Zamjena klizača

Ako imate neko pitanje za stolare, uradite to ovde, potrebna je registracija
Post Reply
User avatar
auris
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Dec 2020 12:19
Location: Podgorica

Zamjena klizača

Post by auris »

Želim da zamijenim klizač na dječijoj komodi i potrebna mi je pomoc oko definisanja najjednostavnijeg i najsigurnijeg načina promjene klizača.

Komoda ima 3 fioke i ako posmatram od dna ka gore - prve dvije fioke imaju front iste visine a treća ima visočiji front. Dubina fioke - 40cm. Komoda je dizajnirana tako da front fioke ulazi u korpus.

Trenutni klizač koji komoda ima je klasični FGV klizač. Kupio sam GTV Prestige 40cm.

Moj pitanje glasi kako da definišem poziciju klizača na prvoj fioci (dnu)? I kako isto to da uradim za svaku sljedeću?

Moja ideja je sljedeća i molim vas za pomoć za lakši način.

Visina otvora za fioku na dnu iznosi 22.8cm a visina fronta fioke je 21.9cm. Kada kažem otvora mislim na visinu od dna do donje ivice fronta srednje fioke.

Obzirom da imam luft od 0,9cm - mislio sam da od dna obeležim na korpusu dimenziju npr 5.4cm a na fioci da obilježim 5cm (od dna fronta) - time sam odbio fioku od dna za 4mm. Na tom obiljezju sa vinklom povučem pravu liniju i ona mi sluzi kao vodilja. Centriram klizač tačno da sredina bude na toj liniji i šrafim na korpus i fioku. Stavim fioku na klizač i to je to.

Da li treba klizač malo odbijati od fronta (mislim na 1ili2mm od fronta)?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

A kako izgleda taj GTV Prestige? I što je, po tebi, klasični FGV klizač?
User avatar
auris
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Dec 2020 12:19
Location: Podgorica

Post by auris »

User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Da li treba klizač malo odbijati od fronta (mislim na 1ili2mm od fronta)? Pazi, posto kazes da su ti frontovi upadajuci (ulaze u korpus) onda mozes komotno da montiras tako da ti prednja ivica lima klizaca (spoljasnji deo) izigrava oslonac za front. Ako je front 18mm, onda klizac (spoljni deo) uvuces recimo 19mm u odnosu na kant korpusa, a unutrasnji deo, koji kacis za fioku, uvlacis mozda 2mm od prednje ivice fioke. Pogledaj klizac dok nije montiran, kako mu stoje limovi u zatvorenom stanju - uglavnom je unutrasnji malo uvucen u odnosu na spoljasnji.

Pretpostavljam da pokusavas da zamenis klizace bez ponovnog pozicioniranja frontova, sto nece biti lako jer menjas tip klizaca i mozda ces imati problema levo-desno da centriras (gore dole kazes da imas lufta i previse). U svakom slucaju poskidaj frontove i obelezi koji je gde bio. Onda mozes ovako.

Image

Obelezi liniju preko fioke i tamo gde udara u korpus iznutra. Naravno, prvo usvoj neke pozicije gde bi sve bilo - recimo na 10cm od vrha svake fioke pa po tome idi dalje. Kasnije kad povadis fioke, poskidas klizace, prenosis linije na bokove fioka i iznutra u korpuse i srafis. Lakse ti je da oboris komodicu na jedan bok pa tako da radis stranu po stranu nego stojeci.

BITNO! Kad prvo poskidas frontove, dok su fioke na mestu (i opterecene - pune), uzmi nove klizace i probaj da ih zavuces u razmake od fioke do korpusa. Ako jedva staju (ili nedajboze ne staju) - imaces problema. Ako ima dosta lufta, moraces da poturas nesto izmedju klizaca i korpusa da ne bi imao problema sa vracanjem fioke na mesto. Ovo sve ce ti reci i kako ce se ponasati fioka sa novim klizacem - kada zavuces nove klizace - da li je fioka bila levo-desno nacentrirana pa se sada mrda u neku stranu, sto ce se odraziti na polozaj frontova kad ih vratis na mesto. Nadam se da znas kako se rastavlja teleskop.

Ako posle budes morao da stelujes frontove, mozda ti je najlakse ovako.

Image

Dok je zasrafljeno, povuci olovkom linijice tik uz coskove na spoju fioka-front, sa svake strane i one ce ti govoriti koliko si sta korigovao. Da li imas rucne stege, ne znam, pa da radis dok su fioke na mestu ili sve da vadis napolje... Moze se desiti da se rupe od srafova za rucice ne poklapaju dovoljno posle korekcija (ako ti srafovi prolaze i kroz front i kroz fioku), pa ih treba razbusiti.

Ako imas stege, a nije ti problem da busis iznutra nove rupe za srafljenje fronta (i rucica ako se srafe i kroz fioku i kroz front), sve to mozes i drugacije. Posrafis SVE klizace, ubacis donju fioku i kreces odozdo. Uhvatis stegama front za fioku, rasporedis luftove levo-desno i odozdo, zabusis nove rupe iznutra i srafis. Ubacis sledecu fioku iznad i ponovis postupak. Ostaje ti gornja i tu front drugacije pozicioniras. Izbusis rupe za srafljenje, zavijes srafove samo kroz fioku tako da im viri vrh jedno 4mm van fioke (da moze nesto da se nabode na njih), gurnes fioku na mesto. Na gornju ivicu fronta ispod ovog postavis nesto da izigrava luft izmedju frontova i onda polako prislonis gornji front na svoju poziciju, rasporedis levo-desno i kad je na mestu, drmnes ga pesnicom tako da se nabode na one srafove od fioke koje si ostavio da vire. Skines ga i tankom burgijom malo pojacas te rupice koje su ostale. Izvuces fioku, lociras nove rupice, mrdas malo dok ne sedne sve na mesto, stegnes i srafis.
User avatar
auris
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 20 Dec 2020 12:19
Location: Podgorica

Post by auris »

Opet sam tu i zavrsio sam zamjenu :-)

Nisam skidao frontove, odradio sam zamjenu dok su frontovi na njima.

Na fioci sam postavio dio tačno na dnu stranice. Premjerio i prenio vrijednost na korpus (+ dodao 4mm da podignem od dna korpusa). U skladu sa tim odradio i sljedeće fioke.

Ono sto zelim da napomenem da sam koristio jedan GTV Prestiz i 2 Samet teleskopska klizača.

GTV izgleda kao klasa u odnosu na Samet.
Post Reply