga utegnemo vektorski pa onda da vidimo kako da odradimo sam sablon.
Last edited by servent on 03 Feb 2021 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Mnogo je lepse rucno, jedino sto meni malko bode oci kad se vide tragovi od obelezavanja
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Malo se prepravljalo i dopisivalo preko pp ali nastavljamo ovde.

https://postimg.cc/tntvV1Y7
Last edited by servent on 03 Feb 2021 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Fica wrote:Mnogo je lepse rucno, jedino sto meni malko bode oci kad se vide tragovi od obelezavanja
Možda je i lepše ručno ali mene freza kao alat oduševljava pa zato navijam za šablon.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Obelezavanje je postalo moda u zadnje vreme, valjda sa idejom da se vidi da je radjeno rucno. Glupost kao i svaka moda.

Mogu i frezerom da se rade lastini repovi koji izgledaju skoro kao da su radjeni rucno. Sto blize ruci, to prica postaje skuplja. NA kraju, ostaje samo ruka, fini, dogtooth lastini repovi ne mogu da se seku glodalicom. To su oni koji su na vrhu sirine kerfa testere.

Ozbiljan sablon, koji izgledom pridje ruci je prilicno skupa naprava. I zahteva posebna glodala, koja su jos skuplja, i pri tome ne traju predugo.

Sto se izrade sablona tice, mislim da je najbolji materijal ili tekstolit, ili Alu. Ploca barem 6mm debela, deblja jos bolje. Na kraju, alu i mikarta kostaju skoro jednako. Sama izrada na CNC-u, ruka zahteva mnogo vise truda i rada da bi bilo konzistentno.
Post Reply