Hobi stolar - saveti, pomoć

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
squlerr
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 17 Jan 2021 23:01
Location: Bački Jarak

Hobi stolar - saveti, pomoć

Post by squlerr »

Pozdrav,

Nov sam na ovom forumu i želeo bih da postanem hobi stolar (za svoju dušu :D ). U poslednjih godinu dana, dosta gledam klipove, uživam gledajući šta sve ljudi prave od drveta, ali naravno od gledanja nema selameta :D .
Želeo bih za početak da napravim npr. kućicu za psa, stajalicu i igralište za papagaja, držač za ključeve, neki radni sto, police, ogradu... tako neke prostije stvari za početak.
Tako da bih želeo da naučim neke osnove oko obrade drveta i da postavim nekoliko pitanja na koje ste verovatno već milion puta dali odgovor, ali ne mogu da ih nađem:

- Koje vrste drveta se koriste za šta (meko, tvrdo drvo, sperploča...)?
- Gde u Novom Sadu (okolina) ili Temerinu (okolina) mogu da kupim drvo na manje količina kao što je čamovina ili palete, tvrdo drvo, šperploča..?
- Da li drvo moram da sušim ili postoji mogućnost da kupim već osušenо?
- Ako već moram da ga sušim, kako i koliko dugo mora da se suši?
- Koje alate bih trebao da nabavim kao hobi "stolar"? (Trenutno imam samo https://www.wobyhaus.co.rs/testere-ubod ... a-w-ps-840 ubodnu testeru)

Za sada toliko pitanja imam, već duže vremena pokušavam sam da skontam oko drveta šta i kako ali mislim da je najbolje da pitam ovde :D
Last edited by squlerr on 17 Jan 2021 23:34, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa mozda da krenes od prvog nekog, da tako kazemo - projekta.
Tipa, nacrtas skicu/plan, izmeris/proracunas, i skontas - kako ces to da odradis. -i onda po potrebi kupis neki alat koji ti fali, a koji mozes da kupis, u smislu finansija. Lupam, prva je kucica za psa - znaci tu ce ti recimo srafilica-busilica dobro doci.
Licno sam tezak malogradjanin i snobcina :) :) - i onda tu i tamo se trudim kupim najbolje sto ima za pare da se kupi (imam vise hobija, i rekviziti za sve nisu bas dzabe...). Recimo donju klasu - ono najjeftinije, bilo sta - NE kupujem, aposlutno nikada, vec dugi niz godina, i taj dugi niz godina - uvek, srecom ne na sebi, na primerima drugih, kontinuirano, vidim da je to bila mudra odluka. -posto te, najjeftinije stvari su definitivno najskuplje - kostaju tu svoju cenu, vreme da odes da kupis, vreme provedeno u nerviranju dok si koristio, vreme izgubljeno na servise i tako dalje - jer ce SIGURNO da riknu / te prodaju u kljucnom momentu.
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja bi krenuo od citanja tema na ovom forumu.
Odgovor na svako od postavljenih pitanja je vec dat u vise razlicitih tema, i mnogo vise od toga.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ako cepas engleski - youtube je isto zgodan - ima gomila toga na temu woodwork. E sad, bitan detalj je, cini mi se, koliko si tehnicki pismen, i koliko si uopste u tome bio u zivotu - u smislu da na keca prepoznas kad krene video da li je to neki batica koji mozda / eventualno zna sta i o cemu prica, ili je klasican pacer - nemac pojma, kome se drugi, jos veci nemaci pojma dive i ostavljaju lajkove i lepe komentare za to sto on sve pogresno, nepravilno, lose, i t.d. radi - i savetuje ljude. Ili da prepoznas da li neki kul batica je stavio kul video, ili je kul batica stavio video - da ti neka firma koja ga sponzorise zavali nesto.
regularan tip skroz
User avatar
luk492
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 25 Dec 2020 21:36
Location: Novi Sad

Post by luk492 »

Ja sam isto iz hobija ovde i trenutno isto gledam yt video klipove i kupujem polako polovan alat itd.

Rekao sam sebi da cu sve raditi sa sto manje elektricnih alata(aku busilicu recimo koristim za busenje rupa, mada sam kupio i rucnu busilicu, pa cemo videti kako ce to ici), pa sa tim u vidu i nabavljam alat i gledam tutorijale. Meni je licno bezveze(svakako jer sam u ovom iz hobija) kada vidim nekog na yt kako provlaci jednu dasku kroz 5 masina gde svaka kosta 1000+ evra, ali dobro, kada se taj neko time bavi profesionalno i zeli brzo da obavlja posao, onda u redu. Ja ovo radim za svoju dusu.

Elem, ovo je par nekih youtube kanala koje pratim i koji rade sa rucnim alatom:

https://www.youtube.com/c/RexKrueger/videos
https://www.youtube.com/c/PaulSellersWoodwork/videos
https://www.youtube.com/c/WoodWright/videos

Ovaj prvi kanal je zanimljiv jer covek radi sa rucnim alatom i cesto taj alat nije neki preskup alat, a ne retko i pokaze kako da sami napravimo alat i onda radi bas sa njim.
Last edited by luk492 on 22 Jan 2021 09:24, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

JA bih bezxao od tih kanala. Jako su primitivni, jedan je prevarantski, a dva napravljena sa jako skromnim nivoom znanja i vestine u nekim sasvim neprimenjivim uslovima kod nas.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kao i najveci broj yt kanala, svaki treba uzimati sa rezervom i ukljuciti najvazniju alatku: onu izmedju usiju :)

To sto je nama 1000+ mnogo... ne znaci da je svima.
Nas je problem sto imamo nizak standard , pa za hobi izdvajamo u desetinama evrica.

A neke od baznih masina imaju i te kako smisla i u hobi radu, prvenstveno zato sto je ovde prilicno tesko naci usluznu primarnu obradu, tipa da ti neko protera dasku kroz abrihter i diht, da se dovedu u priblizno upotrebljivo stanje.
Nadalje, covek moze da se igra.
User avatar
luk492
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 25 Dec 2020 21:36
Location: Novi Sad

Post by luk492 »

Ovi kanali su meni pomogli jer sam iz svih izvadio ono sto sam u tom trenutku trazio, a to je kako da rucno obavim neke stvari i sa kojim alatom.

@mbole Bas to sto kazes, tesko se nadje neko ko moze da protera drvo kroz abrihter ili isece na meru sa rezom od preciznih 90 stepeni.

Povedem time, trazio sam kako rucno mogu recimo bas te dve stvari da uradim i nasao na ovim kanalima.
Jer kako su nase dede/pradede radile bez elektricnih alata. E to je mene interesovalo da saznam, ne da li sam voljan da iskesiram 1000+ evra za elektricni ekvivalent alata.

Pa sam poceo da gledam kako da izblanjam dasku i uklonim visak drveta i otklonim to sto se uvrnula. Ili isecem savresnih 90 stepeni sa shooting board-om.

Kako god okrenes, ovi kanali mogu pomoci da pokrenu mastu u pravu stranu. Naravno, kao i ni sa cim ostalim, ne treba uzeti sve tako kako neko kaze, tu dolazi zdrav razum.

Recimo ova tema je napravljena da se coveku ponude saveti i pomoc za u hobi zanatu i ovi kanali su savrseni za to. Svakako vise od pomoci nego da se kaze da nista oni ne valjaju i ne ponudi alternativa.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji jedna jako dobra oslovica koja najbolje ilustruje ove kanale.

Ko za muvom leti
U govno sleti.

Sva tri kanala koja si naveo su apsolutno napravljena po svim savremenim standardima. Umesto informacije, oni prodaju utisak o informaciji, za sto krace vremena i sto manje truda. KAd to probas da uradis u realnom zivotu, na svakom mestu te saceka zid. Jednostavno, zato sto je to sto je na njima predstavljeno samo mali delic onoga sto je potrebno da se poisao odradi. No, za autore kanala savrseno, nadju milion pratilica koji se kunu da nema niceg boljeg. Ali kad pocnu da rade, onda dolazimo do onoga, ma meni super nisam profesionalac, a napravljeno izgleda kao da ih je neko terao pod pretnjom streljanja.

Gomila jako dobrih informacija je nestala sa YT, zato sto prosek gledalaca nema nivo paznje koji se zahteva da bi se primila dobra informacija.

NA oba kanalaa bez znanja, ono sto je dato kao znanje za ravnanje ivice nema veze sa zivotom.

Sve u svemu, nema to veze sa hobijem, samo sa uzimanjem para kroz sto veci broj gledalaca. Danas je nazalost trik u kvanitetu loseg, a ne u kvalitetu.

Ovde na forumu mozes da pronadjes mnogo bolje informacoije, a o knjigama i da ne pricamo. U 20 veku se pijavila samo jedna nova stvar u stolariji, neki svajcarci su napravili keks od drveta koji omogucava da se poravnaju daske kod spajanja, i to je to. Zato znanje moze da se dobije i iz knjige iz 19 veka, a i starijih.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

*kapiram da wrightovo dete nije preterano zainteresovano za woodworking :)
regularan tip skroz
User avatar
Pinokio2
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 22 Dec 2020 00:23
Location: Novi Sad

Post by Pinokio2 »

BR, mnogo si bre negativan.
Ohrabri čoveka i daj mu neki link sa foruma, kad si već moderator.

Forum je velik i nije se ni na njemu lako snaći, pogotovo kad čovek dođe prvi put na njega.
Vi što ste ovde svaki dan, verujem da vam je lako da nađete, a i da vam je dosadilo da po sto puta odgovarate na ista pitanja.
Ali moderatorski hleb je gorak. Zato, umesto "a imaš sve ovde na forumu" ubaci konretan link do informacije.

Hvala unapred u ime nas početnika :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ubaciti link na potpuno opsta pitanja, je jednostavno nemoguce.

Da bi dobio kvalitetan odgovor, moras da postavis kvalitetno pitanje :)

Samo odgovor na prvo pitanje bi zahtevao 10-tak strana gusto kucanog teksta.

Zao mi je deco, al ne moze "okrunjeno" ili "na oba klika", mora covek malo i da se potrudi :)
Ne zato sto mi "matori" necemo to da kazemo, vec zato sto je nemoguce sasuti sve sto znas u par redova.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

postoji jos jedan problem. Posaljes nekog na temu koja ima puno teksta, i dobijes odgovor mrzi me da citam. Isti slucaj kad postavimo i link na dobar video, onda je dosadno, jer traje nekoliko puta vise od 15 minuta.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Ja kad pretrazujem odem na google i ukucam sledece

site:http://www.stolarskaradionica.com/forum REC_ZA_PRETRAGU_OVDE na primer https://prnt.sc/ybbs6q

Time se dobije veci kontekst prilikom pretrage ( bar je meni tako lakse i brze naci :) )
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mozes i obrnuto, prvo rec pa site. Operatori takodje pomazu, recimo + ako treba da se pronadje tema koja ukljucuje dve reci

Evo primera jednog pretrazivanja

rende + kosnica site:http://www.stolarskaradionica.com/forum/

I mnogo lepse koristiti Patku Patku pa da krenemo, umesto googla.
Post Reply