Farbanje lesonita

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Farbanje lesonita

Post by Markonjero »

Majstori treba mi pomoć i savet. Čime da ofarbam lesonit u boji? Odnosno lesonit sa tim melaminskim folijama ili šta je to već... Beli koji je hrapav na dodir sam probao auto lakom i na najmanji oštar predmet otpadne farba. Nemam iskustva sa farbanjem pa da ne bi trošio pare i isprobavao treba mi savet. Takođe nemam pištolj za farbanje pa bih to ručno radio, u pitanju su neki mali detalji za neke ukrase. Hvala na odgovoru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zar nije jednostavnije kupiti obican lesonit, ili sper iste debljine?
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

mbole wrote:Zar nije jednostavnije kupiti obican lesonit, ili sper iste debljine?
Bez ljutnje, al pitao sam kako da ofarbam lesonit sa razlogom, šper nije u opciji.
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

I naglasio sam da je lesonit u boji.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Treba ti prajmer za melamin, pa na njega boja.
Prajmer bi morao biti jako tanak pa tu vidim potencijalni problem sa nanosenjem bez pistolja.
Blago brusenje melamina opet nije opcija zbog hrapave povrsine, eventualno da probas nekim mrezastim brusnim materijalom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bez ljutnje naravno, ali podloga za melamin kosta koliko ne zelis da znas, i jako tesko se nalazi :)
Ako se dobro secam, zadnji put kad sam gledao cena je bila reda 250 evra za kanticu od 5 litara (nije bilo manjeg pakovanja).

To jest... kosta vise od obicnog lesonita bez melamina, pogotovu ako su mali komadi u pitanju.

Ajd kad vec pricamo.... a sto sper nije u opciji?

Druga varijanta... ako recimo vec imas gomilu toga... prebrusi i ofarbaj "pogresnu" stranu, to jest onu koja je hrapava.
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

maricaiivica wrote:Treba ti prajmer za melamin, pa na njega boja.
Prajmer bi morao biti jako tanak pa tu vidim potencijalni problem sa nanosenjem bez pistolja.
Blago brusenje melamina opet nije opcija zbog hrapave povrsine, eventualno da probas nekim mrezastim brusnim materijalom.
Hvala, sad bar znam odakle da počnem
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

mbole wrote:Bez ljutnje naravno, ali podloga za melamin kosta koliko ne zelis da znas, i jako tesko se nalazi :)
Ako se dobro secam, zadnji put kad sam gledao cena je bila reda 250 evra za kanticu od 5 litara (nije bilo manjeg pakovanja).

To jest... kosta vise od obicnog lesonita bez melamina, pogotovu ako su mali komadi u pitanju.

Ajd kad vec pricamo.... a sto sper nije u opciji?

Druga varijanta... ako recimo vec imas gomilu toga... prebrusi i ofarbaj "pogresnu" stranu, to jest onu koja je hrapava.
Å per mi nije u opciji jer radim neko sečenje laserom, tipa brojevi za satove koji trebaju da se istaknu drugom bojom. Nemam pištolj, a ne bih da farbam sirovi HDF u mnogo slojeva jer nemam ni vremena, a najbitnije nemam uslove za to, video sam da upija boju ko lud. HDF je dosta tvrdji od špera i odgovara mi 3mm debljina. Å per uvek ostavi tu teksturu drveta. I konkretno za ovo mi ne odgovara. Mislio sam da ima neka farba da se ofarba HDF koji je već u boji jer je idealno ravan i glatak. Eto u što kraćim crtama. Hvala na razumevanju 😁
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Spominjes beli HDF koji je hrapav da si farbao i otpada farba, jesi li pre farbanja brusio taj HDF ? Njega je dovoljno obrusiti scotch briteom e sad kako se ponasa auto lak na njemu ne znam, sa poliuretanskom bojom kada se ofarba nema problema, ako je u pitanju HDF sa folijom probaj da je nagrubis smirglom recimo 220 pa ofarbaj istim tim lakom.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sirovi HDF na svojoj glatkoj strani, uopste ne upija mnogo. Gde si to video da upija kao lud?

Hrapava strana je vec druga prica.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Odavno je lice i nalicje isto kod hdf-a :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ebaj ga... ja sam ostao na lesonitu :)
User avatar
Markonjero
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 22 Jul 2020 16:57
Location: Zrenjanin

Post by Markonjero »

Kole-Stolar wrote:Spominjes beli HDF koji je hrapav da si farbao i otpada farba, jesi li pre farbanja brusio taj HDF ? Njega je dovoljno obrusiti scotch briteom e sad kako se ponasa auto lak na njemu ne znam, sa poliuretanskom bojom kada se ofarba nema problema, ako je u pitanju HDF sa folijom probaj da je nagrubis smirglom recimo 220 pa ofarbaj istim tim lakom.
Nisam brusio, probacu sa šmirglanjem, palo mi to na pamet. Hvala majstor Kole, i hvala svima na predlozima.
Post Reply